Kolmekuningapäev

Algselt tähistati 6.jaanuaril Kristuse sünnipäeva. Legend räägib, et Kristuse leidsid taevassüttinud tähe järgi kolm Idamaa tarka. Pärast Kristuse sünnipäeva nihutamist jõuluajale sai 6.jaanuaril tavaks kolmekuningapäeva tähistamine. Viimaste sajanditeni ongi kolmekuningapäeva peetud enamikus Euroopa maades ja ka Eestis.

Sellel päeval käisid paljudes Euroopa maades ringi kuningad, kroonid peas. Kuningakskäijad laulsid, anti nukuetendusi. Kaasas kanti teivast tähega ja laternat. Seda nimetati Petlemma täheks. Kuningakskäimise komme oli vähesel määral levinud ka  Tallinnas, kus veel 1980. aastatel liikusid kolm kuningat lauldes ringi.

Heaks tavaks oli priske õhtusöök ja pirukas, mille sisse oli pandud uba või hernes. Pereliige, kes juhtus oa või herne endale saama, kuulutati oa või hernekuningaks. Kui leidjaks oli naine, siis oa või hernekuningannaks. Leitud uba tähistas  õnnistust uue aasta   andidele.

Tavaliselt viidi jõulukuused sel päeval toast välja, linnades koguti nad kokku ja viidi metsa. Oli tavaks jõulukuused pidulikult põletada. Kolmekuningapäev on olnud oluline lastele-nad saavad jõuluehted ära korjata ning õunad ja kommid ära süüa.

Saksamaal kirjutakse tänaseni kodu kaitseks ustele kolme kuninga nimetähed. C+M+B( Caspar,Melchior,Balthasar) ja aastaarv.

Allikas: http://www.folklore.ee/Berta/tahtpaev-kolmekunging...

2015 :)

Comment Stream

2 years ago
0

Kihvt töö Adrian 👍 👍 👍 👍 👍 👍 💤 💤