Pracujúc ako lekári v Južnom Sudáne, chodievali sme prechádzať do buše, ja, rozdávajúca mojim krásnym afričančatám multivitamíny a keksíky, Filip fotiaci. Bezkonkurenčne najšťastnejšie chvíle z celého pobytu. Počas dlhých večerov bez elektriny sme si tie fotky znovu a znovu prezerali a tešili sa z nich. A tak sa zrodila myšlienka vytvoriť charitatívny kalendár.

... do 95.teho neexistovali v JS žiadne školy ...

O nejaký čas na to, posedávajúc v susednom compounde u miestnych kňazov, spoznali sme jednu Holanďanku. Sarah - a teraz príde dlho očakávaná pointa príbehu :) platí školné 10 miestnym deťom, ktoré pre ňu vybral riaditeľ školy, jeden z tých kňazov. Jedná sa o výber najbystrejších detí, ktoré zo školy museli odísť, lebo rodičia nezvládli uhradiť školné (pre Európana smiešnych 25 dolárov ročne). Sarah sa s týmito deckami, ako aj ich rodičmi, raz mesačne stretáva a sleduje ich progres.

Do stretnutia so Sarah sme s Filipom zvažovali, čo s vyzbieranými peniazmi za kalendár - kúpiť ultrazvuk do nemocice? Vybudovať WC pre ambulantných pacientov? Všetko toto je iba "symptomatická liečba", kým v Južnom Sudáne bude jedna z najvyšších mier negramotnosti na svete (85% obyvateľstva nevie čítať ani písať, nepozná svoj vlastný vek), tažko sa v nej niečo zmení. Počas môjho pobytu som sa snažila medzi Sudáncov distribuovať knihu "From dictatorship to democracy", ale kým je v krajine takáto miera negramotnosti, krajina môže o demokracii iba snívať, noviny sa nikdy nezbavia cenzúry a obyvateľstvo nepochopí, že dávať 41% celkového HDP na "military service" je proste zlé zlé zlé.

Pred odchodom do Sudánu viacerí moji priatelia spomínali, že by radi nejakým spôsobom pomohli, keby existovala rozumná cesta pomoci. Keby existoval nejaký systém kontroly, aby sa s tými peniazmi nestalo, čo sa bohužiaľ s množstvom penazí tečúcim na charitu stáva - aby sa jednoducho nevyparili cestou, v nepriehľadnom labyrinte byrokracie i korupcie.

Ono práve toto je moja predstava takej cesty - vyzbierané peniaze (mínus náklady na tlač, což sú 3 eurá na kalendár) budú osobne predané do rúk spomínaného kňaza, riaditeľa školy v Gordime. Viacerí z vás sa ma pýtali, ako si môžem byt taká istá, že ten kňaz tie peniaze neprechlastá. Na to mám dva argumenty: ak dôverujete mojím úmyslom i svedomiu, dôverujte prosím aj môjmu úsudku - s otcom Francisom som strávila 3 mesiace v Gordime. Nie výlučne hraním bedmintonu, riešili sme spolu aj ako prerozdeliť peniaze, ktoré mu poslal Profesor Krčméry na otvorenie strednej školy.  Musím povedať, že som svedomitejšieho Afričana nestretla. Napriek tomu, a tým sa dostávam k bodu č.2, sa plánujem na misiu do Gordimu vrátiť a dohliadať na využitie tých peňazí. Tak, ako to robí Sarah.

... najvyššia ženská negramotnosť na svete ...

Bolo by to super môcť tie decká podporovať dlhodobo, ale keňskí kňazi (ako oný spomínaný Francis) sú vysielaní na farnosti do Sudánu iba na obdobie 4 rokov, takže vyzbierané peniaze  musia zužitkovať do konca tohto termínu  (po tom, čo som videla v Afrike, náhodnému človeku neverím, kňaz -nekňaz).

Mimochodom, spomínala som, že do 95.teho neexistovali v Južnom Sudáne vôbec ale vôbec žiadne školy? A že nie je výnimkou, že 20 ročný chalanisko je v jednej triede s 8 ročným?). Na tému Pomoc Afrike by sa dalo písať ešte veľa, už beztak vám ďakujem, že ste si našli cas na prečítanie tohto dlhého textu, prípadne nejasnosti objasníme či už osobne alebo tu katarina.molnarova@gmail.com

Aha, cena za 1 výtlačok kalendára je 25 euro (BTW v cene školného sú učebnice, školská uniforma i jedlo), avšak nemusíte ostať pri jednom, podla mňa je to veľmi vkusný darček pre rodičov, kamarátov, svokry a vôbec. Číslo SK účtu: 1107 4969 36 /8410     Číslo CZ účtu: 2800201248 / 2010

Pokojne si vyberte, ktorá mena vám vyhovuje viac, ale uvádzajte do správy pre adresáta prosím niečo ako kalendár a vaše meno.

Odberové miesta

Info u Kaťush

Comment Stream