בית ספר וישוב: חופית מראשון לציון

    מגישים: עדי, ארבל ,עידן, בן ועומרי

אהרון אהרונסון

1876-1919  :שנות חייו

בחרנו את החלוץ אהרון אהרונסון כי: נראה לנו שהוא אדם שראוי להיות מודל לחיקוי, בעבודתו ובהיותו אדם שפעל למען האוכלוסייה היהודית בארץ ישראל

אהרון אהרונסון היה בן למשפחת חלוצים שעלתה לארץ ישראל מרומניה בשנת 1882
לאהרון היו עוד שני אחים: אלכסנד ושרה
אהרון נולד בעיר בקאו שרומניה בשנת 1876 והיה בן שש כאשר משפחתו עלתה לארץ ישראל.

אהרון למד חקלאות בצרפת, לימד את המקצוע ואף פתח מעבדה לחקלאות בזיכרון יעקב. בשנת 1906 גילה את "אם החיטה", שממנה צמחה החיטה שהייתה נזרעת בארץ ישראל מאז הזמן העתיק. גילוי זה זיכה אותו בהכרה ובפרסום בעולם המדע. ב-1910 הוא הקים חוות ניסיונות חקלאית בעתלית .

בעת מלחמת העולם הראשונה, בעזרת עוזרו, אבשלום פיינברג, הקים ועמד בראש מחתרת ניל"י- נצח ישראל לא ישקר, שפעלה לסיום השלטון הטורקי-עות'מאני בארץ-ישראל ולכיבושה בידי הבריטים, על-מנת לקדם את הקמת בית יהודי לאומי בארץ ישראל. מחתרת ניל"י תרמה לכיבוש הארץ על ידי הבריטים, זאת באמצעות השפע הרב של המידע שהעבירו אנשי הארגון מתוך הארץ, ובזכות הידע העצום של אהרון. כשהיה במצרים, הפך להיות אחד מן היועצים הדומיננטיים לגופי המודיעין הבריטי. בזכות קשריו המסועפים זכה אהרנסון להיות גם מן המשפיעים על מתן הצהרת בלפור.

אחרי המלחמה הוא נכנס לפוליטיקה וניהל את ההתיישבות. ב-1919 פעל לצד חיים וייצמן במשלחת הציונית לוועידת השלום הציונית בפריז. תוך כדי הדיונים של וועידת פריז, באחת מטיסותיו בין לונדון לפריז, נעלם המטוס הצבאי הקטן בו טס מעל תעלת למאנש, והוא בן 43.

השיר אלף נשיקות נכתב על מה שאמר אבשלום פינברג חברו של אהרון אהרונסון לשרה אהרונסון אחותו

                                                               

רחובות מספרים ספור -משפחת אהרונסון  

מוזיאון זכרון – בית אהרונסון

ניל"י (ראשי התיבות: נצח ישראל לא ישקר, שמואל א' ט"ו כ"ט) הוא שמו של ארגון שהוקם בשנת 1915 ופעל ביישוב העברי בארץ ישראל בתקופת מלחמת העולם הראשונה. הארגון, שמנה בשיאו פחות מ-30 חברים פעילים, עסק בעיקר בריגול, בניסיון לסייע לצבא הבריטי לכבוש את הארץ מידי האימפריה העות'מאנית

Comment Stream

2 years ago
0

יפה מאוד

2 years ago
0

עבודה מרתקת 📝

2 years ago
0

עבודה מצוינת אבל הכותרת צריכה להיות למעלה