Vylodění v Normandii

(BITVA O NORMANDII)

- K tomuto vylodění došlo 6.června 1944 a bitva o celou Normandii skončila v tomtéž roce 25. srpna.

- Této bitvy se zůčastnily tyto země: Anglie, Německo, U.S.A, Kanada, Svobodní Francouzi, Polsko, Belgie, Austrálie, Nový Zéland, Nizozemsko, Norsko a do bojů se zapojila i naše Československá vláda v exilu.

- Velitelé jednotlivých stran: za Německo.. Ervin Romel, Gerd von Rundstedt a Gunther von Kluge.

za spojence.. Omar Bradley, Miles Dempsey, Bernard Montgomery a Dwight Eisenhower.

- Spojenci se museli dostat přes Hitlerův obranný prvek, který dostal název Atlantický Val.

- Přes val se chěla spojenecká armáda dostat na těchto plážích: Utah, Omaha, Gold, Juno a Sword.

- Spojence přívítala masivní palba kulometů a min. spojenci jako jediný tank měli k dyspozici Sherman, kterého upravili tak, aby mohl jezdit i ve vodě, ale i tak jich hodně ztratili než se dostali na pobřeží.

- Hitler si myslel že se spojenecká armáda vylodí u té nejsilnější a nejpřivravenější části valu a proto neposlal své nejlepší jednotky do útoku a to přispělo k tomu že byl jeho obraný val proražen na několika místech.

- Dalším problémem, který výrazně přispěl k prolomení byl nedostatek betonu,min a vojenské síly ( počet mužů ). + Hitlerova nerozhodnost pro, kterého geberála se měl rozhodnout....

- Spor se týkal generála Romela a generála Gerda von Rundstendta, každý měl jiné představy o tom kde se nepřítel vylodí. proto se vojsko rozdělilo mezi Romela a Rundstedta- každý zabezpečoval val podle svých představ.

- Spojenci měli jednu velkou rozhodující výhodu- měli obrovskou leteckou převahu.. stíhací bombardéry zničily koleje a cesty kudy by mohli přijít německé posily.

- A klíčovou roli v poražení německých armád hráli výsadkáři, kteří seskakovali po celém pobřeží a i za nepřátelskou frontou.. bitva o ST.Mere Église a o Pegasus Bridge + pár dalších vesnic.

- Nakonec je třeba si uvědomit že spojenci nikde v Normandii a ani potom ve Francii či Německu nezvítězili pomocí mistrovských taktických kousků ale vždy jen díky početní převaze.

- spojeni ztratili víc než 53000, 155000 zraněných a 18000 nezvěstných

- němci ztratili víc než 200000, a 200000 jich bylo zajato.

- Dokument:

http://kuc.cz/3dhieq

Zdroj:

http://kuc.cz/pu56x5

http://kuc.cz/h7uq8v

http://kuc.cz/ze1lvo

+ Zkracovač adres:

http://kuc.cz/

Ervin Romel-( Desert Fox)
Sherman

Comment Stream