EDTECHIST 15 NOTLAR

ABDUL CHOHAN (THE FUTURE IS NOT WHAT IT USED TO BE)


Bir okulun yeniden doğuş hikayesi:

Bolton'da büyüyen Showkat Badat, 2009 yılında bir İngiliz okulu olan Hayward School'u satın aldı. Bu okul fiziki şartlar açısından iyi bir okul değildi ve öğrencilerinin %70'i başarısızdı. Çok sayıda göçmen ve sığınmacı öğrencisi olan okul, ülkenin en yoksul bölgesinde yer alıyordu. Yaklaşık 40'tan fazla dilin konuşulduğu 900 öğrencisi vardı.

Okulu iyileştirmek adına Badat ilk olarak okulun ismini "Essa Academy" olarak değiştirdi. Ardından Abdul Chohan'dan daha dinamik bir öğrenme ortamı oluşturmak için teknoloji araştırması yapmasını istedi. Essa’nın ilk hareketi her öğrenciye bir iPod touch sağlamak oldu. Bir sene içerisinde gözlemlenen başarının sonrasında eğitim ortamları düzenlendi ve her öğretmene bir MacBook Air ve iPad verildi. Öğretmenlerin ve öğrencilerin AirPlay kullanarak ilgili içerikleri tek bir dokunuşla paylaşabilmeleri için her sınıfa Apple TV'ye bağlı, büyük ekran bir LED TV yerleştirildi. Essa yöneticileri ayrıca her öğrenciye sınıfta ve evde kullanmak üzere bir iPad vererek daha uygulamalı bir şekilde öğrenmelerinin önünü açtılar.

Essa Academy, İngiltere'de tüm derslerini iTunes U aracılığıyla sunan okullardan biri. öğrenim materyallerine tek bir yerden erişmek, ödevlerini takip etmek ve öğretmenleri bilgileri güncellediğinde haberdar olmak için iTunes U uygulamasını kullanıyorlar.

Essa Academy’nin dönüşümü çok etkileyici. Pilot iPod programı başladıktan sonra, iki yıl içinde okuldaki sınıf geçme oranı yüzde 28'den yüzde 100'e çıktı.

Okulun bu başarılarını daha da sıra dışı hale getiren şey işletme giderlerinin de azalmış olması. Teknik destek, bire bir öğretme ve ders kitapları gibi eskiden pahalıya mal olan şeyler için artık daha az harcama yapılıyor.

Kaynak: https://www.apple.com/tr/education/real-stories/es...

Seminerden notlar:

Abdul Cohan oldukça zor bir işi başarmış. Bunları anlatırken gerçekten kendinden çok emin ve gururluydu. Özellikle Bloom Taksonomisi'ne göre işe fiziksel ihtiyaçlardan başladığını belirtti. Okula çok iyi bir aşçı getirdiğini ve yemeklerin çok güzel sunulduğunu belirtti. Ayrıca öğretmen eğitiminin her hafta Cuma günü öğleden sonra yapıldığını, öğrencilerin 1'den sonra eve gönderildiğini ve öğretmenlere yemek ziyafeti verildikten sonra eğitimlere başladıklarını ifade etti. Okulda hiç ofis bulunmaması da oldukça şaşırtıcıydı. Böylelikle herkesin bir arada olduğunu ve fikir paylaşımında bulunduklarını belirtti. Bir cümlesinde "Beliefs changes behaviours" diyerek ilk önce insanlarını inançlarını değiştirdiğini ve sonra da bunun davranışa dönüştüğünü belirtti. Bir cümlesinden de oldukça etkilenmiştim: "Bad ideas happen on meetings but good ideas happen on coffee breaks". Özellikle insanların iletişime geçtikleri ve keyifle sohbet ettikleri zamanlarda daha üretken olduklarını belirtti. Ve son olarak sunumunu şu cümleyle tamamladı: "What would you do, if you werent afraid"

Diğer seminer notlarımı da paylaşmaya devam edeceğim...

Abdul Chohan'ı https://twitter.com/abdulchohan adresinden kendisini takip edebilirsiniz..