Aký význam majú automobilky na Slovensku pre slovenskú ekonomiku ?

Automobilky na Slovensku hrajú dôležitú rolu v slovenskej ekonomike. Dávajú pracovné pozície priamo okolo 60 000 zamestnancom (fakty z roku 2012). Súčiastky a automobily, ktoré sa tu zhotovujú sú tvorené z rôznych ložísk a železných materiálov, ktoré sa vyrábajú v slovenských priemysloch. A týmto dáva automobilový priemysel zasa prácu približne ďalším 201 900 zamestnancom čo výrazne dobre vplýva na zamestnanosť a teda aj na ekonomiku Slovenska. Tieto čísla zamestnaných predstavujú 9% celkovej zamestnanosti na Slovensku. Jedno pracovné miesto v automobilkách generuje 4 pracovné miesta u slovenských dodávateľov.

Ďalšie pracovné miesta sú vytvárané pri výrobe spotrebných predmetov, ktoré si zamestnanci automobiliek z príjmu kúpia.

V posledných rokoch si slovenský automobilový priemysel získal veľké uznanie aj v Európe, lebo aj v rokoch hospodárskej krízy si dokázal udržať svoj rast. Slovensko vyrobí takmer milión aut ročne.

Slovensku pripadá prvenstvo v počte vyrobených aut na obyvateľa. Na 1000 obyvateľov pripadá 171 automobilov.

Aké automobilky sa na Slovensku nachádzajú ?

Na Slovensku sa nachádzajú 3 automobilky: Volkswagen Slovakia ,Kia Motors Slovakia a PSA Peugeot Citroën Slovakia.

Volkswagen Slovakia- Na Slovensku sa nachádza od roku 1991. Je najväčšia automobilová spoločnosť na Slovensku so závodmi v Bratislave v Devínskej Novej Vsi, v Martine a v Košiciach. V bratislavskom závode vyrába osobné automobily a prevodovky a v martinskom a v košickom závode komponenty. Volkswagen Slovakia je najväčšou firmou z hľadiska obratu na Slovensku. Jej ročný obrat za rok 2013 je 6,5 mld. Eur. Volkswagen Slovakia má 9 400 zamestnancov.

Kia Motors Slovakia- je výrobný závod kórejskej automobilovej spoločnosti Kia Motors, ktorý sa nachádza pri Žiline v obci Teplička nad Váhom. Je to prvý a zatiaľ jediný závod tejto spoločnosti v Európe. Výrobu spustila v roku 2006. Zamestnáva okolo 3900 zamestnancov. Jej ročný obrat za rok 2012 je 3,919 miliárd EUR.

PSA Peugeot Citroën Slovakia- je výrobný závod francúzskej automobilovej spoločnosti PSA Peugeot Citroën. Sídli pri Trnave. Výrobu spustila v roku 2006. Zamestnáva okolo 3500 zamestnancov. Jej ročný obrat za rok 2012 je 1,9 miliárd eur.

Podľa môjho názoru majú automobilky na Slovensku veľký význam. Pozdvihujú slovenskú ekonomiku vpred. Ale nevýhodou pre Slovensko je, že nemá dostatok vyškolených odborníkov a technických výskumníkov. Preto si myslím, že by sa mal slovenský automobilový priemysel zamerať na tuto stránku a vkladať viacej peňazí na školenie a produkciu takýchto odborníkov.

Comment Stream