Festivaly vo Veľkej Británii

Veľká Británia - domov hudobných festivalov.

Festival Glastonbury :

Glastonbury sa nachádza v oblasti s názvom Somerset. Glastonbury si píše svoju históriu od septembra 1970. Vtedy sa na tamojšej lúke zišlo zhruba 1500 ľudí, aby si tam uctili pamiatku akurát zosnulého Jimiho Hendrixa. Už v roku 2005 navštívilo festival cez 150 000 ľudí a lístky sú bežne vypredané už  v októbri. Tento festival patrí medzi najznámejšie kultúrno-hudobné podujatia na svete, kde sa schádzajú nielen obyčajní fanúšikovia, ale aj známe celebrity. Na festivale už vystupovali Beyoncé, Coldplay, Bjork a iný. Tento rok sa bude festival konať 24-28.6.2015. Oficiálna stránka.

Isle of Wight Festival :

Je jedným z najstarších festivalov. Prvý krát sa konal v roku 1968. Preslávil sa hneď v roku 1969 vďaka Bobovi Dylanovi, ktorý na ostrov na juhu Anglicka prilákal 150 000 – 250 000 fanúškov. V roku 1970 už na festival prišlo 600 000 ľudí, vláda sa rozhodla festival zakázať a až do roku 2002 sa nekonal.  Na festivale vystúpili umelci ako Jimi Hendrix, The Doors a rôzni iní. Festival ss väčšinou koná začiatkom júna a  lístky stoja zhruba 150 libier (keď nepočítame cenu za kempovanie). Oficiálna stránka.

Isle of Wight

Bestival :

Bestival sa tiež odohráva na ostrove Isle of Wight. V porovnaní s Isle of Wight Festivalom je ale Bestival mladší, viac extravagantný a tanečnejší. Je známy nielen  pre eklektrickú zmes hudby, ale i kvôli zvyku nosenia zábavných kostýmov do témy danej organizátormi. Na festivale už vystúpili Basement Jaxx, Fatboy Slim, Zero 7, Royksopp a rôzni iní. Festival sa väčšinou usporadúva na začiatku septembra a ceny lístku sa pohybujú okolo 170 libier. Oficiálna stránka.

Festivaly v Leedse a Readingu :

Reading a Leeds sú jedny z najstarších festivalov na svete, ich korene siahajú až do roku 1961. Oba festivaly bývali zamerené na hard rock, dnes sú známe skôr pre svoju popovú, rockovú hudbu. Na festivaloch už vystúpili napríklad The Rolling Stones, Pink Floyd, The Who, Nirvana, Red Hot Chili Peppers, Bjork, Metallica, Linkin Park, Eminem, Muse, Pearl Jam, Radiohead, Guns N’Roses, Blink-182 a The Offspring. Ja osobne by som zo všetkých zatiaľ vymenovaných festivalov najradšej išla práve na tento už len kvôli histórii kapiel, ktoré tu vystupovali. Cena lístku je väčšinou okolo 200 libier a doba konania je na konci augusta. Oficiálna stránka- Leeds a Reading.

Download

Download bol pôvodne trojdenný rockový festival. Od roku 2005 je iba dvojdenný. A od roku 2003 sa každoročne koná v Donington Parku v Anglicku. Na festivale už vystúpili skupiny Iron Maiden, Audioslave, Linkin Park, Korn, Guns N’Roses , The Prodigy. Festival sa väčšinou koná na začiatku júna a lístky naň stoja okolo 160 libier. Oficiálna stránka.

Toto je fotka z festivalu T in the Park.

T in the Park

T in the Park je najväčší škotský festival. Koná sa neďaleko Kinrossu v Škótsku. Festival sa dokonca dostal na pozíciu toho najhlasnejšieho, najdivokejšieho a najbláznivejšieho festivalu na Zemi. V ozajstnom škótskom štýle ukazuje tento festival ostatku Británie, ako si užívať. Popri festivale sa koná aj jarmok a predávajú tam aj Bio potraviny. Vystúpili tu kapeli ako napríklad Oasis, The Chemical Brothers, Coldplay, Tricky, Greenday, The Prodigy, Red Hot Chili Peppers, Eminem a mnohí iní. Festival sa koná na začiatku júla a vstupenky naň  stoja okolo 200 libier. Oficiálna stránka.

V Festival

V Festival vznikol, keď sa rocková skupina Pulp rozhodla vystúpiť vonku pod šírym nebom. V Festival je preto pôvodom rockový festival, ale v poslednom čase tu uvidíte aj veľa popových vystúpení. Festival sa odohráva v dvoch parkoch zároveň a skupiny vystupujú na jednom mieste v sobotu a v nedeľu sa prehodia. Oba dva parky dodávajú festivalu historický nádych , pretože vo Weston Parku je panské sídlo zo 17. storočia a v Hylands Parku je niekoľko chránených budov. Vystúpili tu napríklad James Brown, Robbie Williams, Moby, Massive Attack, Red Hot Chili Peppers, Coldplay, Muse a mnohí ďalší. Lístky stoja okolo 180 libier. Festival sa koná uprostred augusta. Oficiálna stránka.

Ak sa chcete pozrieť na nejaký z festivalov mali by ste počítať s tým, že návšteva festivalu vo Veľkej Británií vás vyjde drahšie nielen kvôli nákladom na cestu, ale aj kvôli tomu, že vstupenky sú väčšinou o dosť drahšie než na festivaly v iných častiach Európy

Ďakujem, dúfam že sa vám môj projekt páčil. :)

Vypracovala Martina Václavíková

Comment Stream