Estónsko

Prečo je Estónsko ideálna krajina pre ostatných ?

Estónsko je krajina približne veľká ako Slovensko, s chabým počtom 1.3 milióna obyvateľov (je štvrtou najmenej zaľudnenou krajinou). A to takmer štvrtinu obyvateľstva tvoria Rusi.

Estónsko má elektronické voľby, dane, zdravotnícke záznamy či lístky, Napríklad, ak si chcete doma kúpiť lístok na autobus a nemáte tlačiareň, tak to spravíte nasledovne: kúpite a zaplatíte ho cez internet, potom keď chcete odísť autobusom tak si na stanici do automatu napíšete číslo lístka a on vám ho vytlačí. Hovorí sa, že je tiež zemou WiFi - všade naokolo je dostupná nejaká sieť.

Symbolika farieb estónskej zástavy sa interpretuje rôzne:

  • modrá (lojalita, obloha, more a jazerá, ľudové kroje)
  • čierna (útlak v minulosti, zem, história, tradičný sedliacky kabátec)
  • biela (cnosť, boj za slobodu, sneh, krajina, farba brezovej kôry na snehu)

Tento malý štát má však 5 hlavných miest. Prvým, oficiálnym a zároveň najväčším mestom je Talinn. Jarným hlavným mestom je Türi. Pärnu je letným hlavným mestom (asi kvôli tomu, že je to prímorské mestečko a relatívne na juhu). Boli sme tam tento víkend, keď si nájdem čas, tak určite o ňom napíšem niečo viac. Jesenným mestom je Narva, ktorá sa nachádza pri ruských hraniciach. Čo myslíte, koľko sa tam nachádza Estónčanov? Celé štyri percentá! Zimným centrom je Otepää, zrejme kvôli lyžovaniu a bežkovaniu. Okrem toho je v Estónsku celkom 15 000 ostrovov, z nich najväčší je Saaremaa, ktorý je známy svojimi drevenými veternými mlynmi.

Zdroje:http://mareksabo.blogspot.sk/

              https://www.google.sk/

              https://sk.wikipedia.org

              

Comment Stream

2 years ago
0