אלי כהן
מרגל ישראלי בסוריה

1965-1924
מחנכת : טליה בולליס
מורה לתרבות ישראל: צרור מזל
בית ספר גדרות  

מגישים: אפרת, יונתן.א, ינאי ושירה

למה בחרנו באלי כהן

אלי כהן היה מרגל ישראלי שפעל בסוריה והוצא להורג לאחר שנתפס. זכור, בישראל ובעולם, כאחד מגדולי המרגלים של ישראל.

קורות חייו

אלי כהן נולד במצרים בשנת 1924,הוא התחיל בלימודי הנדסה באוניברסיטת אלכסנדריה אבל נאלץ לפרוש מלימודיו בשל התגברות האיבה כלפי היהודים במצרים לאחר מלחמת השחרור. אלי כהן עלה לישראל בשנת 1957.
אלי כהן גויס למודיעיו בשנת 1960. ה"מוסד" בנה לאלי כהן זהות חדשה של איש עסקים,שחי  בבואנוס איירס אלי כהן חזר לסוריה כבן אובד השב למולדתו.

בניית זהותו החדשה של אלי כהן נעשתה בזהירות ובקפדנות. "מעתה", אמר לו הממונה עליו,"שמך יהיה

כאמל, שם אביך ט'אבת, אמך סעידה איברהים.

כדי לאמץ זהות חדשה למד אלי כהן את עיקרי דת האיסלם ואת עיקרי הדברים שעליו לדעת כאיש עסקים הבא מבואנוס איירס.

אלי כהן נטמע בקרב הקהילה הסורית והלבנונית בבואנוס איירס  הכיר את מנהיגיה והצטייד במכתבי במקום המלצה, שעתידים היו לסייע לו לחדור למוקדי השלטון אלי כהן התערה בקהילה הערבית המקומית והתיידד עם כמה דמויות בולטות ומקושרות מבין יוצאי סוריה במקום.

תפיסתו

הסורים, שאמצעי החבלה שלהם במוביל הארצי נהרסו זמן קצר אחרי שליחתם, הבינו שיש מרגל שמעביר מידע.

בראשית ינואר 1965 הגיע לנמל לטקיה מטען של מכשירי קשר סובייטיים חדישים, אשר נועדו להחליף את הציוד הישן של צבא סוריה. ב-7 בינואר 1965 נערכה ההחלפה. לשם ביצוע ההחלפה ובדיקת יעילותו של הציוד החדיש, הוחלט להטיל דממת אלחוט במערכות הקשר של הצבא הסורי לעשרים וארבע שעות. אלי כהן, שלא ידע על דממת האלחוט, המשיך לשדר כהרגלו למפעיליו במשך עשרים וארבע השעות הנ"ל, ומקלטי הצבא הסורי ננעלו על אות השידור ופענחו אותו. כאשר כוחות הצבא פרצו אל ביתו, אלי כהן נתפס כאשר הוא משדר, ולא גילה כל התנגדות למעצר