אזדרכת מצויה

האיזדרכת מגיעה מהרי ההימאליה, העץ מתרבה במהירות מכל פרי קטן שיש על העץ. הפרי שלו רעיל לבני אדם ויכול לגרום להקאות ועד שיתוק! צריך ללמד את הילדים לא לאכול מפרי העץ בעיקר בגיל צעיר לא לאכול מפרי העץ.

אזדרכת מצויה היא עץ-נוי ועץ-שדרות מקובל, נשיר-חורף, מגיע לגובה 12 מ'. העץמתחדש אחרי כריתה. סובל מנבירה בגזע על-ידי חרקים, עד כדי תופעה שכיחה שלעצים נשברים ברוח. העלה גדול, מנוצה פעמיים. מצהיב בשלכת. שם הסוג בעברית (שהוא גם שם המין בלועזית) מקורו בסורית עתיקה. שם הסוג בלועזית גזור מן המילה "דבש", כי הפריחה שופעת צוף לדבורים.
אזדרכת מצויה פורחת באביב בתפרחות מסועפות, דלילות, של עשרות פרחים. הפרח סגול בהיר, קוטרו 1 ס"מ ולו ריח נעים. הפרי כדורי בקוטר 1 ס"מ, אינו ראוי לאכילה בפי אדם. במרכזו גרעין גדול וקשה, מצולע בדמות כוכב, חביב על חורזי מחרוזות. הפירות הצעירים, וכנראה גם העלים, מכילים חומרי רעל, אכילה מהם עלולה לגרום להקאות, קשיי נשימה ולשיתוק. פירות בשלים נאכלים על-ידי ציפורים ועטלפים.

במשפחתו 800 מינים (אחד מהם הוא המהגוני המפורסם), אף אחד מהם אינו גדל בר בארץ. במולדתו, הודו, מייחסים לעץ זה סגולות רפואיות רבות. נוסף לכך משמשת העצה לתעשיה ולייצור כלי נשיפה. מהזרעים מפיקים חומרים המשמשים כחומרי הדברה כנגד חרקים.

Comment Stream