Architektúra v Európe

Tému architektúra som si zvolila preto, lebo ma zaujíma akým spôsobom ľudia vnímali a vnímajú umenie vytvoriť rôzne diela a čím sú tak výnimočné, že aj keď niektoré stavby majú desiatky rokov, oceňujeme ich dodnes. A vďaka stavbám sa chcem dozvedieť niečo viac o minulosti a o tom čo viedlo architektov k tomu aby navrhli stavby, o vývoji architektúry v jednotlivých štátoch.

Island

Ak by ste hľadali tradičné severské drevené domčeky, natreté žiarivou farbou, s výhľadom na studené more, s trávnikom na streche našli by ste ich tu veľa. Je pravdou, že veľa pôvodných rybárskych alebo farmárskych domov je už opustených, nikto v nich už nebýva, ale boli zrekonštruované a sídlia v nich lokálne múzeá. Najviac tradičnej architektúry sa nájde na severe ostrova. Medzi najznámejšie lokality patria Glaumbaer (obrázok 1), Grenivik, Grenjadarstadur (obrázok 2). Na novších strechách už namiesto trsov trávy nájdete plech, ale drevo sa ako hlavný stavebný materiál zachovalo do súčasnosti. Na bielo natreté drevo je v krásnom kontraste s okolitou krajinou. Rozsiahle pláne so zelenou trávou, vzdialené kopce z čiernej lávy, a modrá obloha umocňujú pocit nekonečného priestoru. V roku 2013 dostal Island cenu za architéktúru za stavbu koncertnej sáli Harp v Reykjaviku (obrázok 3).

Zdroje :

https://vladimircuvala.wordpress.com/2011/07/31/island-tradicna-architektura/

http://www.archiweb.cz/news.php?type=atel&action=show&id=13462

http://www.stavebnictvoabyvanie.sk/stavebnictvo/architektura-mainmenu-108/1089-najlepsia-stavba-europy-stoji-na-islande

Írsko

Hlavnými zachovanými ukážkami architektúry doby kamennej sú hroby a pohrebné mohyly.
Jedným z najzachovalejších je Poulnabrone Dolmen v grófstve Clare (obrázok 1). V období ranného kresťanstva sa stavby budovali prevažne z dreva a tak sa do dnešných dní architektúra tej doby nezachovala. V 12. stor. so sebou Normani priviezli najprv románsky sloh - Cormakova kaplnka v Cashelu a neskôr aj sloh gotický - katedrála Sv. Patrika v Dubline (obrázok 2). Katedrála sv. Patrika je hlavným kostolom írskej protestantskej cirkvi, predovšetkým je ale spájaná so spisovateľom Jonathanom Swiftom, ktorý tu pôsobil ako dekan a dnes je v katedrále pochovaný.V prvej polovici 18. storočia si príslušníci anglo-írskej privilegovanej vrstvy stavali vidiecke sídla v palladiánském štýle, súmerné stavby s klasickými proporciami (napr. Castletown v grófstve Kildare). V georgiánske čase (druhá polovica 18. storočia) patril Dublin ku skvostom architektúry celej Európy. Radové domy z červených tehál  sú jeho ozdobou dodnes, najmä okolo námestia Merrion. Stavba Berkeley Library (obrázok 3) v dublinskej Trinity College býva uvádzaná ako najlepší príklad modernej architektúry v Írsku. Najkontroverznejším dielom modernej architektúry za posledné roky je Monument svetla (obrázok 4), ktorý sa nachádza na O'Connell Street. Jedná sa o štíhly dutý ihlan z matnej ocele. Je vysoký celkom 120 m. Pred ním stojí pamätník bojovníka za zrovnoprávnenie katolíkov Daniel O'Connell.

Zdroje:

http://irsko-info.promitani.cz/architektura.php

http://www.mundo.cz/irsko/dublin

http://www.cestovanibezcestovky.cz/destinace/irsko/dublin/pamatky-a-zajimava-mista/

Anglicko

Anglicko - Prvé znaky gotiky (charakterizuje sloh plný svetla) sa objavili už na prestavbe bazilike Saint-Denis (obrázok 1).S prestavbou tejto baziliky začal opát Suger v roku 1136. Ako príklad barokovej architektury možno uviesť kostol sv. Štefana (St. Stephen Walbrook, 1678 – 1687). Ide o priestranný kostol s rovnobežníkovým pôdorysom, silne presvetlený, s baldachýnom a klenbou podopretou stĺpmi. Najvýznamnejším a najväčším protestantským kostolom v Európe je však katedrála sv. Pavla v Londýne (obrázok 2), ktorej autor mal tiež najväčšie ambície zo všetkých staviteľov. Renesančná architektúra v Anglicku sa prejavila stavaním renesančných domov v Anglicku.Počas viktoriánskeho obdobia sa architekti obzerali do minulosti, a preto charakteristickým stavebným slohom je novogotika, ktorá súperila s klasicizmom. V tomto slohu bol obnovený Westminsterský palác - staviteľ Charles Barry (obrázok 3) či postavená radnica v Manchestri. V mestskej architektúre sa stavali domy prevažne z tehál, s vysokými oknami a špicatými strechami, vybavené vodovodom, záchodom a plynovými svetlami.

Zdroje:

http://sk.wikipedia.org/wiki/Gotick%C3%A1_architekt%C3%BAra

http://sk.wikipedia.org/wiki/Renesan%C4%8Dn%C3%A1_architekt%C3%BAra

http://sk.wikipedia.org/wiki/Barokov%C3%A1_architekt%C3%BAra

http://www.dejepis.com/ucebnice/britanie-za-vlady-kralovny-viktorie/

Nórsko, Švédsko, Fínsko a Dánsko

Rozsiahle a bohaté lesy Škandinávie vždy poskytovali dostatok vhodného stavebného materiálu. Pre gotické obdobie sú typické hlavne katedrály ako napríklad Odense v Dánsku, katedrála v Trondheime (obrázok 1) a Stavanger v Nórsku. Renesancia dosiahla škandinávske územie v 16. storočí, šírila sa hlavne prostredníctvom Holandska (Dánsko - Charlottenborg , Švédsko - Riddarhuset). Pre rokoko je známy palác Amalienborg v Dánsku (obrázok 2). Architektúru Nórska ovplyvnili klimatické, ekonomické a politické pomery. Najdostupnejším a najčastejšie používaným konštrukčným materiálom bolo drevo. Z neho vytvárané zrubové konštrukcie sa používali tak v ľudovej, ako aj v sakrálnej architektúre. Sledujúc nórsku architektúru do 19. storočia možno hovoriť o tzv. stavebnej kultúre zrubových stavieb. Najvýznamnejšie oblasti výstavby zrubových konštrukcií v Európe súviseli s rozsiahlym lesnatým regiónom, ktorý sa rozprestieral od Nórska cez Švédsko, Fínsko až po Rusko. Zrubové stavby Nórska, Švédska a časti Fínska možno teda označiť spoločným názvom severoeurópske zrubové stavby. Pravdepodobné počiatky výstavby zrubových stavieb sú v Rusku, odkiaľ sa táto technika dostala cez Fínsko do Švédska a Nórska. Pre vynikajúci rozvoj modernej fínskej architektúry, je povedľa citu k prírode, odvážnosti a vynaliezavosti dôležitý aj prístup spoločnosti.Výborným príkladom novej fínskej architektúry je budova ústrednej knižnice v Helsinkách (3. obrázok), ktorej dokončenie je plánované na rok 2017.Rozhodnutie postaviť fasádu knižnice z fínsko-sibírskeho smrekovca je súčasťou nového trendu; ekologické, lokálne a energeticky efektívne materiály zohrávajú v stavebníctve dôležitú rolu.Význam súčasnej škandinávskej architektúry je predovšetkým v dokonalej pozornosti k prírode, v zmysle pre prítomnosť a v širokom poňatí architektúry.

Obrázok 4 - drevený kostol v Heddale (Nórsko)

Zdroje:

http://translate.google.sk/translate?hl=sk&sl=cs&u=http://velkacesta.webnode.cz/news/norska-architektura/&prev=search

http://www.asb.sk/stavebnictvo/drevostavby/historicka-drevena-architektura-vnorsku

http://sk.wikipedia.org/wiki/%C5%A0kandin%C3%A1vska_architekt%C3%BAra

http://blog.yithome.sk/blog/view/sucasna-finska-architektura

Poľsko

Kvalita poľskej architektúry sa prejavuje najmä v rodinných domoch, administratívnych budovách a potom tiež stále častejšie v loftoch, teda v rekonštrukciách starých priemyselných stavieb na obytné priestory, ktorých je najmä v južnom Poľsku veľké množstvo. Dá sa tu nájsť podobnosť s priemyselnou architektúrou na Ostravsku.

Poľskej sakrálne pamiatky zaujmú krásou (kostol sv. Jakuba v Sandomierzi), očaria bohatou výzdobou (kaplnka sv. Trojice v Lubline), prekvapia históriou vzniku (kostol sv. Alžbety vo Wroclawi), a oslepia množstvom žiaroviek použitých na osvetlenie stavby (bazilika vo Wambierzyce) - obrázok 1. Niektoré pôsobia hrozivo. Hrôzostrašná kaplnka vyplnená tromi tisíckami lebiek v Czermné alebo poriadkom kartuziánov postavený gotický kostol v Kartuzy so strechou v tvare rakvy sú určitým pripomenutím - memento mori. Pamätaj, že zomrieš.Iné dojímajú, ako drevené kostolíky, ukryté v dedinách a v malých mestách. V Poľsku je ich vyše dve tisícky. Najstarší, pochádzajúci zo 14. storočia, sa nachádza v dedine Tarnowo Pałuckie (2.obrázok). Šesť gotických drevených svätostánkov bolo zapísaných na Zoznam svetového kultúrneho dedičstva. Pripojili sa na zoznam UNESCO k oceneným hlineným kostolom Mieru vo Svídnici a Jaworu a k súboru kaplniek v Kalwarii Zebrzydowské, najstaršiemu modlitebnému parku v Poľsku (obrázok 3).

Prvý kresťanský kostol v Poľsku vznikol niekedy okolo roku 1000, traduje sa, že ním bola pohrebná kaplnka postavená ženou Meško I. Archeológovia ju našli v roku 2006 pod múrmi kostola Najsvätejšej Panny Márie na ostrove Tumski v Poznani. Ostrov je radený k miestam, kde sakrálnych stavieb nájdete naozaj veľa.

Zdroje :

http://www.polsko.travel/cz/sakralni-architektura/

http://architektura.klenot.cz/architektura-svet/18...

http://odcestovat.cz/destinace/evropa/polsko/architektura/

Benelux

Holandsko poznáme ako úzke tehlové domčeky, veterné mlyny a nekonečný horizont.  Odnepamäti sa táto malá krajina musí vyrovnávať so skutočnosťou, že dve tretiny jej pôdy sa nachádzajú pod úrovňou morskej hladiny. Voda je všadeprítomná, neustále hrozia záplavy a pôdy je vždy nedostatok. Holandská architektúra sa preto vyznačuje experimentovaním, využívaním nových technológií, konštrukcií aj materiálov. V roku 2013 na seba výrazne upozornili novou verejnou knižnicou v Spijkenisse pri Rotterdame, ktorá sa volá naozaj príznačne – Hora kníh (obrázok 1).

Vďaka rozvinutému priemyslu je belgická architektúra priesečníkom medzi industriálnym a anglo-francúzskym štýlom. Súčasná všestranná rozvinutosť dáva priestor modernej jednoduchej architektúre pôsobiť na historických stavbách a pri tom ich nerobiť škaredým. Môžete tak vidieť čiernu sklenenú minimalistickú kocku na historickej budove a vyzerá to dobre. V interiéri sa užíva predovšetkým dub a orech v prírodných odtieňoch sa sýtymi farbami malieb na stenách doplnené nábytkom.  Centrami belgického štýlu sú jednoznačne Bruggy a Ghent, ktoré stoja za návštevu pre poznanie tohto jedinečného štýlu vo svojej pôvodnej a najkoncentrovanejšej podobe. Mesto Brugge (obrázok 2) je považované za „Benátky severu“, kanále vidieť takmer na každom rohu.

Luxembursko - nielen Paríž má svoj Notre Dame , ale aj tu patrí stavby s rovnakým názvom k dominantám mesta (obrázok 3). Starobylo pôsobiaci vchod do katedrály akoby ani nepatril k samotnej stavbe. Dvere zdobia nádherné zlaté postavičky anjelov vyšúchané od ľudských dotykov. Vo vnútri je umiestnená známa socha oblečenej Panny Márie s dieťaťom. Na výzdobe katedrály sa mieša jemnosť renesancie s gotikou a výsledkom ich splynutia je toto netradičné dielo. V niekdajšiom paláci Palais Grand-Ducal (obrázok 4) už dnes nesídli kráľovská rodina, ale svoju kanceláriu tu má veľkovojvodca. Rodina sa presťahovala do neďalekého mestečka Colmar-Berg vzdialeného asi 30 kilometrov od hlavného mesta. Palác skrášľujú desiatky malých vežičiek a pred vchodom stoja dve búdky pre strážcov. Na bráne visí erb krajiny v ktorom je umiestnený červený lev so zlatou korunou na hlave na bielomodrom pozadí.

Zdroje :

http://www.asb.sk/architektura/realizacie/sucasna-holandska-architektura

http://inspiruj.me/2013/08/20/brugge-architektura-musle-i-cokolada/

http://www.freearchitects.cz/cz/Blog-Styly_17/Belgicky-Styl_330

http://kubus.blog.sme.sk/c/232579/Luxembursko.html

Ukrajina

Na začiatku sa všetky stavby - opevnenia, paláce, kostoly stavali z dreva. Základnou štruktúrou budov bol oddávna zrub. Tradícia vytváranie zrubov sa dochovala až do začiatku 20. storočia. Dokonca aj dnes sa podobné zruby využívajú ako obytné plochy, je možné ich vidieť napríklad v Černigov. Spoločne s prijatím kresťanstva sa objavili budovy byzantského štýlu, najlepším príkladom ktorého je chrám sv. Sofie v Kyjeve, ktorý sa zachoval až do našej doby, aj keď absolvoval podstatnú barokovú prestavbu.Kláštory - pevnosti 15. storočia sú tiež podobné zámkom. Hlavný chrám kláštora stál vždy uprostred dvora alebo v systéme obranných múrov. Chrámy boli prispôsobené k obrane, pretože sa často stávalo, že sa stávali obeťou pred nepriateľom nielen pre mníchov ale aj pre svetské osoby.V XVI.-XVII. storočia sa na Ukrajine rozšíril štýl renesancie. Najvýraznejšie sa prejavil v architektúre Ľvova. Historická a centrálná časť Ľvova patrí do kultúrneho dedičstva UNESCO.Príchod renesancie mal tiež veľký význam pre nasledujúce rozvoj ukrajinského staviteľského umenia, najmä ukrajinského baroka. Barokové umenie a architektúra, ktoré boli vrcholom umeleckého úspechu v západnej a východnej Európe dostali na Ukrajine vysoké hodnotenie v XVII. storočia a zlúčili sa tu s miestnym umením, najmä kladenie tehál, vytvorili nový neopakovateľný štýl ukrajinského baroka. V XVIII. Storočí prebiehali v ukrajinskom baroku zmeny - fasády sa štukovaly a zdobili štukovými výzdobami, príkladom je Pokrovský kostol vybudovaný podľa projektu významného ukrajinského architekta Hryhorovyče-Barského.Koncom XVIII. storočia na Ukrajinu prišiel klasicizmus, takzvaný mestský štýl, ktorého charakteristickým znakom bolo značné zníženie cirkevnej výstavby, prevahu mali paláce a občianske budovy. V tej dobe bol podľa projektu talianskeho architekta Rastrelliho vybudovaný Mariinsky palác (2. obrázok), ktorý je v dnešnej dobe štátnej rezidenciou prezidenta Ukrajiny.Komunistický režim zničil nemálo významných budov, ktoré boli neskôr zanesené do oficiálnych zoznamov pamätníkov architektúry (Mychajlovský Zlatovrchý a Mykolský vojenský chrám v Kyjeve, Trojicko chrám v Hluchovo a im podobné). K dnešnému dňu sú niektoré z nich znovu vybudované, napríklad Mychajlovský (3.obrázok).Samostatnou stránkou ukrajinskej architektúry je možné nazvať ľudovú architektúru. Vzhľadom k tomu, že drevené pamätníky vyžadujú zvláštne zaobchádzanie, tak sa často tieto vzorky architektúry prevážajú do špeciálnych rezervácií. Jedným z najznámejších je Múzeum národnej architektúry a spôsobu života na Ukrajine, ktoré sa nachádza neďaleko obce Pyrohové v Kyjeve a Ševčenkovský háj v Ľvove.

Tunel lásky v Ukrajine (obrázok 4) patrí k najkrajším tunelom na svete a je to 3 km dlhá železničná trať v ktorom si páry vyznávajú lásku.

Zdroje :

http://www.adgnews.com/kategorie/ukrajina

http://www.ukrajinci.cz/cs/ukrajinska-skola/detail...

http://www.top10list.cz/top-10-nejuzasnejsi-tunely...

Comment Stream