Juliana Vajlová

Ženská móda v arabských krajinách

Ženská móda v arabských krajinách je rozličná. Závisí to od náboženstva, ktoré vyznávajú. Žijú tu vyznávačky islamu, ale i arabské kresťanky. Ženy tu sú od hlavy po päty zahalené v čiernom, ale môžeme tu vidieť aj  európsku módu.

Z arabských krajín pochádzajú módny návrhári, ako napríklad Ámina al-Džásim a Walíd Atalláh, ale aj látka vyvážaná do celého sveta Damask.

V celom arabskom svete sa stretávame prevažne s jednotným šatom. Odráža štýl obliekania arabských muslimiek. Typický je ľahký čierny plášť – abáa. Pod plášťom nosia ženy dlhú tuniku, alebo európsky odev. Ďalej šatku na zahalenie hlavy – hidžáb, niektoré si zakrývajú tvár závojom – nikáb. U nás sa často používa pomenovanie burka  ako označenie celkového odevu, je to však maska, ktorá sa nosí na hlave. Pri športe si niektoré ženy nechávajú svoj tradičný odev dokonca aj na plávanie, iné nosia štandardný športový odev a plavky.

V nasledujúcich častiach práce sa budem venovať tradičným odevom v jednotlivých krajinách.

Egypťanky sa obliekajú do tradičnej košeľovitej tuniky s dlhými rukávmi - gallábíju. Nosia ju aj v lete. Na hlavách majú veľkú šatku, ktorá siaha až po pás. Doma šatku nenosia. Obuté nosia sandále bez pančúch. Mladšie Egypťanky nosia len šatku siahajúcu do pol pása s nohavicami alebo sukňou.

Typickým odevom starších žien v Zálive je čierna džallabábíja, mladšia generácia nosí túto džallabábíju z rôznych látok a s rôznymi aplikáciami – flitre, korálky, kamienky Swarovski. Nazýva sa i hidžáb, z pod ktorého môžu vyčnievať i vlasy. Zo žien Perzského zálivu sa najtradičnejšie obliekajú Ománky. Oblečenie pozostáva z rúcha – dišdáše, ktoré siaha po kolená. Rúcho je pestrofarebné s rôznymi vzormi. Hlavu pokrýva zdobený ručník. Pod rúcho nosia nohavice alebo dlhú sukňu. Často býva farba dišdáše a ostatného oblečenia rovnaká. Oblečenie žien v Kuvajte, Emirátoch, Katare je podobné oblečeniu žien v Egypte.

Jemenské ženy chodia oblečené v čiernom – sitára. Majú zahalenú hlavu a tvár závojom. Niektoré sa zavinujú do veľkého kusu farebnej bordovo-modrej látky – šaršaf. V niektorých oblastiach môže byť odev z farebnej zdobenej látky. Ženy pracujúce v poľnohospodárstve, najmä na poliach nosia na hlavách vysokánske slamené klobúky.

Tradičné ženské oblečenie v Sudáne je štyri a pol metra dlhý pruh látky – tób. Obkrúca sa okolo tela a prehadzuje cez hlavu tak, že vlasy sú viditeľné. Pod tento odev sa oblieka bežný európsky odev. Tóby sú rôznofarebné a dokonca aj biele. Biele tóby požadujú nosiť vo vládnych inštitúciách.

Maroko je známe svojou farebnosťou a ľahulinkých džallábijí až po zem. Má dlhé rukávy a dlhú kapucňu. V lete chráni pred slnkom a v zime dáva teplo. Maročanka si do kapucne vkladá aj menší nákup. Tradičný čierny odev sa v Maroku nosí prevažne na vidieku. Marocké ženy nosia i kaftan. Je to univerzálne oblečenie, ktoré sa nosí na čomkoľvek, aj na plavkách. Skladá sa z dvoch častí. Zo šiat a plášťa. Býva ušitý z krásnych látok a bohato zdobený. Pre túto oblasť sú známe klasické špicaté topánky nazývané bábúš, ale väčšina obyvateľov nosí topánky v európskom štýle. V Tunise chodí väčšina žien oblečená v európskom štýle, ale môžeme tu stretnúť i ženy odeté s hidžábom.

Svadobné šaty sú v jednotlivých častiach arabského sveta rozdielne. Niekde sú nevesty oblečené do tradičných farebných krojov, alebo majú oblečenú svadobnú džallábijú bielej alebo smotanovej farby a hlavu majú ovinutú bielou čipkou. Nosia sa aj tradičné čierne džallábije s farebnými doplnkami a šperkami. Ale vo všetkých arabských krajinách prevládajú biele šaty so závojom. Zaujímavosťou je Maroko. Tu sa nevesta tri krát prezlieka do tradičných krojov a až posledným oblečením sú biele svadobné šaty so závojom.

V arabských krajinách majú ženy obľúbené aj šperky. Ozdoby, talizmany, ale aj zlaté a strieborné šperky.

Na koniec malé zhodnotenie...

zdorj: kniha: Život po arabsky - Emire Khidayer

Comment Stream