מוזיקה ישראלית

ההתחלה

יש הרבה היסטוריה של מוסיקה ישראלית שמתחיל יותר מלפני 100 שנים.

בתקופה של העליה הראשונה, מוסיקה נכתבת. המתיישבים רצו ליצור בית לאומי. הנושאים של השירים היו פטריוטי מאוד. בשנת 1877 נפתלי הרץ אימבר כתב את השיר ״תקוותינו״ שהפך להמנון הלאומי מאוחר יותר. בשנת 1895 המתיישבים הקימו את התזמורת היהודית הראשונה. בעליה השניה היו הרבה יותר שירים מקורים של המתיישבים. במשך 30 השנים הבאות מתיישבים ביקשו סגנונות קצביים ומלודיים חדשים. המוסיקה של ישראל המשיך לגדול ולהתפתח.

מוסיקה כבניין אומה

כשהמוסיקה של ישראל גדל, זה הפך להיות חשוב יותר להתפתחותה של חברה ישראלית חזקה. מוסיקה עזר להפגיש ישראלים ולהביא להם זהות חזק. בקיבוצים היו יומי לשיר בציבור כדי לעודד אנשים ללמוד המוזיקה. זה היה דרך ללמד לעולים חדשים את השפה עברית. גם הרדיו עזר ללמד לעולים חדשים את עברית. המוזיקה הייתה חדשה, אבל הייתה לו שאריות של מוסיקה יהודית מלפני הרבה שנים.

מוסיקה בצבא

עם הקמת של צה"ל הלהקה הצבאית הוקמה גם בשנות ה-50. נושאים של מלחמה והשלום הפכו לחלק אינטגרלי ממוסיקה. זה היה כוח חשוב בהתפתחות של מוסיקה. בלהקת הצבאית היו חיילים שיכול לנגן ממש טוב. הרבה שירים פופולרים נכתבו בשביל הלהקת הצבאית והם הופעו בכל רחבי הארץ.

שנות ה-60 ו70: נקודה מפנה

בשנות ה60 מוסיקה ״רוק״ התחיל להתגלות. מוזיקאים ישראליים מתחילים להופיע בחוץ לארץ ואילו מוזיקאים אירופיים ואמריקאים מגיעים לישראל. סגנונות חדשים משפיעה על הקול של מוסיקה ישראלית. הלהקה “כוורת" הייתה פופולרית מאוד בתקופה זו.

מוסיקה פוליטית

היו מוסיקה שקשורים לפלגים פוליטיים שונים. כאשר ישראל לקח את השטחים הערבים במלחמת שישת ימים, נכתב השיר ״ירושלים של זהב״ של נאומי שמר. ירושלים של הזהב הפך קשור עם מי שמאמין שלישראל אין חובה לוותר על השטחים שנכבשו ב1967.

מוסיקה היום

היום בישראל יש סוגים רבים של מוסיקה. המוזיקה של היום משלבת אלמנטים של העבר עם צלילים מודרניים. סגנונות חדשים צמחו ב30 שנים האחרונות: פופ, טראנס, אלקטרוני ומוסיקת בית, ראפ והיפ הופ, וגם מתכת כבדה. עם השפעות חדשות, לאומיות והתרבות ישראליות היא עדיין ניכרת במוסיקה היום.

בסיכום מוסיקה ישראלית עברה שינויים רבים, אבל עדיין שומרת על קול ייחודי וזהות חזקה בעולם.

Comment Stream