IZRAEL- PALESTÍNA

Ako sa menilo ich územie v 20. storočí?

Hoci ľudia dobre poznajú názov Palestína, v dnešnej dobe už nie je Palestína ako Palestína. Názov je veľmi sporný...

Kedysi to bol samostatný štát, ktorého dejiny siahajú až niekoľko tisíc rokov pred Kristom. Ešte na začiatku 20. storočia tu bolo územie Palestíny, ktoré bolo pod správou tureckého vodcu Ottomana (impérium sa rozpadlo v roku 1922) a následne pod správou Veľkej Británie. Na tomto území mali spor Arabi a Židia, čo je v týchto oblastiach už folklór. Po tom ako, sa prudko židia sťahovali na toto územie, vypukla Arabsko- Izraelská vojna. Británia upustila ochrannú ruku nad Palestínou a tak vznikol chaos a taktiež aj Izrael- štát vďaka ktorému sa Palestína sčasti rozpadla..

Na mapke vidíme územie Palestíny v rokoch 1920 – 1948, oranžovou sú územia obývané židovskými komunitami.

Palestínske územie sa rozdelilo. Vznikol teda už spomínaný štát Izrael a taktiež sa rozdelilo aj Egyptu.

Malo to ostať tak, že z Palestíny sa vyčlení iba kúsok územia- dnešný Izrael. Ale Izraelu to nestačilo. Keďže Británia upustila nad mandátom Palestíny, Izrael využil šancu a rozobral čo sa dalo. Zväčšoval sa a zväčšoval, až napokon v dnešnej dobe je Palestína len malý kúsok územia v Izraeli.

Hoci je Palestína územie v Izraeli v ktorom sa vedú boje proti trom najväčším náboženstvám, aspoň v niečom sa tieto najväčšie náboženstvá zhodnú. Pre Židov (Judaizmus), Moslimov (Islam) a Kresťanov (Kresťanstvo), je Palestína posvätné územie. Jej druhý názov neoficiálny je Svätá Zem. (HOLY LAND)

Počas druhej svetovej vojny svetoví politici ani len netušili, akú ,,búrku na mori“ rozbúria, keď sa dohadovali o budúcnosti židov ktorí emigrovali do Palestíny. Až neskôr vysvitlo, že obnovenie Izraela- židovského štátu nespôsobil nič dobré. Hoci by sa zdalo že Palestína mohla už od 20. storočia po tomto konflikte bojovať proti Izraelu, nie je to tak. Každý, kto si čo i len dovolí kritizovať politiku Izraela, okamžite spadá do skupiny ľudí, označovaných za antisemitov a nepriateľov. Ale pravda je inde. Ten kto vyvoláva nepokoj, je Izraelská politika. Už desaťročia si bezohľadne idú za svojím- dobyť celé toto územie a bez záujmu porušujú všetky medzinárodné zmluvy a neraz porušujú práva iných krajín. Väčšina ľudí vo svete ani len netuší akú špinu Izrael vykonával/vykonáva. Robí si čo mu vyhovuje. Samozrejme nemôžme povedať na Izrael že robí čo mu vyhovuje. Sú to ľudia ktorí mu vládnu. Izrael- sväté územie ktoré navštevujú milióny turistov má však aj iný názov. Ľudia ho nazývajú ,,Ríšou zla“.

Keď bolo hromadné sťahovanie Židov na Palestínske územie, nastal Holokaust- štátom vykonávané prenasledovanie a hromadné vyvražďovanie počas druhej svetovej vojny. Netušili totiž, že do Palestíny prídu židia z celého sveta. Palestínčania neboli spokojný s tým, čo sa v tej dobre dialo, a tak sa im vyčlenil Izrael. Tým, že židia stále prichádzali a prichádzali, Palestína sa zmenšovala a zmenšovala. Nastal napríklad aj nedostatok pitnej vody.

Izraeliti sa neustále sťažujú na to, že sú ohrozovaní, že ich územie je ohrozované. Skutočnosť je ale taká, že jediná a zároveň najväčšia hrozba sú oni. Veľa medzinárodných spoločenstiev malo snahu vytvoriť dva štáty, kde by v rámci Izraela existovali územia (Západný breh Jordánu, Golanské výšiny a pásmo Gazy), ktoré by patrili Palestínčanom. V roku 1947 navrhla OSN plán, kde by sa územie Palestíny rozdelilo územia Palestínčanov, zvyšné by obýval Izrael a Jeruzalem by bol pod správou medzinárodného spoločenstva. S týmto súhlasil Izrael, Arabi nie. Podobne nesúhlasili ani Palestínčania.

Palestína nesúhlasila s ničím iným ako jednotnou spojenou Palestínou, v ktorej by Židia nemali miesto. Neviem či sa dá byť na strane Palestíny, Arabov alebo Izraelu. Každý z nich má inú, svoju vlastnú pravdu a názor. Bolo veľa návrhov ako by sa toto územie rozdelilo, no s väčšinou nesúhlasili buď Palestínčania, alebo Izraeliti. Nesúhlasili, a tak vzniklo to, čo je dnes. Boje, nepokoje, malá Palestína, kraľujúci Izrael.

Ako to bude ďalej pokračovať? Bude Palestína neustále utláčaná Izraelom a jej územie sa bude čoraz viac a viac zmenšovať?

Otázka ktorú si kladie milióny ľudí no nik nevie odpovedať.

Comment Stream