Najbohatšie futbalové kluby Európy a ich vlastníci

1. Real Madrid Club de Fútbol je španielsky futbalový veľkoklub hrajúci v španielskej najvyššiej futbalovej súťaži – La Lige. Je to jeden z najúspešnejších a najpopulárnejších klubov v histórii futbalu. Má prezývku "biely balet". Klub bol založený v roku 1902 bratmi Juan Padrós a Carlos Padrós, ale právo nosiť titul Real (kráľovský) mu bolo udelené až kráľom Alfonzom XIII.

Klub hrá na štadióne Santiago Bernabéu v Madride, ktorý bol postavený v roku 1947. Tento štadión hostil európske futbalové súťaže niekoľkokrát a to v rokoch 1957, 1969, 1980 a 2010.Klubovú históriu zdobí množstvo titulov. Real vyhral desaťkrát Ligu Majstrov, čo je najviac v histórii tejto súťaže. Španielsku ligovú trofej získal Real 32-krát a Španielsky pohár získal 19-krát.

Florentino Pérez bol prezidentom klubu od roku 2000 do roku 2006. Potom ho nahradili vo funkcii prezidenta Ramón Calderón a v roku 2009 Vincente Boluda v tom istom roku sa znovu do funkcie dostal Pérez. Pérez sa osvedčil ako prezident klubu, za jeho „éry“ Real vyhral 2x ligu majstrov, 4x vyhrali španielskú ligu Primera Division a 1x vyhráli superpohár. Priviedol do klubu a aj veľa zvučných mien ako napríklad Kakáho, C. Ronalda, G.Balea, D. Beckhema,Z. Zidanea,L.Figa a mnoho ďalších. Väčšinou išlo o prestupy za astronomické čiastky.

Pérez postupne začal pracovať na svojom projekte "Los Galácticos" - vytvoriť z Realu Madrid najlepší klub sveta.

2. Manchester City FC svoj názov dostal v roku 1894. Prezývka klubu je „The Citizens alebo The Sky Blues“. Klub vyhral štyrikrát anglický titul (1937, 1968, 2012, 2014), päťkrát FA Cup (1904, 1934, 1956, 1969, 2011), trikrát ligový pohár (1970, 1976, 2014) a raz tiež Pohár víťazov pohárov (1970). Odhaduje sa, že Manchester City má v Británii približne 1 400 000 fanúšikov a na celom svete je ich asi 10 000 000. Trénerom je Manuel Luis Pellegrini Ripamonti. Svoje domáce zápasy hrajú na domovskom štadióne Etihad Stadium. Kapacita štadiónu je 47805 miest.

Mansoor bin Zayed bin Sultan bin Zayed bin Khalifa Al Nahyan bežne je nazývaný Sheikh Mansour, pracuje ako zástupca ministerského predsedu v Spojených Arabských Emirátoch. Je člen vládnúcej rodiny v Abu Dhabí. Mansoor je nevlastný brat súčasného prezidenta Khalifu bin Zayed Al Nahyana. On je tiež vlastníkom súkromnej firmy Abu Dhabi United Group (ADUG), špecializovanej investičnej spoločnosti, ktorá úspešne získala Manchester City Football Club v septembri 2008, a dohliadli na významnú zmenu v klube. A je aj spoluvlastníkom týmu New York City FC.

3. Futbol Club Barcelona, známy tiež ako Barcelona a familiárne ako Barça je profesionálny futbalový klub v Barcelone,Katalánsku v Španielsku.

Klub bol založený dňa 29. novembra 1899 skupinou švajčiarskych, anglických a katalánskych futbalistov pod vedením Joeana Gampera. Klub sa stal symbolom katalánskej kultúry a katalánskej národnosti, a z toho dôvodu pochádza aj motto"Més que un club". Oficiálna hymna FC Barcelony je „Cant del Barça“, ktorú napísali Jaume Picas a Josep Maria Espinàs. Fanúšikovia FC Barcelona sú známi pod prezývkou culés alebo culers. Klub je druhým najbohatším futbalovým klubom na svete z hľadiska príjmov, s ročným obratom 398 miliónov eur. Klub dlhoročne súperí s klubom Real Madrid, a zápasy medzi oboma tímami sú nazývané ako "El Clásico".

FC Barcelona je jediným európskym klubom, ktorý od roku 1955 hral každú sezónu kontinentáleho futbalu, a je jediným z troch klubov na svete, ktorý nebol nikdy vyradený zo súťaže La Liga, spolu s klubmi Athletic Bilbao a Real Madrid. V roku 2009 sa stala FC Barcelona prvým španielskym klubom, ktorý vyhral treble, skladajúci sa zo súťaží La Liga, Copa del Rey a the Liga Majstrov. V tom istom roku, sa stala prvým futbalovým klubom, ktorý vyhral šesť zo šiestich súťaží v jednom roku, čím dokončil šesticu, zahŕňajúcu vyššie uvedené treble a Supercopa de España, Superpohár UEFA a Majstrovstvá klubov FIFA.

Hviezdy čo hrali za FCB: Lionel Messi, Ronaldinho, Zlatan Ibrahimovič, Samuel Eto'o, Xavi, Iniesta, Neymar, ...

Josep Maria Bartomeu je súčasný prezident FC Barcelona od roku 2014 (po rezignácii Sandro Rosell), a španielsky podnikateľ a inžinier. Partner a CEO spoločnosti Adele (strojárstvo letísk) a EFS (skupina spoločností a elektromechanickú údržbu koncových zariadení). V Barcelone bol ako prezident v basketbale, spolu so Sandrom Rusellom, ale on odstúpil a stal sa prezidentom futbalového týmu. J.M. Bartomeu sa stal prezidentom v roku 2014.

Comment Stream