Tackk will be shutting down on 9.30.17 - Export your Tackks

Prečo navštíviť Slovensko?

Zdroj

Slovensko je krajinou nezabudnuteľných zážitkov. Avšak je to málo známou krajinou vo svete a nemá more, ktoré dnes skoro každý uprednostňuje. No i tak má čím zaujať. Môžete sa zoznámiť s nádhernou prírodou, spoznať obyvateľov a kultúru. Mnoho ľudí ani sami nevedia, čo všetko krásne máme a môžeme prežiť i tu. Tak prečo odchádzať do iných krajín, keď tu máme (skoro) všetko?!

Na Slovensku je samozrejme veľa miest, ktoré stojí za to navštíviť a toto je len pár z nich.

BRATISLAVA

Bratislava je mesto s bohatou históriou slobodného kráľovského korunovačného mesta. Dnes je to mesto dynamicky sa rozvíjajúcou metropolou, politickým, obchodným a vzdelanostným centrom Slovenska. Nachádza sa tu mnoho múzeí, galérií, divadiel, vedeckých a vzdelávacích inštitúcií.

Pre turistov je k dispozícii vyhliadkové vozidlo s názvom „Prešporáčik“, ktorým je možné previezť sa priamo ulicami historického centra mesta. Alebo si môžete vychutnať plavbu po Dunaji.

Bratislava na podporu turizmu používa špeciálne turistické logo a slogan „Little Big City“ (Malé veľké mesto), mestskou farbou je červená.

KOŠICE

Mesto Košice bolo držiteľom titulu Európske hlavné mesto kultúry pre rok 2013 spolu s francúzskym mestom Marseille.

Najväčšou atrakciou Košíc je ich samotné historické jadro s mnohými architektonickými skvostami. Na Námestí slobody, sa nachádza Spievajúca fontána. Vedľa fontány je umiestnená zvonkohra. Nachádza sa tu i Malebná Hrnčiarska ulička, ktorá je plná remesiel so špecializovanými obchodíkmi. V rekreačnom údolí Čermeľského potoka vedie úzkorozchodná Čermeľská železnica s historickými parnými lokomotívami. V mestskej časti Nad jazerom, na ploche tunajšieho Jazera, je inštalovaný vodno - lyžiarsky vlek. Časť brehu jazera je upravená na pieskovú pláž Magio s barom na samostatnom ostrove.

Osem divov Košíc

Informačné centrum MiC KOŠICE spravilo anketu medzi Košičanmi o ôsmich divoch svojho mesta. Víťazom sa stal Dóm svätej Alžbety. Za ním sa umiestnili Štátne divadlo Košice, U.S. Steel, Medzinárodný maratón mieru, Spievajúca fontána, Kaplnka svätého Michala, Hlavná ulica a Jakabov palác.

Ak chcete navštíviť:

Hrady a zámky

Slovensko je bohatá krajina na pamiatky – takmer 200 hradov a zámkov. Mnoho z nich bolo zapísaných do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO, napr. Spišský hrad je jedným z najväčších hradných komplexov v strednej Európe. Taktiež je tu množstvo múzeí, galérii, technických pamiatok a množstvo vzácnych archeologických nálezov, napr. Gánovce, kde sa našla lebka neandertálca.

Skanzeny

Na Slovensku sú rôzne druhy folklóru v každom regióne, napr.: nevšedný rómsky folklór. Pozornosť pútajú i remeselné výrobky a remeslá alebo taktiež dedinky, v ktorých môžeme vidieť, ako sa na Slovensku žilo v minulosti. Nachádza sa tu 10 múzeí v prírode, kde môžete vidieť slovenské ľudové stavebne kultúry alebo galériu Danubiana v Čunove, ktorá patrí medzi najlepšie v strednej Európe.Je tu bohatý kultúrny život, množstvo festivalov a kultúra rôznych etnických skupín. V neposlednom rade môžete navštíviť výstavy a prírodne múzeum. Do Svetového dedičstva UNESCO sú zapísané dve prírodné a štyri kultúrno – historické lokality.

Najväčším skanzenom na Slovensku je Múzeum slovenskej dediny v Martine, ďalšie sú v Nitre, Banskej Štiavnici a Zuberci - Múzeum oravskej dediny.

Ako žili naši predkovia vám predstavia dediny Vlkolínec a Čičmany.

Čičmany sú od roku 1977 vyhlásené za pamiatkovú rezerváciu, aby sa zamedzilo ďalšiemu ničeniu vzácnych stavieb. Je v nej 110 objektov, z toho 36 národných kultúrnych pamiatok.

Zdroj

Vlkolínec je časť mesta Ružomberok, ktorá je taktiež pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry. Je zaradená do Svetového dedičstva UNESCO. Približuje nám drevenú architektúru stredovekej dediny.

Zdroj

Turistika v horách

Slovensko sa môže pýšiť 9 prírodnými národnými parkami, s hlbokými roklinami, priepasťami, s množstvom jazier a vodopádov. Nachádza sa tu viac než 12 000 km značených a udržovaných turistických chodníkov. Na zábavu je tu viac než 40 vybudovaných zimných lyžiarskych stredísk a môžete tu skúsiť i skialpinizmu.

Najvýznamnejším turistickým miestom sú Vysoké Tatry - najvyššie slovenské pohorie. Pozornosť pútajú mnohé vzácne druhy zvierat a rastlín. Vo Vysokých Tatrách sa nachádzajú tri hlavné turistické strediská - Štrbské Pleso, Tatranská Lomnica a Starý Smokovec.

Zdroj

Nízke Tatry sú druhým najvyšším pohorím Slovenska. Turistov láka najmä Kráľova hoľa, jeden z najznámejších vrchov, ktorý je známy mnohými legendami.

Zdroj

Slovenský raj je vďaka svojim prírodným krásam považovaný za jednu z najkrajších prírodných oblastí Slovenska. Rokliny, potoky s vodopádmi a krasovými formami sú pre turistov sprístupnené turistickými chodníkmi. V roklinách a tiesňavách Slovenského raja je množstvo vodopádov, od malých až po vysoké niekoľko desiatok metrov.

Zdroj

Jaskyne

Slovensko má množstvo krasových javov – poznáme vyše 5350 jaskýň. 44 jaskýň a priepastí na Slovensku je vyhlásených za národnú prírodnú pamiatku. 14 jaskýň je sprístupnených pre verejnosť. Výnimočnou jaskyňou na Slovensku je Ochtinská aragonitová jaskyňa, ktorá patrí medzi 3 aragnitové sprístupnené jaskyne na svete. Demänovská jaskyňa slobody je najnavštevovanejšou jaskyňou.

V Žilinskom kraji sa nachádza najdlhší jaskynný systém na Slovensku. Celková dĺžka podzemných priestorov predstavuje 24 km.

Zdroj

Termálne kúpaliská

Ak vám len predsa chýba more na Slovensku je 360 jazier a priehrad s plážami. Na zábavu ako sú vodne športy sa využíva 58 riek a potokov.

Oddych a načerpanie nových síl môžete v termálnych kúpaliskách, ktorých je na Slovensku viacero. Z viac než 40 rekreačných areálov s termálnou vodou sú niektoré otvorené celoročne ako napr. v Termálnom parku Bešeňová či v Aquaparku Tatralandia.

Zdroj

Pozornosť púta i termálne kúpalisko Podhájska s jedinečnou liečivou geotermálnou vodou, ktorá je svojim minerálnym zložením podobná Mŕtvemu moru.

Ďalšie termálne pramene a minerálne vody, ktorých je na Slovensku 1472 môžeme nájsť napr. v Nových Zámkoch, Veľkom Mederi, Rajeckých Tepliciach, ...

Zaujímavých je taktiež 23 kúpeľov, v ktorých sa termálnymi a minerálnymi vodami spolu so sírnym bahnom, s liečivými plynmi, rašelinou a liečivým podnebím, liečia takmer všetky ochorenia.

Zdroj

Nakoniec to najlepšie

Ak už navštívite Slovensko musíte ochutnať originálne tradične jedlo, ktorým sú bryndzové halušky. Na ich prípravu sa používa bryndza, údená slanina, zemiaky a múka.

Rebríček TOP destinácií v roku 2013

1. Srí Lanka

2. Čierna Hora

3. Južná Kórea

4. Ekvádor

5. Slovensko

Comment Stream