Arabská gastronómia

Z HISTÓRIE

Arabská kuchyňa má korene u beduínov, ktorí križovali púšte Arabského polostrova. Už v predislámskych časoch boli ich jedlom ďatle, ryža, pšenica, mlieko, baranina, ťavina a neskôr aj káva. So šírením islamu si Arabi začali podmaňovať nearabské národy, a tým aj miestne recepty. Do Arabskej kuchyne pribudli egyptské jedlá (polievka mulúchíja, fúl a faláfil – z bôbu a cícera). Pri Stredozemnom mori objavili uhorky, rajčiny, šaláty, olivy a olivový olej, pomaranče a citróny. V dnešnom Iraku objavili orechy, huby a šíš táwúk – kuracie grilované kúsky. Perzská kychyňa im priniesla sladké dezerty a kombinovanie príloh k mäsu. Turci ich obohatili tahínou – sezamovou pastou. Pšeničný bulgur im dodali Kurdi a Arméni. Na severoafrickom pobreží sa naučili pestovať olivy, vínnu révu a figy. S rozmachom Osmanskej ríše sa na Balkán dostal kebab a šurba – polievka.

MODERNÁ DOBA

Nie len u nás, ale aj tam sú veľmi populárne hranolky a pizza. Fungujú u nich taktiež rýchle občerstvenia – Fasf foody. V nich je populárny brik – zmes mletého mäsa a tuniaka s vajcom, zavinutou v ceste warka. Ďalej aj taamíja - faláfilové sendviče, šáwirmu – kebab.

NAKUPOVANIE POTRAVÍN

Potraviny nakupujú v supermarketoch. Ak nie tam, tak na trhovisku. Dá sa tam nájsť rôzna zelenina (šalotky, cvikle, repa, uhorky, olivy), ale aj rôzne ovocie, napríklad mandarínky. Sú tu aj mliekarne. Tu sa okrem mlieka dajú kúpiť aj rôzne syry a slané maslo. Nemôžeme zabudnúť ani na pekárne, v ktorých je pečivo, vianočky a iné sladké pečivo. Kúpiť sa tu dá aj droždie, ktoré je problém zohnať. Mäso tu takisto tvorí veľkú časť.

NÁPOJE

Väčšina ich nápojov je oveľa sladšia ako u nás, teda džúsy a coca-cola určite. Čaje tiež tvoria veľkú časť v obchodoch, no ich čaje sú oveľa kvalitnejšie ako u nás.

KUCHYNE

Kuchyne sú rozdelené na: libanonskú, egyptskú, marockú, tuniskú, líbyjskú, jemenskú, magribskú, sudánsku a irackú. Aj keď je každá trochu iná, všetky majú svoje čaro.

RECEPTY

Falafel

Suroviny: 2 šálky sušeného cícera, 1,5 šálky sušenej fazule, 1 šálka lístkov koriandra, 1/2, šálky petržlena, 1 ks cibule, 8 strúčikov cesnaku, soľ, 2 PL koriander, 1 KL rasca, 1/2 KL korenie, 1/2 KL kajanské korenie, 3 PL strúhanka, 1 KL sóda bikarbóna, 1/2 ks prášok do pečiva, rastlinný olej a sezamová omáčka.

Postup: Cícer a fazuľu namočíme do vody. V kuchynskom robote rozmixujeme cícer a fazuľu. Rozmixované strukoviny dáme do misy. Potom do mixéra vložíme cibuľu, cesnak, petržlen a koriander a po rozmixovaní pridáme ku strukovinám.                                           Do misy pridáme koreniny, strúhanku, a vymiešame. Osolíme a pre lepšiu konzistenciu pridáme trochu múky. Asi 15 minút pred pečením pridáme sódu bikarbónu a prášok do pečiva a premiešame.                                                                                                                       Falafel formujeme ako guľôčku pomocou dvoch polievkových lyžíc, ktoré následne opatrne vkladáme do rozohriateho oleja a smažíme dohneda. Podávame teplé v pita chlebe so sezamovou omáčkou, cesnakovou omáčkou a zeleninou.

KUSKUS ŠALÁT

Suroviny: 320 g kuskusa, 1 ks žltej a červenej papriky, 1 ks cukety, 12 ks cherry paradajok, korenie, soľ, 1 ks baklažána, 2 ks chilli papričky, 2 strúčiky cesnaku, 4 PL olivového oleja a 1 ks cibule.

Postup: Kuskus zalejeme zohriatou vodou. Necháme 5 minút odstáť. Chilli orestujeme na olivovom oleji s cesnakom. Pridáme zeleninu nakrájanú na kocky. Zeleninu s kuskusom premiešame a nakoniec dochutíme soľou a korením.

ZDROJE: Živor po arabsky, Emíre Khidayer                                   http://dobruchut.azet.sk/recepty/61/arabska-kuchyna/

Comment Stream