Zvieratá

Mačkovité šelmy sú moja srdcovka. Myslím si že ich veľa ľudí nechápe a loví ich. A taktiež nechápem prečo ľudia týrajú zvieratá . Majú potom pokoj na srdci? Že stýrajú nevinné zviera. Alebo keď ich vyhodia na ulicu. Čím im tie zvieratá ublížili? Na toto vždy myslím keď vidím ako psa alebo mačku na ulici.A taktiež nechápem prečo ľudia zabíjajú zvieratá. Slonov kvôli klom, tigre kvôli kožušinám a rôzne iné chránené živočíchy.

Tigre
Sú nádherne ale každý si myslí že vedia len ubližovať (to asi preto sú teraz na pokraji vyhynutia) nechápem ako sa niekomu nepáčia. Sú to vznešené tvori.Kedysi boli naj obávanejšími predátormi na Zemi. A teraz ich lovíme kvôli kožušinám. Telo je zo strán sploštené a štíhle, je to evolučné prispôsobenie sa životu v hustých lesných a pralesných porastoch. Tak isto jeho zafarbenie, ktoré je na prvý pohľad veľmi nápadné, robí tigra v prírode takmer neviditeľným a napodobňuje hru svetla a tieňov prelínajúcich sa rastlinstvom. Pohlavné rozdiely sú hlavne vo veľkosti. Samice sú až o jednu tretinu menšie než samce. Hlava samcov je mohutnejšia a širšia a má výraznejšiu a predĺženejšiu srsť na tvári. Hmotnosť: 65 – 300 kg. Dĺžka tela: 140 – 350 cm.Samotár.Tigre obývajú lesnaté prostredia od tropických oblastí dažďových pralesov až po sibírsku tajgu, kde v zime klesajú teploty pod −30 až −40 °C. Na stromoch si obrusujú pazúre. Teritórium môže mať tisícky km2

Ocelot patrí k mojim obľúbeným "mačkám". Keby môžem hneď si ho zoberiem domov. Tu sú je ňom pár faktov

 • Je to malá mačkovitá šelma.Obýva Strednú a Južnú A Ameriku
 • Vie dobre šplhať po stromoch a cez deň odpočíva vo vetvách stromov. Ocelot veľký má dobre vyvinutý čuch a patrí medzi dobrých plavcov.
 • Dĺžka: 0,5 – 1 m
 • Chvost: 30 – 45 cm
 • Výška ramien: 40 – 50 cm
 • Hmotnosť: 11 – 16 kg Zafarbenie a kresba ocelota sa veľmi podobá Zafarbeniu aké má mačka dlhochvostá. Základné sfarbenie je žlto-hnedé. Škvrny sú hnedé (intenzita hnedej sa smerom od stredu ku krajom znižuje). Smerom k bruchu škvrnitosť a intenzita základného sfarbenia ustupuje. Od oblasti očí cez temeno hlavy sa tiahne čierny pruh. Okraje uší sú čierne. Na zadnej strane uší je biela škvrna. Koniec chvostu je výrazne čierne pruhovaný.

Kráľ džungle nesmie samozrejme chýbať. Mne sa páči jeho hriva. Keď ho vidím pôsobí na mňa mohutne a nebojácne. Mať takúto "mačičku" na dvore nikto by sa nepriblížil. Vždy ma zaujímalo ako žijú a správajú sa v prírode. Videla som rôzne dokumentárne filmy aj v ZOO som ho videla ale vidieť ho v prírode v jeho prirodzenom prostredí, to musí byť úžasne.

 • Od iných mačkovitých šeliem sa odlišuje svojou hrivou a koncom chvosta na ktorom má dlhú srsť
 • Dĺžka:140 až 250 cm
 • Dĺžka chvostu: 90 až 105 cm
 • Výška:100 až 130 cm
 • Hmotnosť:lev 120 až 250 kg Lev púšťový je rozšírený v savanách a stepiach Afriky na juh od Sahary, v ekosystéme Serengeti a v Národnom parku Gir v Indii. Lev sa môže živiť napr. antilopami, zebrami, žirafami, byvolmi a mláďatami slona, hrocha a gorily, lebo dospelé jedince sú pre leva nebezpečné.

A ďalšia mačkovitá šelma je tiež hyena. A je ich veľa panterov, leopardy, pumy, jaguáre,rys a rôzne iné......

Videli ste niekedy niečo takéto nádhernè? Priznám sa že ja ešte nie . Netopiere sú veľmi zaujímavè a často nepochopenè stvorenia

Comment Stream