Spirit of Čakovice

Geolokační hra

Žáci 9.A ZŠ Dr. E. Beneše spolu se Sdružením m77 za přispění grantového programu Americké obchodní komory One World, Many Voices vytvořili ve školním roce 2014/15 geolokační hru s názvem Spirit of Čakovice.

Slavnostní spuštění hry proběhlo 10.6. 2015 v 10:06 před školou ZŠ Dr. E. Beneše, Nám. J. Berana 500, Praha 9 - Čakovice.

Kdo chce prožít jeden ze života Aničky, holčičky z Čakovic a zjistit, jestli se jí podařilo onoho dne přežít, musí si stáhnout do svého mobilu aplikaci Duch Čakovic/ Spirit of Čakovice. Aplikace funguje na systému Android. Odkaz je nyní už funkční. Vede přímo do Google Play. Ve hře jsou také dva qr kódy. Jeden z nich je přímo součástí aplikace. Druhý je možné přečíst čtečkou qr kódů, kterou je potřeba do telefonu nainstalovat. Odkaz vede na you tube. Pokud nemáte datové připojení, je možné si odkaz načíst a spustit si ho, až budete připojení na wifi. Jinak během celé hry není potřeba připojení na na internet.

Jak aplikace vznikala?

Dne 10.6. 2015 byla slavnostně spuštěna geolokační hra Spirit of Čakovice, kterou spolu s občanským sdružením M77 vytvořila třída 9.A. Na práci se více podílela skupina paní učitelky Boháčkové. Jako první jsme sepsali žádost o grant od One world, many voices. Naše žádost byla přijata. Dostali jsme 39 000 kč, což bylo méně než jsme očekávali, ale nakonec nám to vystačilo.

S tvorbou nám pomáhalo občanské sdružení M77. Při prvním setkání s M77 nám ukázali ukázkovou hru a pořádně nám vysvětlili, co to vlastně geolokační hra je a jak se hraje. Poté jsme vybírali vhodná místa pro tuto hru, kde ji vlastně uděláme, tak jsme s paní učitelkou a M77 procházeli Čakovice, přemýšleli a snažili se vybrat ty nejzajímavější nebo historicky nejvýznamnější místa. Poté jsme všichni ve třídě dali hlavy dohromady a vymýšleli příběh. Shodli jsme se na tom, že to bude na téma 2. sv. války o malé holčičce, která ji prožila a co všechno se jí přihodilo. Pak jsme si každý vybral jednu lokaci, kde se hra odehrává a o té jsme se snažili vyhledat co nejdůležitější informace, které se potom dávaly do hry.

Všechny vyhledané informace jsme zapisovali do encyklopedie na internetu, která byla všem přístupná, aby mohlo se vše průběžně opravovat. Všichni jsme se snažili vyhledat co nejvíce informací. Vyhledávali jsme na internetu, ale také v různých knihách o Čakovicích. Hledali jsme, jak v té době Čakovice vypadaly a kde co bylo a co se kde dělo. Ke každému místu jsme vymýšleli úkol, třeba si něco přečíst, něco vyhledat na něco přijít, nějaké otázky, hádanky a křížovky.

Bylo to velmi náročné, to vymýšlení, protože dlouho nikoho nic nenapadalo, ale nakonec to šlo. Poté jsme celý příběh, všechny informace a úkoly překládali do anglického jazyka. To bylo také náročné, nemohli jsme moc používat překladač, abychom tam nepsali hlouposti. Muselo to být co nejlepší.

Paní učitelka Boháčková to po nás ještě kontrolovala či opravila a dále to dala ještě překontrolovat své kolegyni, aby to bylo perfektní. Namlouvání celého příběhu a úplně všeho bylo asi nejzábavnější, protože jsme si připadali jak někde v televizi, vždycky jsme se někde zasekli či to špatně přečetli a museli jsme od znova, aby to bylo bez chyby. Paní učitelka z nás byla na nervy, ale pomáhala nám a vydržela to s námi. Také jsme kreslili všechny postavy, které v příběhu jsou, aby se to hráčům více líbilo a bylo to hezčí. S kreslením nám pomáhala třída 8.B.

V neposlední řadě jsme museli získat souřadnice určených míst a lokalit, ty jsme získali pomocí GPS. Naším posledním úkolem bylo vytvořit animaci bombardování školy za 2sv. války. Když jsme to všechno zvládli, všechno dodělali tak byla zkušební hra. Hru jsme museli důkladně ověřit, zda všechno funguje a 10.6. byla hra vložena na Google play, odkud si ji může kdokoli zdarma stáhnout.

Napsali: Sandra Petrášková, Pavel Slavík