Ľadový hokej

Ľadový hokej je kolektívny šport. Je tiež súčasťou zimnej olympiády. Hrá ho 6 hráčov na každej strane - brankár, pravý obranca, ľavý obranca, pravý krídelník, ľavý krídelník a center. Vyhráva družstvo, ktoré dá v určenom čase viac gólov. V zápase môže nastúpiť 20 hráčov a dvaja brankári. Najvyšší úrad, ktorý združuje národné hokejové federácie a organizuje hokejové turnaje je Medzinárodná hokejová federácia (IIHF). Jej súčasťou je 66 hokejových federácií. Ľadový hokej je populárny najmä v štátoch severnej Ameriky , v Kanade a Spojených štátoch, v severnej Európe a v bývalom východnom bloku. V rámci ľadového hokeja sa ustálil pojem "silná sedmička", ktorý predstavuje sedem najväčších hokejových štátov, ktoré získavajú najčastejšie medaile na svetovom šampionáte v ľadovom hokeji. Do silnej sedmičky patria hokejové výbery tímov Kanady,Spojených štáov, Švédska, Fínska, Slovenska, Ruska a Česka.

NHL

NHL (National hockey league - Národná hokejová liga) je najprestížnejšou klubovou súťažou v ľadovom hokeji. Zúčastňujú sa jej kluby z Kanadz a USA. Víťazovi tejto súťaže je odovzdaná trofej pre víťaza: Stanleyho pohár (Stanley cup).

NHL sa rozdeľuje na dve konferencie – Západná konferencia a Východná konferencia. Obe konferencie sa delia na tri divízie a tie pozostávajú z piatich mužstiev.

KHL

KHL(Kontinentalnaja chokejnaja liga (Континентальная хоккейная лига) Kontinentálna hokejová liga) Rozdelená je na Východnú a Západnú konferenciu. Obe konferencie sa delia na dve divízie, v ktorých hrá 7 mužstiev. Zúčastňuje sa v nej 28 klubov z Ruska, Bieloruska, Kazachstanu, Lotyšska, Ukrajiny, Slovenska, Česka a Chorvátska. Víťazovi sa udeľuje Gagarinov pohár.

História hokeja

Za vznik ľadového hokeja sa najčastejšie udáva dátum 3. marec 1875 kedy sa v Montreale na Victoria Skating Right odohral prvý organizovaný hokejový zápas. V roku 1877 bol založený prvý klub. Tvorili ho študenti McGillovej univerzity a jeho názov bol McGill University Hockey Club. V roku 1882 ich nasledoval klub Montreal Victorias. V roku 1878 v Montreale vypracovali študenti tej istej univerzity aj prvé pravidlá. Hra sa stala natoľko populárna, že v roku 1883 sa odohral prvé "majstrovstvá sveta" v Montreale, v rámci Zimného karnevalu, v ktorom sa hralo o Karnevalový pohár. Pohár získal tím McGillovej univerzity. V roku 1886 tímy, ktoré sa zúčastnili Zimného karnevalu, založili prvú hokejovú ligu, Amateur Hockey Association of Canada (AHAC).

V Európe sa prvý zápas odohral v roku 1885. V prvom zápase medzi univerzitami nastúpili odvekí rivali, hokejový ím univerzity Oxford a Cambridge. Zápas vyhrali hráči tímu Oxford Dark Blues.

V roku 1892 vtedajší generálny guvernér Kanady Lord Frederick Arthur Stanley z Prestonu, ktorého synovia a dcéra boli hokejovými fanúšikmi, venoval dnes už legendárny Stanleyho pohár. Už o rok, teda v roku 1893, ho získal prvý tím. Bol ním Montreal Hockey Club, majster AHAC. Tradícia odovzdávania Stanleyho pohára pokračuje až dodnes, kedy sa udeľuje víťazovi play-off NHL.

Ľadový hokej ešte pred koncom 19. storočia sa začal rozmáhať aj v Spojených štátov . Prvý organizovaný zápas v ľadovom hokeji na územií Spojených štátov sa odohral v roku 1893 medzi Yaleovou univerzitou a Univerzitou Johana Hopkinsa V roku 1896 bola v New Yourk založená prvá americká amatérska liga a prvý profesionálny tím z USA v roku 1903 v meste Houston, štáte Michigan (hoci hrali zaň len kanadskí hráči).

Ľadový hokej v Európe získal väčšiu popularitu až vtedy, keď piati synovia Lorda Fredericka Arthura Stanleyho v roku 1895 priniesli ľadový hokej do Veľkej Británie. V roku 1903 bola založená päťčlenná hokejová európska liga. 15. mája 1908 bola v Paríži založená medzinárodná federácia Ligue Internationale de Hockey sur Glace (LIHG), ktorá mala za úlohu riadiť medzinárodné súťaže vrátane prvých majstrovstiev Európy v roku 1910. Prvými piatimi členmi LIHG sa stali hokejové federácie Francúzka, Belgicka, Švajčiarska,Veľkej Británie a Čiech. V polovici 20. Storočia sa nakoniec Ligue Internationale de Hockey sur Glace pretransformovala na súčasnú podobu do Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF).

*wikipedia

*youtube

Comment Stream