BYDLENÍ VE SVĚŤE

PANELOVÉ DOMY

Je to dům vybudovaný z předem vyrobených panelů.První panelové domy se objevily v Nizozemsku po 1.světové válce. V Německu se objevily v roce 1923. V Paříži se objevil první blok panelových domů v roce 1993.V Československu je považován začátek panelové výstavby rok 1940.

RODINNÉ DOMY

  Rodinný dům je menší samostatná budova o jednom nebo několika podlažích. Moderní městský rodinný dům vznikl v 19. století ze snahy kombinovat přednosti městského a venkovského způsobu života. Nerozšířenějším typem jsou volně stojící rodinné domy se zahradou.

VILY

Vystavěna je z cihel nebo z betonu. Souvislá zástavba vil tvoří vilovou čtvrť.Villa rustica bylo ve starověkém Římě pohodlné až přepychové venkovské obydlí majitele statku, uprostřed hospodářských stavení, polí a zahrad. Nejstarší takové stavby byly nalezeny ve Starověkém Egyptě.

IGLÚ

  Iglú je kopulovitý přístřešek vyrobený ze sněhových bloků. Užívají ho především kanadští Eskimáci jako provizorní domov v době arktické zimy. Iglú je tvořeno úzkou podlouhlou předsíní, která zabraňuje přístupu chladu a hlavní obytnou místností, někdy vybavenou okny z tenkého ledu.

TEEPEE

Teepee je obydlí Indiánů Velkých plání a přilehlých oblastí. Je to velký kuželový stan, původně vyráběný z bizoní kůže. Od běžných stanů se liší také tím, že uprostřed stanu je na zemi vybudováno ohniště, kde může hořet otevřený oheň. Slovo teepee pochází z lakotštiny a jeho původní význam je obydlí.

JURTY

Jurta je tradiční obydlí kočovných kmenů z oblastí centrální Asie a Středního východu, složená z dřevěné lehké konstrukce a plsťové rohože. Půdorys stavby je kruhový, průměr se pohybuje podle účelu a místa použití od 3 až po 20 metrů. Stavba se snadno skládá a převáží. Především v oblastech na východ od Mongolska se lze setkat s bohatým zdobením vzory charakteristickými pro daný kmen.

CHALUPY

Chalupa je menší venkovské obytné stavení, ke kterému obvykle patřila pole jen s malou výměrou nebo žádná pole.V současnosti se používá termín rekreační chalupa, která označuje starší stavbu zbudovanou pro trvalé bydlení.

Comment Stream