ABSENCE : a tribute to Pink Floyd

Türk Rock Müzik Ustalarından Pink Floyd Efsanesine Saygı Duruşu

Absence, efsanevi grup Pink Floyd’un eserlerini müzikseverler ile canlı performanslarda buluşturuyor.

Türk Rock Müziği’nin önemli isimlerini bir araya getiren grup, gitarlarda Hakan Şavklı ve Ramazan Keskin, davulda Alpay Şalt, vokallerde Tunç Arkan ve İlay Bal, bas gitarda Uğur Öktem, saksafon ve tuşlularda Yiğit Albayrak’tan oluşuyor. Projenin kurucusu ve klavyecisi Uğur Gülbaharlı, aynı zamanda Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü'nde Anabilim Dalı Başkanı. Kendisi 20 yılı aşkın bir süre boyunca Özlem Tekin, Teoman, Feridun Düzağaç, Demir Demirkan, Ete Kurttekin ve Özge Fışkın gibi isimlerle klavyeci ve aranjör olarak çalışmış değerli bir isim.

Tribute Projesinde Yoruma yer yok!

Absence projesinin temelini eserlerin hiç yorum katılmadan, Pink Floyd ile bire bir örtüşen bir tavırla sahnelenmesi oluşturuyor. Grup, repertuvarının tamamına yakınında albüm kayıtlarına sadık kalırken bazı parçalar için ise Pink Floyd'un 1994 tarihli efsanevi konseri "Pulse" performanslarını esas aldı. Repertuvar ve prova için yoğun bir hazırlık döneminden geçen grubun ismi ve görsel tasarımları için Pink Floyd’un en çok işlediği temalardan biri olan ‘yokluk’ hissinden yola çıkıldı.

Absence, Pink Floyd'un sorgulayıcı, eleştirel ve çarpıcı kimliğini yaşatarak her yaştan insanın büyüsüne kapıldığı bu zamansız müzik ile dinleyicilerine kolektif bir deneyim vaad ediyor.

Comment Stream