עבודה בגאוגרפיה - אסון הערבה

אסון אקולוגי מהו?

אסון אקולוגי לא מתרחש סתם. הוא נגרם כתוצאה מפעולות שנעשות ע"י בני האדם - ביודעין או בטעות הגורמות לזיהום שיוצר נזק בלתי הפיך לסביבה - לאדם, לצמחים ולבעלי החיים.

האסון האקולוגי בערבה

בשמורת עברונה שבערבה, התרחשה בלילה שבין 3 ו-4 בדצמבר 2014 דליפת נפט. כחמישה מיליון ליטרים של נפט גולמי דלפו מצינור נפט בקו צינור אילת-אשקלון. האירוע הוערך על ידי המשרד להגנת הסביבה כאחד האסונות הסביבתיים החמורים שאירעו במדינת ישראל. הנפט דלף מתוך צינור חדש של חברת קו צינור אילת-אשקלון הנמצא בבנייה.

הנפט זרם עד למרחק של שבעה קילומטרים ממקום הדליפה. גודל השטח שנפגע באופן כולל הוערך באלף דונמים של מדבר ונחלים. בירדן דווח כי עשרות תושבים פונו לבתי חולים בשל קוצר נשימה מהריח החזק של הנפט. ‏כמו כן, נוצר חשש לפגיעה בצבאים החיים בשמורה ובעופות דורסים וכן לזרימת הנפט למפרץ אילת במקרה של שטפונות, וכדי למנוע זאת הטילו סגר בחלק מהנחלים.

בימים הראשונים שלאחר האירוע, הוצאו מאות טונות של קרקע מזוהמת, ופונו לאתר הפסולת נימרה, הסמוך לבאר אורה. בשל הנזק העצום שפעולות אלה גורמות לשטח השמורה, הן הופסקו מיד כשהוברר שהסכנה למפרץ אילת חלפה. בהמשך, הוחלט במשרד להגנת הסביבה וברשות הטבע והגנים לטפל במרבית הקרקע המזוהמת בשטח, מבלי לפנות אותה.

עד מחצית ינואר 2015, בדיקות איכות האוויר בשמורה הצביעו על ירידה של יותר מ-90% בזיהום האוויר במקום.באפריל 2015 ,ארבעה חודשים לאחר הדליפה, נפתחה השמורה למבקרים לאחר שלא נמצאו מזהמי אוויר החורגים מהתקנים.

שיקום הערבה

הממשלה אישרה ב28/12/2014 את תוכנית אקוניס לשיקום הערבה.

הממשלה תשקיע 17 מיליון שקלים בשיקום האזור שנפגע. המשרד להגנת הסביבה ממשיך לפעול לטיפול בקרקע המזוהמת בשמורה עברונה, ואף התייעץ עם מומחים אמריקאים במטרה לצמצם ככל הניתן את הסיכון מהקרקע המזוהמת הן למטיילים והן לחי ולצומח בשמורה. השמורה תישאר סגורה לטובת השמירה על בריאות הציבור.

מושגים

הערבה- היא עמק צר וארוך המשתרע מדרום ים המלח ועד מפרץ אילת ומפריד בין הרי אדום ממזרח ובין הר הנגב ממערב. מקורות המים בערבה מועטים.

חברת קו צינור אילת אשקלון- היא חברה ישראלית שהוקמה בשנת 1968 ומפעילה את קו צינור אילת-אשקלון ומיזמים נוספים בתחום האנרגיה, ובהם בנוסף צינורות להעברת דלק ממסוף הדלק באשקלון לבתי הזיקוק בח.יפה ואשדוד.

דוגמא לאסון אקולוגי

אסון הנפט של אקסון ולדז שהתרחש בדרום אלסקה, 1989 נחשב לאסון האקולוגי הגדול ביותר מעשה ידי אדם במהלכו, נשפכו כ-257 אלף חביות נפט גולמי לים וסערה שהתרחשה במקום שלושה ימים לאחר מכן, העבירה את הנפט לשאר החופים.

Comment Stream