Sú vlci na Slovensku v ohrození?

alebo pod lampou býva najväčšia tma

Pri hľadaní informácií pre tento článok som zostala prekvapená ako ľudia toto nádherné zviera vnímajú. Na stránkach bojujúcich za ich ochranu som našla diskusné príspevky, ktoré mi pripomenuli osud obdobného zvieratka - medveďa. Maco keď zavíta dolu do doliny to je hneď veľké haló a keď náhodou "capne" náhodného okoloidúceho stane sa kráľom večerných správ. A možno bol len zvedavý, skôr zobudený zo zimného spánku alebo skrátka niečo iné ho vyrušilo zo spokojného pojedania čučoriedok. A to isté aj s vlkmi, ľudia skrátka zabúdajú, že to oni sa tlačia do ich teritória a príroda má vlastné zákonitosti, ktorým človek nemôže vládnuť.  Áno sú tieto zvieratá nebezpečné hlavne ak im chýba potrava a sú vystrašené, ale čo také porovnanie počtu ročných úmrtí na cestách so smrteľnými útokmi na ľudí od týchto zvierat ?

Vlka nájdeme v rôznych rozprávkach, príbehoch, mýtoch. Jeho symbolika je najčastejšie tajomnosť a dravosť. Nie sú neobvyklé tetovania, totemy v tvare vlka. Nachádza sa v rozprávkach ako Červená čiapočka, Vlk a zajac, rozprávka o troch prasiatkach. Súdiac podľa tohto nemá zrovna najlepšiu povesť. Ale práve vlci sú predkovia našich najvernejších priateľov, ktorí nejaké ich črty stále majú.

Vlci sú predurčení na to aby žili v skupine - svorke. Svorku vedie alfa-samec a alfa-samica a majú partnera na celý život s výnimkou ak partner nezahynie. Majú vlastnú hierarchiu postupu pri love koristi, postavení v svorke a staraní sa o mláďatá. Ide o zvieratá veľmi plaché a samotársky život vedú len v období rozmnožovania. Napriek ich občasným škodám na dobytku a ovciach najmä v minulosti,vlci v ekosystéme plnia významnú úlohu zdravotníka, vyberajú si často slabé a choré jedince vysokej zvery.

Kedysi vlci obývali takmer celú Európu. Postupne sa však znova začali šíriť zo severovýchodného Slovenska do niektorých pohorí stredného Slovenska a ojedinele sa vyskytnú i na západnom území. Celkový počet vlkov na našom území sa nedá spočítať. Na jednej strane vlk ubehne obrovské vzdialenosti (asi 40 km za noc), to znamená že ten istý jedinec môže byť viackrát videný a sčítaný a samozrejme na tej druhej sú poľovníci, ktorí tvrdia že populácia vlkov sa pohybuje okolo tisícky. Slovensko je ako inak krajina paradoxov i v tomto prípade, naši susedia majú úplný zákaz lovenia, ale Slovensko si vyrokovalo v roku 1999 právo loviť a to môžme od novembra do januára. Vlk dravý však aj u nás patrí medzi ohrozené druhy. Ročne sa v priemere odstrelí asi 150 vlkov legálne i nelegálne.  V porovnaní s triezvymi odhadmi počtu vlkov u nás, ktoré sa pohybujú od 100 do 350 kusov aj laikovi napadne, že tu niečo nie je v poriadku. Sme západnou hranicou rozšírenia, no s lovom je to prakticky nemožné. Napriek tomu, že slovenská populácia vlkov má celoeurópsky význam, nie je dostatočne chránená národnou legislatívou, ani medzinárodnými dohovormi a direktívami EÚ.

V roku 1999 bola zrušená celoplošná ochrana vlkov a v minulom roku(2013)  dostalo naše ministerstvo životného prostredia formálne varovanie od Európskej komisie, kde boli vyjadrené obavy o zachovanie populácie vlka dravého. Podnet naň dali poľskí bačovia, ktorí sa obávajú o svoj dobytok. Ten im napádajú práve vlci utekajúci z nášho územia. Po tomto varovaní ministerstvo znížilo svoje kvóty a zdá sa že svitá na lepšie časy. Ja len dúfam, že tieto moje obľúbené zvieratá z nášho územia nezmiznú. Sympatické sú tzv. vlčie hliadky, ktoré občas organizujú ochranárske organizácie.

Rozprávala som sa však s ujom, kvôli tomuto projektu, ktorý je poľovník dlhú dobu a ten mi povedal len toľko že :

"Aj medzi nami sa nachádzajú takí, ktorí by si zaslúžili zastreliť miesto tých zvierat, ktoré majú tú nevýhodu že sú chránené a sú tak cennou trofejou."

Comment Stream