Litter less

aneb

Když méně znamená více

Motto: Uděláme zábavu ze třídění odpadu!

21. 10. 2013 jsme zahá¡jili celoroční kampaň Litter less. Naučíme se v ní, jak správně nakládat s odpady, jak předávat to, co víme, ostatním, naplánujeme, jak ve škole zmenšit množství odpadů a jak lépe třídit, zažijeme nevšední zážitky a uspořádáme nějakou uklízecí­ akci.

7.11. se slaví Světový den Ekoškol. Některé školy v České republice oslaví tento den, tím, že společně zahájí kampaň Litter less. I když my už jsme tuto kampaň zahájili, jedna naše třída, 2.A s paní učitelkou Babkovou, se k oslavám připojí tím, že se 7.11. zúčastní výukového programu o odpadech na Toulcově dvoře. Můžete se těšit na fotografie.

A už je to tady! Máme čerstvé zprávy z programu Pytlík Pepík se vrací. Co nám o něm řekla paní učitelka? "Jednalo se o program zaměřený na třídění odpadu patřící do oblasti Chráníme ŽP. Děti sedící v kruhu byly podle barvy vytažených kolíčků rozděleny na skupinky, které měly třídit odpad všeho druhu do připravených malých rozlišených popelnic, tak jak je známe, žlutá na plasty, modrá na papír atd... Tomu předcházela hra Škatulata hýbejte se a spousta dalších činností, hádanek... Dvě hodinky byly velice pestré, zajímavé, děti se dozvěděly i další důležité informace o recyklaci, kompostu, bioodpadu, žížalách a něco malého si i vyrobily - dalekohled z ruliček od toaletního papíru. Děti si vedly skvěle při třídění odpadků, dokonce i paní lektorka byla mile překvapena, jak vše hezky zvládají. Protože pracovaly ve skupinách, daly hlavy dohromady a jsou k tomu vedeny ve škole od 1. třídy, byla radost je pozorovat."

V rámci kampaně budeme také spolupracovat s jednou zahraniční školou. Jde o školu z USA. Kromě těchto stránek se budeme setkávat také na Edmodu, kam pan učitel z americké školy Genseo zadal pro své žáky první úkol. Pracovní listy, které vypracováváme my na naší škole, budou vypracovávat také žáci partnerské školy. To, co zjistíme, zapíšete vy, členové ekotýmu, na společný blog.

Pro zajímavost kopíruji z Edmoda: Welcome to our Litter less Project. We will be doing a year long project jointly with a class from the Czech Republic. This assignment is to give you a quick overview of what that project is about. Here is a brief description of the project.
In November we will be studying Geneseo School to see what is done with litter, what do we mean by litter and where does it go. In December we will come up with a program to do something about litter and then execute that plan with a wrap up by May. What makes this more exciting is that we will be also communicating with a class in the Czech Republic. They will be doing a litter project as well and we will share information.

První krok - Ekotým

Třída 7.B: Kačka, Lenka, Jakub, Roman

Třída 8.A: Sandra, Jitka, Dominik S, Roman

Třída 5.C: Natka, Justýna, Patricie, Jakub Seabastien, Kryštof, Anna V.

Třída 2.D: Patrik Č., Julie M., Kateřina D, Artush M.

Třída 4.A: Daniel K., Daniel R., Karolína M., Julie D.

Třída 2.B: Denisa K., Vít K., Vojta K., Barbora B.

Třída 3.B: Tomáš S., Petr F., Agáta C., Petra M.

Třída 5.A: Klára P., Eliška H., Terezie P., Simona O.

Hymna Litter Less

Třída 2. B složila a nahrála hymnu kampaně.

Druhý krok - analýza

Třída 2. B složila a nahrála hymnu kampaně. si mohli naplánovat, co ve škole zlepšit, musíme nejdřív zjistit, jak na tom škola je. K tomu slouží analýza. Pro analýzu požijeme pracovní listy, které se společně pokusíme co nejpřesněji vyplnit. Pak se pokusíme najít naše silné stránky - v čem jsme dobří a naše slabé stránky - co nám moc nejde. Slabé stránky se pokusíme zlepšit.

Už třídíme...

Pytlík Pepík se vrací

Třída 2.A se na Toulcově dvoře zúčastnila ekoprogramu nazvaného Pytlík Pepík se vrací. Šlo o program zaměřený na třídění odpadu patřící do oblasti Chráníme ŽP.

Co druháci zažili?

Děti sedící v kruhu byly podle barvy vytažených kolíčků rozděleny na skupinky, které měly třídit odpad všeho druhu do připravených malých rozlišených popelnic, tak jak je známe, žlutá na plasty, modrá na papír atd. Tomu předcházela hra Škatulata hýbejte se a spousta dalších činností, hádanek... Dvě hodinky byly velice pestré, zajímavé, děti se dozvěděly i další důležité informace o recyklaci, kompostování, bioodpadu, žížalách ... Dokonce si něco malého vyrobily - dalekohled z ruliček od toaletního papíru.

Děti si vedly skvěle při rozřazování odpadků, dokonce i paní lektorka byla mile překvapena, jak vše hezky zvládají. Protože pracovaly ve skupinách, daly hlavy dohromady a jsou k tomu vedeny ve škole od 1. třídy, byla radost je pozorovat.

Více na fotografiích.

Dostali jsme dárek

Partnerská škola z USA nám poslala dárek - vánoční koledu.

Krok 2 - v čem jsme dobří a co nám nejde

Co jsme dokázali v roce 2013

Jak si říct o méně jídla?

Any comments? Write them here. Komentáře? Napište nám.

Read your comments/Napsali nám

Kam s odpadem z jídelny?

Tonda Obal na cestách

Ve dnech 10.2. a 11.2. 2014 shlédli všichni žáci prvního stupně výukový pořad Tonda Obal na cestách.