HDR Fotografie

Fanda Slanina

Princip

HDR (High Dynamic Range) - Technologie, která umožňuje větší dynamický rozsah expozice (mezi nejsvětlejším a nejtmavším bodem) scény než je u normální snímací techniky.

Užití - fotografie, počítačová grafika a zpracování obrazu.

Výhoda HDR je v rozsahu barev, klasické bitmapové formáty (BMP, GPEG, ...) pracují s rozsahem 8 bitů na jednu barvu, což znamená hodnoty 0–255 a až následné osvětlení a dodatečné definování odraznosti. HDR definuje množství světla na daném pixelu – tedy již v HDR textuře je pamatováno, jak se bude předmět opticky chovat. Barevná informace je uložena prakticky neomezeně

Vhodné užití

Jestliže má fotografovaná scéna větší dynamický rozsah, než jaký zvládne váš fotoaparát. v tomto příppadě není pořeba obětovat kresbu ve světlech, nebo ve stínech. Navýšením dynamického rozsahu fotoaparátu.

HDR - Pravé vs. Falešně

Falešné HDR spočívá v použítí dvou nástrojů. Nejprve pomocí nástroje Stíny/světla (Obraz > Úpravy > Stíny / světla) zesvětlíme zemi a ztmavíme oblohu, na histogramu je vidět, jak se obrazová data z okrajů posunou do jeho středu. Poté pomocí křivek (Obraz > Úpravy > Křivky) zvyšíme kontrast mezi středními stíny a světly – a to je vše. Nepřehánět s efektem - zničení fotky.

Pravé HDR - sloučení více fotografií (většinou stačí dvě až tři) s různou expozicí do jednoho výsledného snímku. Zaznamenaný rozsah jasů tak není nijak omezen a lehce překoná dynamiku osmi clonových čísel i nejlepšího fullframového snímače.Touto technikou není možné fotografovat jakékoli pohybující se objekty.

Stativ a RAW

Stativ - pro kvalitní HDR nutností. I jen mírně „hýbnuté“ snímky jsou po složení poznatelné a tvorba HDR z jediného záběru tzv. batch processingem není nejlepší, nepoužívat.

U většiny HDR fotografií stačí i tři snímky. Pouze v případě extrémního rozsahu jasů použijete pěti expozic a jen zcela výjimečně to může být více. Počet použitých expozic souvisí s dynamickým rozsahem snímače fotoaparátu. Větší počet snímků zaručuje sice obecně lepší výsledek, ale zpracování pak pochopitelně trvá znatelně déle.

Druhou možností je přímo v modulu pro konverzi RAW dat aktivovat položky HDR – světla a HDR – stíny. Obě funkce umožňují vytáhnout světla a stíny na snímku tak, abyste dostali plně prokreslenou fotografii.

Programy pro HDR

Photomatix - zdarma

http://www.hdrsoft.com/download.html

Adobe Photoshop - placený

http://www.adobe.com/cz/products/photoshop.html?kw...

Corel Paint Shop Pro - placený

http://apps.corel.com/int/cz/products/cdgs/index.h...

Zoner Photo Studio - placený
http://www.zoner.cz/photo-studio/

Luminance HDR - placený

http://qtpfsgui.sourceforge.net/

1.špatná 2.Dobrá HDR fotka


Zdroje

Comment Stream