HDR Fotografie

David Ramba

Princip

HDR (High Dynamic Range)-Při stisknutí spouště pořídí fotoaparát v rychlém sledu několik snímků a tyto snímky zkombinuje do jediného snímku s větším rozsahem kresby ve světlech a stínech.

Falešné HDR/Pravé HDR

Falešné HDR spočívá v použítí dvou nástrojů. Nejprve pomocí nástroje Stíny/světla (Obraz > Úpravy > Stíny / světla) zesvětlíme zemi a ztmavíme oblohu, na histogramu je vidět, jak se obrazová data z okrajů posunou do jeho středu. Poté pomocí křivek (Obraz > Úpravy > Křivky) zvyšíme kontrast mezi středními stíny a světly – a to je vše.

Pravé HDR - sloučení více fotografií (většinou stačí dvě až tři) s různou expozicí do jednoho výsledného snímku. Zaznamenaný rozsah jasů tak není nijak omezen a lehce překoná dynamiku osmi clonových čísel i nejlepšího fullframového snímače. Z toho ovšem vyplývá hned několik základních omezení: touto technikou není možné fotografovat jakékoli pohybující se objekty, je třeba fotit z pevného stativu, aby snímky pasovaly přesně jeden na druhý, výsledná ostrost je navíc vždy nižší než u zdrojových fotografií a nakonec vítr a vůbec vše, co se hýbe, je největší nepřítel HDR fotografií.

Potřeby

Comment Stream