Neobyčajné tradície a festivaly v Európe

V Európe je veľa vecí, o ktorých mnohí z nás ani nepočuli. Túto tému na projekt som si vybrala preto, lebo ani ja sama som o týchto nevšedných udalostiach veľa nevedela a priučila som sa niečomu novému. Do môjho projektu som vybrala pre mňa najzaujímavejšie udalosti a dúfam, že aj Vám sa niektorá z nich zapáči.


Paradajková bitka „La Tomatina“

La Tomatina je typická španielská paradajková bitka, ktorá sa pravidelne koná už od roku 1945 v španielskom meste Buňolu, a to každú poslednú stredu v auguste, v deň svätého Ludvíka, spravidla od 11:00 do 13:00 hodiny. Od roku 1997 je táto paradajková bitka stále známejšia po celom svete a v minulom roku prišlo do Buňolu neuveriteľných 30.000 návštevníkov. Úderom jedenástej hodiny dopoludnia sa na námestí začnú schádzať ľudia, najlepšie len v trenírkach – už vedia, čo ich čaká. Akonáhle je oznámený začiatok akcie, prídu kamióny s rajčinami ( 125 000kg ). Účastníci bitky začnú hádzať rajčiny z áut priamo do ulíc, ďalší účastníci ich z ulíc hádžu späť po tých, čo sú na kamiónoch. Behom chvíle sú všetci od hlavy až po päty postriekaní rajčinami.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=QPQCH1b_LgE

Zdroj: http://spanielsko.travelon.sk/zaujimavosti/paradajkova-bitka--la-tomatina-/


Oslavy svätého Fermína v Pamplone

Tradícia tohto festivalu siaha do r. 1591, ale masová aktívna účasť verejnosti na týchto behoch je záležitosťou 20. storočia. Populárnym sa stala až v r. 1926 vďaka románu Ernesta Hemingwaya Slnko aj vychádza. Adrenalínový beh niekoľko stoviek ľudí s býkmi v stredovekých uličkách historického mesta Pamplona je súčasťou týchto osláv. Trasa behu z býčej ohrady až do mestskej býčej arény je dlhá 850 metrov a beh trvá asi 4 minúty, niekedy aj menej. Na zahájení deväťdňových osláv sa zúčastňujú tisícky nadšencov oblečených v bielom s červenými šatkami okolo krku. Medzi odvážlivcami nie sú len Španieli, ale aj zahraniční návštevníci väčšinou z USA, Austrálie, z Francúzska a z ďalších európskych štátov. Pre domácich účastníkov je tento beh nielen skúška odvahy, ale aj akési duchovné cvičenie, pričom si touto formou chcú uctiť svojho patróna sv. Fermína. Beh s býkmi nie je naozaj veľmi bezpečnou zábavou, aj preto naháňačky v krivolakých uličkách často končia zraneniami, niekedy aj smrťou. Súčasťou festivalu Sv. Fermína sú aj býčie zápasy, ktoré vyvolávajú nemalú kritiku ochrancov zvierat. Tí dúfajú, že sa im podarí dosiahnuť ich zákaz. Zástancovia populárnych býčích zápasov zase argumentujú tradíciou a zákaz, hlavne v Pamplone, považujú za nereálny. K oslavám sv. Fermína patria aj rôzne kultúrne podujatia, koncerty, divadelné predstavenia, či výstavy. Oslavy sv. Fermína sa oficiálne skončia o polnoci, keď tisíce ľudí so sviečkami spieva na záverečnom ceremoniáli, ktorého slávnostnú atmosféru umocní ohňostroj.

Zdroj + video: http://www.walkers.sk/pamplona.php


Námestie plné kvetín v Bruseli (2014)

Slávnostné otvorenie vyzdobeného námestia je naplánované na 14. augusta. Každé dva roky sa organizátori kvetinovej výzdoby snažia dať kobercu z kvetov nejaký tematický rozmer. V auguste 2012 to boli motívy africkej ľudovej kultúry a tohto roku bienále kvetinového koberca oslávi 50. výročie príchodu tureckých imigrantov do Belgicka. Hlavné prvky výzdoby napodobnia motívy tapisérií z Turecka. Podľa správ vedenia mesta tohto roku bude mať kvetinový koberec rozlohu 75 krát 25 metrov; jeho celková plocha bude vyše 1800 metrov štvorcových. Na výzdobu sa použije takmer 600.000 begónií, ktoré v priebehu 48 hodín bude zostavovať okolo 120 dobrovoľníkov podľa vopred predkreslených čiar.
"Myslím, že je to správny spôsob ako pozitívne osláviť tureckú imigráciu a jej kultúrny prínos pre našu krajinu a pre celý svet," uviedol primátor Bruselu Yvan Mayeur pre belgické médiá.

Kvetinovú výzdobu, ktorá každé dva roky pritiahne do Bruselu tisíce návštevníkov, bude tento rok vo večerných hodinách spestrovať zvuková a svetelná šou, vytvorená špeciálne pre túto príležitosť.

Zdroj: http://www.teraz.sk/zahranicie/brusel-turecko-imigranti-kvety/84422-clanok.html


Oktoberfest ( už 200 rokov ! )

Každý rok sa začína rovnako. V obrovskom stane sa mníchovský starosta chopí okrúhlej palice a do suda s pivom zarazí pípu. V tom momente zvolá: „Ó, zapft ist!“ Je narazené! Nesmie na to zabudnúť, lebo podľa tradície by ho už nabudúce nezvolili. Návštevníci z Bavorska majú na sebe kroje. Pôvabným ženským šatám vo veselých farbách, s bielymi živôtikmi a blúzkami sa hovorí DIRNDL. Chlapi zase nosia povestné kožené nohavice, kockované košele a podkolienky. Sympatické je, že v krojoch sa objavujú aj desaťtisíce mladých ľudí.

Prvýkrát sa konal pred 200 rokmi po svadbe korunného princa Ľudovíta Bavorského s princeznou Theresou Sasko-Hildburghausen na lúke uprostred dostihového areálu.

V stanoch na lúke je 100-tisíc miest na sedenie. Väčšina je vopred rezervovaná. Na 40-hektárovej lúke je 14 obrovských stanov. K dispozícii sú aj desiatky atrakcií vrátane ruského kola a horskej dráhy.

Návštevníci Oktoberfestu každoročne vypijú 60-tisíc hektolitrov piva, zjedia 880 pečených volov, pol milióna kureniec a státisíce párkov.ň

Zdroj: http://www.pluska.sk/zahranicie/oktoberfest-oslavu...


Citrónový festival v Mentone

Návštevníci obdivujú mamuta vytvoreného z citrónov a citrusových plodov na citrónovom festivale v juhofrancúzskom meste Menton. Festival citrónov láka pravidelne státisíce návštevníkov. Na prípravu festivalu sa mobilizuje vyše 300 špecialistov na pestovanie aj spracovanie citrusov a použije sa ich približne 145 ton. Pomaranče, grapefruity, mandarínky a citróny sa využívajú na výzdobu alegorických vozov, na postavenie postáv rôznych tvarov a rozmerov, ale pripravené sú aj výstavy. Dekorácia z citrusov dosahuje výšku aj desať metrov. Ulicami mesta sa spravidla tiahnu sprievody plné zlatistých plodov aj kvetov. V jednej z miestnych záhrad sa pestuje približne 450 stromov odrody "citrón z Mentonu".

Zdroj: http://dromedar.topky.sk/cl/11161/1340469/Tip-na-e...


Vznešený benátsky karneval

Tamojšie masky miestnych obyvateľov pôsobia elegantne, vážne až priam tajomne. Sú to spravidla historické kostýmy, ktoré sú z roka na rok rafinovanejšie a prepracované do detailov. Priam umelecké diela. Základom tohto kostýmu je škraboška - maska na tvár, ktorá mala už ďaleko v minulosti podstatný význam. Takýmto spôsobom sa medzi zabávajúcimi zahaľovali rozdielne spoločenské vrstvy. Typická atmosféra benátskeho karnevalu vás zaplaví už pri príchode k lagúnam. Stánky so všetkými rekvizitami sa nachádzajú v každej uličke. V úzkych kanáloch sa míňajú gondolieri a v uličkách sa stretáva nespočetné množstvo originálnych kostýmov. Podstata celého karnevalu je v tom, že jeho dianie je všade okolo vás a každý návštevník, a teda i vy ste jeho tvorcom. Toto podujatie sa koná vždy vo februári. Na námestí sv. Marka sa z najvyššej benátskej veže Kampanila San Marco, symbolicky spustí anjel. Následne sa tak otvorí dvojtýždňový maratón predstavení, divadiel, tanca a hudby.

Zdroj: http://dromedar.topky.sk/cl/1000028/1296962/Vznese...


Festival v Notting Hille pripomínajúci Rio

Koncom augusta (28.8. a 29.8.) západný Londýn ožije zvukom a vôňami najväčšieho pouličného festivalu v Európe. Notting Hill Karneval pohltí vyše milióna domácich a návštevníkov z celého sveta. Ulice zaplaví viac než tridsať kilometrový vibrujúci sprievod hrajúci farebnými kostýmami. Fanúšikovia tohto unikátneho festivalu, ktorého tradícia siaha do roku 1966, sa môžu tešiť na divokú karibskú párty. Množstvo oslňujúcich alegorických vozov, zvuk tradičných bubnov, vôňa a chuť neodolateľných špecialít tradičnej kuchyne vás prenesú do nočných barov a na pieskové pláže Karibiku. Vo večerných hodinách pomaly opustia sprievody ulice, no divoká párty pokračuje až do skorých ranných hodín. Farební návštevníci ďalej flámujú na mnohých „pokarnevalových“ žúrkach v Notting Hille. Karneval je celosvetovo preslávený karibskými lahôdkami, ktoré ponúkajú kvantá pouličných stánkov.

Zdroj: http://dromedar.topky.sk/cl/1000028/1283607/Nottin...

Comment Stream