Nižšie kategórie MS v hokeji
                            alebo
                  Hokej sa hrá všade

A je to góóóól, Holandsko znižuje stav stretnutia s Veľkou Britániou na 2:3, publikum ožilo a atmosféra na štadióne je odrazu opäť o niečo veselšia...

Ak si myslíte, že ide o futbalový zápas týchto dvoch krajín, ste na omyle. V skutočnosti chcem poukázať na hokejový súboj už spomínaných aktérov. Azda si niektorí z vás pomyslia ako je to možné, veď pri pozeraní tohtoročných či minuloročných majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji tam žiadna z týchto reprezentácií nefigurovala. No to, že ich nevidíme v TOP Divízii ešte neznamená, že nehrajú hokej na reprezentačnej úrovni.

Na začiatok si povedzme zopár viet o tomto významnom turnaji. Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji sú, ako asi všetci dobre vieme, medzinárodný hokejový turnaj reprezentačných mužstiev, ktorý každoročne organizuje Medzinárodná hokejová federácia. Ich predchodcom boli majstrovstvá Európy, ktoré sa organizovali už od roku 1910. Formát turnaja sa v priebehu rokov menil. V roku 1951 boli účastníci rozdelení do 2 skupín podľa výkonnosti no a od roku 1961 sa hralo v troch skupinách - A, B ,C . V roku 2001 sa podoba nižších kategórii opäť nevyhla úpravám - B Skupina sa mení na I. Divíziu, C skupina na II. Divíziu, pričom každá Divízia pozostáva z dvoch skupín po 6 tímov. O tri roky neskôr, teda v roku 2004, k nim pribudla ďalšia, v poradí už III. Divízia. V súčasnosti hrá z každej Divízie 6 najlepších tímov v A Skupine a zvyšných 6 v B Skupine. Svetový hokej na medzinárodnej úrovni má teda nasledovné triedy:

  • TOP Divízia
  • I. Divízia skupina A, B
  • II. Divízia skupina A, B
  • III. Divízia

A akým systémom sa vlastne hrá?

Tímy I. Divízie, ktoré sa v A skupine umiestnili na prvom a druhom mieste automaticky postupujú do TOP Divízie. Posledný v A skupine zostupuje do B skupiny. Víťaz B skupiny postupuje do A skupiny a reprezentácia, ktorá v B skupine skončila na poslednom mieste putuje do A skupiny v II. Divízii.

Víťaz A skupiny II. Divízie vzostupuje do B skupiny I. Divízie, posledný zasa zostupuje do B skupiny. Tím, ktorý sa v B skupine ocitol na prvej priečke postupuje do A skupiny, no a posledný z B skupiny smeruje do III. Divízie.

Situácia v III. Divízii je veľmi jednoduchá, jej víťaz mieri do B skupiny II. Divízie.

Najvyššia, teda TOP Divízia, je nám veľmi dobre známa. Veľké hokejové mocnosti ako Rusko, Kanada, USA či Česká republika, hráči svetového formátu ako je Ovechkin, Malkin, Crosby, Jágr alebo Selänne, ku ktorým asi ani nie je potrebné dodať nejaký komentár. No popri týchto velikánoch bojujú o vzácny pohár aj krajiny, v ktorých je registrovaných hráčov či zimných štadiónov desaťkrát, respektíve tisíckrát menej. Neznamená to však, že sa medzi hokejovými hrdinami týchto krajín nenájdu mimoriadne talentovaní hráči, ktorí sú predurčení k úspechu. Lotyšsko, Dánsko, Slovensko. Ozolinš, Larsen, Šatan, Demitra.. . I napriek nie príliš dobrej hokejovej základni sa dá hrať pekný, rýchly a čo je veľmi dôležité, pre diváka atraktívny hokej.

Vašu pozornosť chcem preto upriamiť na také štáty, o ktorých by ste zrejme ani nepovedali, že poznajú slovo hokej. Už dávno totiž neplatí to, že je tento krásny šport určený len pre oblasti s bohatou hokejovou históriou. Zoberme si napríklad také Japonsko, Gruzínsko, Bulharsko a či Island. Úprimne, dokážete si práve tam predstaviť preplnené tribúny, nadšených divákov, ktorí hrdo skandujú názov svojej vlasti, ba dokonca nám obľúbené derby zápasy?

Túto skutočnosť si možno neuvedomujeme práve preto, lebo hokejovým turnajom nižších kategórií nie je venovaná takmer žiadna pozornosť. Médiá nám ponúkajú informácie len o najvyššej kategórii a tak ľudia ani nemajú šancu vidieť niečo istým spôsobom nové, iné a výnimočné. Veľkej časti ľudí to stačí. No náročný hokejový divák je hladný aj po zápasoch, ktoré by tzv. „dvojtýždňoví“ fanúšikovia zatracovali.

A teraz sa spoločne pozrime na to, kde a ako v tomto roku prebiehali turnaje jednotlivých divízií.

Majstrovstvá sveta prvej z nich sa konali v juhokórejskom meste Goyang pre A skupinu, pre B skupinu bola usporiadateľskou krajinou Litva, konkrétne mesto Vilnius. Kapacita The Goyang Ice Rink je 3400 miest, celková návštevnosť bola 31822 divákov. O dôležité body bojovalo Rakúsko, Slovinsko, Maďarsko, Japonsko, Južná Kórea a Ukrajina. Jednotlivé reprezentácie medzi sebou odohrali napínavé zápasy, ktoré sa v niektorých prípadoch skončili len jednogólovým rozdielom (Japonské víťazstvo 2:1 nad Slovinskom), v iných presiahol počet gólov desiatku (Kórea podľahla Rakúsku 4:7). Do TOP Divízie postúpilo Slovinsko a Rakúsko, opačným smerom, teda z najvyššej kategórie do tejto divízie, putovali Taliani a hráči Kazachstanu. Do B skupiny sa prepadla Južná Kórea. Siemens Arena vo Vilniuse má kapacitu 8750 sedadiel a počas celého šampionátu tam bolo 41 224 ľudí. O postup do vyššej kategórie sa snažilo Chorvátsko, Veľká Británia, Litva, Holandsko, Poľsko a Rumunsko, pričom najspokojnejšou reprezentáciou bola tá z Poľska, do II. Divízie sa prepadlo Rumunsko.

Dejiskom zápasov druhej z divízií boli srbský Belehrad a španielske mestečko Jaca. Súčasťou A skupiny boli hráči Austrálie, Bieloruska, Estónska, Islandu, Izraela a domáceho Srbska. V B skupine to bola Čína, Španielsko, Mexiko, Nový Zéland, Južná Afrika a Turecko. Najlepšími tímami boli Estónsko a Španielsko, najhoršími zasa Izrael a Turecko.

Hokejový turnaj štvrtej najvyššej kategórie sa odohral v Luxemburgu. Medzi konkurenciou Severnej Kórey, Luxemburska, Hongkongu, Spojených arabských emirátov a Gruzínska najlepšie obstálo Bulharsko, ktoré si zabezpečilo postup do druhej divízie.

O tom, že tieto zápasy majú ozajstný náboj, nechýba dobrá atmosféra a ani presne mierené strely sa môžete presvedčiť v nasledujúcich videách.

Na záver by som vám chcela bližšie predstaviť jednu z týchto reprezentácií.

Mexiko

Ľadový hokej sa v tomto latinskoamerickom štáte hrá už od roku 1964 a členom Medzinárodnej hokejovej federácie je od roku 1985. Už štrnásť rokov je účastníkom majstrovstiev sveta. Pri premiére v roku 2002 sa mexická reprezentácia umiestnila na siedmom mieste v D skupine. Rok na to skončili na poslednom šiestom mieste v tretej divízii a tak sa museli sťahovať o triedu nižšie. Ich účasť na MS III. Divízie však trvala len dva roky. Najprv bolo ich úsilie odmenené ziskom tretieho miesta, ďalší rok sa umiestnili na prvej priečke, návrat do II. Divízie sa stal skutočnosťou a figurujú v nej aj ešte aj dnes. Na tohtoročnom turnaji získali druhé miesto. O tom, že je tento šport v Mexiku veľmi populárny nasvedčuje aj jedna mimoriadna udalosť z roku 2011. Úvodné stretnutie MS do 20 rokov medzi domácimi hráčmi a Bulharskom sa totiž odohralo ako slávne Winter Classic, priamo pod holým nebom. Ľadová plocha bola už predtým využívaná na verejné korčuľovanie, ale aj propagáciu športov. Pôvodná kapacita tribún bola 20 000, pri tejto mimoriadnej príležitosti sa ju však rozhodli zväčšiť až na 50 000. Dejisko tohto zápasu bolo vypredané do posledného miesta, pretože organizátori sa rozhodli pre bezplatný vstup. Zápas odvysielali viaceré televízie a pre Mexiko to bola vynikajúca reklama. Ukázali, že aj exoticky hokejová krajina môže ponúknuť atraktívny hokej, zaujať a zvýšiť pozornosť o túto hru nielen u nielen domácich fanúšikov a v neposlednom rade aj to, ako malými krokmi postupne zviditeľniť hokejové umenie malých štátov na veľkej hokejovej mape sveta.

Hokej sa hrá naozaj všade. Je to mimoriadne obľúbený šport, ktorý prináša množstvo emócií. Túto skutočnosť si uvedomujú ľudia celého sveta. Ako sme sa mohli presvedčiť, nie je určený len pre vyvolené krajiny s bohatou hokejovou tradíciou. Je prístupný všetkým. Stačí len chcieť, mať chuť niečo dokázať a veriť v samých seba. Všetko ostatné príde samo.

Použité zdroje:

Comment Stream