Bodrum Otelleri’nin Değeri Hiçbir Zaman Kaybolmuyor

Halikarnassos’ tan Bodrum’ a uzanan tarihi ile Bodrum sadece Türkiye değil dünyada da bilinen bir turizm kentidir. Dünyanın 7 harikasından birisi olan Mausoleum’un bulunduğu kent, antik dönemde Halikarnassos olarak adlandırılmıştır ardından aziz Petrus adına yapılan kaleden Petrium adını alıp zaman içinde Petrum, Potrum ve Bodrum olarak günümüze gelmiştir.

Bodrum’un idari olarak bağlı olduğu Muğla ilçesi Ege bölgesinin alt köşesinde yer alır. Bodrum ise yarımada şeklindedir. Jeolojik yapısı ile birçok koya sahip olması Bodrum’un en önemli özelliklerinden birisidir. Uluslararası turizm beldelerinden birisi olması nedeni ile ulaşımın kolaylığı ile dikkat çeken Bodrum, Havaalanına 32 km. mesafededir. Bodrum Kalesi ,Dünyanın en büyük 2.nci sualtı arkeoloji müzesi de vakit geçirmeye değer yerler arasındadır.

Genel olarak karakterize etmeden söyleyebiliriz ki , Bodrum misafirleri ile diğer bölge tatilcileri tercih sebepleri ile birbirlerinden ayrılırlar. Havası özellikle yaz aylarında nem oranının daha düşük olması ile çok bunaltıcı değildir. Sadece bu yüzden tercih edenler bile vardır. Bodrum otelciliği ise Antalya’dan daha sakin ve daha kişisel beğenilere hitap eder. Antalya otelleri ile Bodrum Otellerini karşılaştıracak olursak eğer, Antalya otellerinin büyük bir çoğunluğu herşey dahil hizmet verir, ama Bodrum otelleri arasında yarım pansiyon ve oda kahvaltı hizmet ile misafirlerini ağırlayan otel çoktur. Nasıl Bodrum, diğer ege bölgeleri arasında karakteristik bir özelliğe sahipse bu otellere de yansır. Amsterdam’ın yel değirmenleri ya da volendam evleri gibi Bodrum’da beyaz boyalı Muğla evleri ile bilinir. Geleneksel dokusu ile eski zamanlardan gelen bu beyaz ev alışkanlığı, Bodrum’a ayrı bir şirinlik ve huzur verir, adeta Ege’yi temsil edercesine sembolleşmiştir. Bodrum otelleri de bu geleneksel görselliği kullanıp zaman zaman bir butik otel bazen de büyük kompleks bir otel olarak ama beyaz renkte karşınıza çıkar.

Ege’yi, tatiliniz süresince, klasikleşmiş mutfağı, iklimi, insanları ile Bodrum otellerinde yaşayabilirsiniz. Kendi içinde, Turgutreis, Gümüşlük, Türkbükü, Göltürkbükü gibi küçük tatil bölgelerine ayrılan Bodrum, gece hayatı ile de tatilinizin en güzel deneyimlerini yaşayacağınız bir yerdir. Sabah saatlerine kadar süren eğlencelerin en eski ve meşhur mekanlarından birisi Halikarnas diskodur. Ama hatırlatmak isteriz ki gerek eğlence yerlerinde gerek restaurant ve beach clublarda fiyatlar biraz yüksektir. Son zamanlarda oldukça gündeme gelen bu sorun herşey dahil bir bodrum otelinde konaklayarak aşılabilir.

Bodrum otellerinde konaklamak, Antalya otellerinde konaklamaktan biraz farklı olarak daha yavaş ve keyfi çıkartılan bir tatil şeklidir. Bodrum da konaklamak sadece oteli değil tüm Bodrum’u yaşamaktır. Bodrum otellerinde konaklarken mutlaka yapılmasını tavsiye ettiğimiz şeylerden birisi de tekne turuna çıkılmasıdır. İlk olarak edebiyatçı ve araştırmacı Halikarnas Balıkçısı’nın ( cevat şakir kabaağaçlı ), Bodrumda arkadaşları ile yanlarına sadece yeterinde erzak alarak çıktıkları mavi yolculuk daha sonra turizm literatürüne bu şekilde geçmiştir. Kısa bir mavi yolculuk sizi bu geleneğin bir parçası haline getirecektir.

Eğer 2015 yılında tatilinizi Ege’nin güzellikleri içerisinde, gündüzü keyifli, gecesi eğlenceli Bodrum otellerinde yapmak istiyorsanız, Tatil pusulası olarak sizlere tavsiyemiz erken rezervasyon fırsatlarından faydalanmak için www.tatilpusulasi.com sitemizi ziyaret etmenizdir.

Comment Stream