Krkonoše

Národní park

Poloha

Krkonošský národní park se rozprostírá v severovýchodní části Čech při hranici s Polskem. Zahrnuje i nejvyšší pohoří ČR včetně části předhůří. Území o rozloze 54.969 ha je orientováno ve směru od SZ k JV. NP - 36 300 ha, ochranné pásmo - 18 600 ha.

proč je v UNESCU?

KRNAP je v UNESCU pro jeho krásnou přírodu a mnoho druhů chráněných rostlin a živočichů.

Co zde můžeme vidět?

Park je rozdělený do 3 zón – přísná přírodní, řízená přírodní a okrajová. Do prvních dvou zón je zákaz vstupu mimo značené cesty. Ve třetí zóně se mohou návštěvníci pohybovat většinou volně i po loukách a lesích. Avšak původní území národního parku bylo zmenšeno. Hranice KRNAP se posunuly více do hor.

Vyskytuje se zde asi 300 druhů obratlovců a přes 1200 druhů cévnatých rostlin a několikanásobně více výtrusných rostlin (jako mechy, hlenky, kapradiny, lišejn atd.).

Sněžka

Sněžka je nejvyšší horou České Republiky. Nejvyšší vrchol měří 1602 m. Prochází přez něj česko-polská hranice. Na vrchol vede ze 4,5 km vzdálené Pece pod Sněžkou sedačková lanovka.Jelikož je Sněžka nejvyšší hora v širokém okolí, je z vrcholku rozsáhlý panoramatický pohled do širokého okolí. Vrcholek slouží jako častý turistický cíl a pro jeho dosažení je možné využít celou řadu turistických cest a to jak pěších, cyklistický, tak i běžkových.

Klima

Pro horské oblasti ve střední Evropě je typické výrazné střídání ročních období a vliv Atlantického oceánu, což má za následek velmi neproměnlivé počasí. V horských oblastech Krkonoš je v zimních a podzimních měsících častá teplotní inverse, která může trvat i několik týdnů. Průměrná roční teplota se pohybuje mezi 0,2 °C na Sněžce, v nižších polohách jsou průměrné roční teploty vyšší (např. Dolní malá Úpa 3,9 °C, Bedřichov 4,7 °C) a nejteplejším měsícem je červenec a nejstudenějším leden. Sněhová pokrývka na vrcholcích hor se udrží až 180 dní.

Krkonošské pohádky

Krkonošské pohádky jsou český večerníčkový televizní seriál o bájném vládci Krkonoš (Krakonošovi) natočený režisérkou Věrou Jordánovou v Československé televizi. Skládá se z 20 desetiminutových epizod. V únoru 2013 se stal na základě divácké ankety nejlepším večerníčkem.

Comment Stream