Transsibírska magistrála

Transsibírska magistrála je najdlhšia železničná trať na svete. Na túto železnicu sa napája celý rad ďalších železničných tratí.

Na týchto mapách je zobrazená transsibírska magistrála. Táto trať má dĺžku 9494km. Transsibírska železnica pretína 16 veľkých riek. Najdlhší most na tejto trati je na rieke Amur-2568m. Cesta vlakom trvá 6 dní. Pre turistov je najviac lákavá časť Moskva – Peking cez Mongolsko. Táto trať je dlhšia ako Veľký čínsky múr.

Tieto fotografie zachytávajú robotníkov pri stavbe trate.  trate trvala 13 rokov. Stavba trati bola zahájená vo Vladivostoku. Väčšina práce sa robila ručne, ale ročne sa položilo až 600km trate. Cez leto sa denne položilo asi 5km trate. V zime si stavba vyžiadal tisíce obetí. Najťažší úsek bol 260km dlhý pás na juhu jazera Bajkal, ktorý môžeme vidieť na prostrednom obrázku.

Transsibírska magistrála je stavba, ktorá nemá na svete obdoby. Môžeme ju zaradiť medzi najväčšie technické diela na svete.

Môj názor:

Ľudia urobili dobre, že postavili túto trať. Podla mňa slúži aj ako atrakcia pre turistov, ktorí si chcú vyskúšať jazdu vlakom a popritom si pozrieť aj krajinu. Stavba bola určite náročná, pretože museli cestu presekávať cez skaly.


Zdroje:

http://sk.wikipedia.org/wiki/Transsib%C3%ADrska_ma...

http://www.dobrodruh.sk/vychodna-europa/transsibir...

http://www.quido.cz/stavby/stavby.html

Comment Stream