Sarajevský atentát

na Františka Ferdinanda d´Este

1. Toto téma sem si vybral protože mě docela zajímalo, a nic lepšího na výběr nebylo.

2.
a) Tento atentát proběhl v červnu  roku 1914 a byl spáchán na arcivévodovi a nasledníkovi trůnu na Františkovi Ferdinandovi d´Este. Stalo se to v  Sarajevu hlavním městě Bosny a Hercigoviny.

b) Při vojenské přehlídce jeden separatista,který se jmenoval Gavrilo Princip vyběhl před Františkův vůz a jednou ranou ho zastřelil.Na jeho zdaření se podílela spousta lidí.Kapitán tohoto atentátu byl velitel vojenské rozvědky Dragutin Dimitrijevič a i jeho spousta následovníků se podílela na tom atentátu.

c) Tento atentát způskobil vyhlášení války Srbsku RakouskoUherskem a pokládá se to za jednu z příčin vypuknutí první světové války.Františkův vrah byl uvězněn v Terezínské pevnosti kde roku 1918 zemřel na tuberkulozu.

d) Františkova manželka Zofie Chotková se,kterou měli 4 děti,byla také zastřelena ješte před tím než byl zabit její manžel.Kulka ji zasáhla do břišní tepny a vykrvácela na místě.žofie byla neurozeného rodu,a proto musel František přijmout rozhodnutí že ani ona a ani jejich děti nemají nárok na trun a děti si musejí přestat řikat Habsburkové.

e)Po Františkovi zde zůstal krásný zámeček Konopiště,který František využíval jako domovské sídlo pro své tři děti a manželku žofii z českého rodu Chotků.V roce 1840 tam byl postaven nový lihovar,který se díky stavbě zámečku přesunul do Benešova.V dnešní době je zámeček pokládán za lovecký a je v něm spousta různých rekvizit a úlovků.

3) Tato práce byla zajímavá a naučná. Dozvěděl sem se že Gavrilo Princip nezabil Františka Ferdinanda sám a že zemřel na tuberkulozu.To je asi tak vše co pro mě bylo nové.


zdroje: http://kuc.cz/qfwzst,,,,,,,http://1url.cz/CoTs

Jan Bohuslávek:                                                            GAVRILO PRINCIP

zdroj:obrázky google.com

Comment Stream