Tradičné alkoholické nápoje Európy

Dnes sme sa vybrali niečo zistiť o tradičných alkoholických nápojoch v Európe. Zistili sme,  že Európa je veľmi rozvinutá v tejto oblasti a chceli sme o konkrétnych druhoch zisttttiť niečo viac. Vydáme sa od Ruska, cez Holandsko a Francúzsko až do Portugalska. Nebude chýbať ani Sangria, či Whiskey. Poďme na to!

Predstavte si, že je vám zima, máte na sebe kabát a stojíte na červenom námestí. Potreujete sa zahriať, ale víno v studenom počasí a tejto krajine nie je príliš obľúbené. Áno, stojíme na námestí v Rusku. Jedným z najznámejších národných destilátov v Európe je vodka. Vodka má silne alkoholickú arómu, čiže vonia typicky po alkohole, ako etanol. Väčšinou má 40%, avšak môže byť slabšia, aj silnejšia. Pridáva sa do nej veľa príchutí, hlavne ovocných. Vyrába sa najmä z obilia, ale je možné vyrobiť ju aj zo zemiakov. Má pôvod v Rusku ako som už  povedal, takže by bolo logické, aby tam prebiehala najväčšia produkcia. Nie je tomu však tak. Je to spôsobené tým, že v 19. storočí sa v Rusku výroba vodky vylepšila na maximum, ale v okolitých štátoch, namiesto dlhej a kvalitnej destilácie z pôvodných surovín, vodku destilovali iba raz a aj prísady nahradili lacnou melasou. Na Slovensku nemáme veľa výrobcov, ale výrobcovia ako Goral a St. Nicolaus tým pádom dominujú.

A teraz sa spolu premiestnime do našej rodnej zeme. Na našom území sa vyrába niečo   celosvetovo unikátne a vysoko oceňované. Nevšímajúc si niektoré druhy pálenky sa tu sčasti pestuje a vyrába víno. Tokajské víno sa pestuje pri Bodrogu, čiže tokajská oblasť sa rozprestiera na časti Slovenska, kde je ohraničená Zemplínskymi vrchmi a časťou v Maďarsku. Tento druh bieleho vína má zlatistú farbu a výraznú arómu. Je to jedno z najznámejších vín na svete, dokonca aj  v Angličtine sa píše Tokay, ale vyslovuje sa rovnako. Furmint, Lipovina a Muškát žltý sú jeho odrody. Na území Tokaja sa momentálne nachádza dokonca aj Tokajská vínna cesta, ktorá má za účel poznanie druhov vín odborne a taktiež sa to výhodne spojilo s turistickým ruchom.

Poďme teraz do krajiny, kde  prší, bol veľký hlad a domácim sa posmievajú za ich typický prízvuk v Angličtine. Whisky je najznámejším írskym nápojom. Je to destilát z obilnín, ktorý dozrieva najčastejšie v dubových sudoch. Zaujímavé je, že slovo whisky má dva tvary, podľa toho, kde je vyrobené. Pokiaľ bol tento nápoj vyrobený v Škótsku, Kanade, Walese alebo v Japonsku, nazýva sa Whisky, avšak ak je vyrobený v Írsku, alebo v USA, volá sa whiskey. Ďalším zaujímavým faktom zostáva, že whiskey nemôže dozrieť vo fľaši, iba v sude, čiže jej vek sa označuje ako čas medzi destilovaním a natáčaním do fliaš.

Teraz sa presunieme kúsok južnejšie, do krajiny tulipánov. Tu je národným nápojom tiež destilát. Gin sa vyrába z obilného kvasu a je ochutený borievkami. Tento druh alkoholu bol pôvodne vynájdený za účelom vyrobiť lacný liek lekárom Franzom De Le Boe. Pomenoval ho genever čo znamenalo borievka. Americkí vojaci tento nápoj volali holandská guráž. V Londýne bol vynájdený druhý typ, takzvaný London dry gin, ktorý bol redestilovaný. Pridáva sa do známeho nápoja Martini.

Následne na juhovýchode nájdeme krajinu, kde sú tie najlepšie klobásy a ktorá začala obe svetové vojny.  V Nemecku sa vyrába svetovo zrejme najrozšírenejší  alkoholický nápoj- Pivo. Varí sa hlavne v Mníchove a nie len na bežnú konzumáciu. Varí sa tam aj špeciálne pivo pre jednu udalosť- kvôli oktoberfestu. Oktoberfest vznikol z dostihov, ktoré si vyžiadal kráľ, ale stalo sa to natoľko populárne, že sa to rozhodli urobiť aj na budúci rok. Takto sa postupne oktoberfest rozrastal a naberal na popularite a aj pivo začalo byť obľúbenejšie. Pivo sa postupne rozšírilo v Amerike, Austrálii aj v Ázii pri výpravách. Dnes pivo už    pije celý svet a aj ho vyrába, kto chce. Pravdou však zostáva, že pivo zostáva Nemeckých domácim alkoholom. U nás nie je výroba piva natoľko rozšírená, ale v Čechách ho vyrába najmä Pilsner Urquell, Krušovice a Gambrinus.

Ďalej tu máme “krajinu žabožrútov“, v ktorej  sa dopestuje jedno šumivé víno, spojené so sviatkom nového roku.Šampanské sa vyrába pôvodom vo Francúzsku a to konkrétne vo vinohradníckej oblasti  Champagne, ktorá sa nachádza na severo-východe Francúzska. Vyrába sa z odrôd Pinot Noir, Pinot Meunier a Chardonnay. Je to jedno z najznámejších vín na svete.  Jeho najväčšou zaujímavosťou je to, že kvasí priamo vo vínnej fľaši. To je neobvyklé!

Ako posledný z rady Európskych alkoholických nápojov tu máme vzácne, Portské víno. Portské víno sa vyrába v Portugalsku, pozdĺž rieky Douro. Pestuje sa na území dlhom približne 90 kilometrov. Je to červené víno, ktoré býva zväčša suché, alebo polosuché. V Európskej únii je povolené vyrábať toto víno iba v Portugalsku, avšak mimo EÚ sa vyrába aj v Austrálii, Severnej Afrike, Kanade, Indii, Argentíne a aj v USA. V roku 1754 zástupcovia Asociácie lodných prepravcov povedali, že toto víno by malo cítiť ako v žalúdku oheň, malo by horieť ako zapálený pušný prach, malo by mať odtieň atramentu, malo by byť sladké ako brazílsky cukor a aromatické ako indické korenie.

Ako je zrejmé, v Európe máme veľa národných alkoholických nápojov, a to skoro vo väčšine štátov. Nezáleží, či je daný alkohol tvrdý, alebo mäkký, keďže je národný, musí byť obľúbený. Spomedzi všetkých kontinentov v Európe máme najväčšiu rozmanitosť alkoholických nápojov, čo taktiež súvisí s ich požívaním. Alkoholizmus je v Európe veľmi rozšírená choroba. Je to stav, keď človek potrebuje dávku alkoholu, alebo si myslí, že ju potrebuje. Pokiaľ sa dá liečiť, pri väčšine ťažko závislých alkoholikov sa po určitej dobe bez požitia alkoholu prejavuje tzv. Delírium Tremens, čo sa dá opísať, ako “Triaška šialenstva“, Jedná sa o stav, pri ktorom sa človek trasie, pretože organizmus nedostal dlhšie svoju pravidelnú dávku alkoholu, pokračuje potením, zimnicou a potom väčšinou (niekedy nezvratným) spánkom. Najviac čistého alkoholu v Európe na osobu za rok sa vypije v Česku a v Rumunsku. Celosvetovo alkohol konzumuje iba 38.3% ľudí, čiže tí ľudia, ktorí požívajú alkohol, ho v priemere požijú 13 litrov ročne. U nás, na Slovensku, muži na 15 rokov priemerne ročne konzumujú 28.8 litra na osobu, ženy iba 10. Hoci je u nás veľký počet alkoholikov, žiadna zo susedných krajín nemá také vysoké percento abstinujúcich alkoholikov.

Comment Stream