מסוציאליסט לפעיל ציוני

משה לילנבלום  1843 - 1910

אם תקלידו במנוע חיפוש ברשת האינטרנט את השם ליליינבלום (או לילינבלום או לילנבלום) – תקבלו, בין היתר, את שמו של רחוב מפורסם בתל-אביב. ברחוב זה תמצאו דאנס-בר, גלריה, מועדון ג'אז, מרכז לעסקים קטנים, מתפרה ועוד. זהו מרכז העסקים וחיי הלילה של העיר העברית הראשונה – תל-אביב.
בשנות ה-50 וה-60, כשהמדינה הייתה ענייה וצנועה, לא היו דולרים לקנייה בבנקים. אנשים קנו ומכרו דולרים, באופן בלתי חוקי, ברחוב ליליינבלום המפורסם. האם יש בזה חילול של שמו ושל זכרו של משה ליליינבלום – סופר, מסאי, איש רוח ומראשי תנועת 'חובבי ציון'? – תופתעו לגלות: ליליינבלום היה מפוכח ומציאותי ביותר. וכך כתב כבר בשנת 1892 על 'יושבי ארץ ישראל':"ולא אקפיד כלל אם גם בין היושבים יהיו מוזגים וסרסורים במידה שיוכלו למצוא פרנסתם. מוזגים וסרסורים וכל מיני תכשיטים כאלה ישנם בין כל העמים, וגם אנחנו בארץ ישראל לא נינקה מהם."מתוך:"לשומרי רוח ורואים בעבים" (מאמר שני), המליץ, 1892; 115לקטע השלם

אם כן, ליליינבלום לא חי באשליות. הוא תיאר לעצמו שבארץ-ישראל, לאחר שתקום בה מדינה 'נורמאלית', יהיו גם יהודים, שכמו בכל העמים, שיעסקו במקצועות מפוקפקים, שעסקו בהם בגולה.