HDR fotografie

Autor: Katerina Pipkova

HDR je technologie, která umožňuje větší dynamický rozsah expozice scény než je u normální fotografie.

Využití: umělecké fotografie, co nejvěrnější podání snímkové reality

K vytvoření HDR fotografie se využívají 3 fotografie s různými expozicemi (podexponované, normální a nadexponované).

Nejdůležitější je stativ. Focení z ruky by mohlo mít za následek rozmazání fotografie. Musíme nastavit odpovídající Braketing (optimálně +1EV, 0, -1EV) = 2 a více expozic stejného záběru.

Fotku s vysokým dynamickým rozsahem můžeme získat i pomocí nekomprimovaného formátu RAW. Výsledky nejsou sice tak dobré jako s použitím Bracketingu, ale jsou velice slušné.  Přes JPG musím vyfotit 3 snímky.

Falešné HDR: do fotky dostaneme barvy a kontury objektů které by jinak nebyli vidět, ale požijeme pro to jen jednu fotografii.

HDR fotografie nejsou určeny pro focení pohybujících se objektů. Je méně ostrá než klasická fotografie a vzniká více šumu.Programy ke zpracování HDR fotografií:

Vlastní upravená fotografie v : http://www.fotor.com/features/hdr.html

ZDROJE:

Hight Dynamic Range. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2014-05-27]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/High_Dynamic_Range#HDR_v_um.C4.9Bn.C3.AD

HDR fotografie. In: Fotonavody.cz [online]. 2012 [cit. 2014-05-27]. Dostupné z: http://www.fotonavody.cz/hdr-fotografie/

Comment Stream