חנה סנש
לוחמת ומשוררת יהודייה
1921-1944
ארגמן נס ציונה
מגישות: נטע, ליזה ועדי

בחרנו בחנה סנש מכיוון שהיא הייתה דמות מיוחדת , שתרמה רבות לעם ישראל.

חנה נולדה בבודפשט שבהונגריה לאם בלה סנש. כבר מילדות הפגינה חנה כישרון ספרותי וכתבה יומן המתאר את קורותיה מגיל 13 ועד זמן קצר לפני מותה.

בשנת 1939 עלתה לארץ ישראל עם עליית הנוער ולמדה בבית ספר החקלאי לבנות בנהלל. בתום שנתיים של לימודים הצטרפה לקיבוץ שדות ים, עבדה בחקלאות ובמקביל כתבה שירים.

בשנת 1943 התגייסה חנה לצבא הבריטי והתנדבה להצטרף לקבוצת צנחנים שמשימתה הייתה לצנוח על אדמת אירופה. מטרת המבצע הייתה לסייע במאבק של בעלות הברית, בכדי להציל קהילות יהודיות שהיו תחת השלטון הנאצי. במרץ 1944, בתום תקופה של אימונים במצרים, צנחה חנה עם 32 חבריה לקבוצה בקרואטיה, ליד הגבול ההונגרי. בשיר "אשרי הגפרור", שכתבה בעברית , היא נותנת ביטוי לנחישות שלה ולדבקותה המוחלטת במטרה.

ב-7 ביוני 1944, חצתה חנה את הגבול. היא מיד נתפסה על ידי המשטרה ההונגרית ונשלחה לכלא בבודפשט. במשך חודשים עברה חקירות ועינויים קשים, למרות שידעה שאמא שלה בסכנה בגלל מעצרה לא גילתה שום דבר. היא הועמדה לדין באשמת ריגול ובבגידה במולדת הונגריה.

ב- 7 בנובמבר 1944, כשהיא בת 23, לאחר עינויים קשים הוצאה חנה סנש להורג. בשנת  1950הובאו עצמותיה לארץ ונטמנו בחלקה הצבאית בהר הרצל.

שירים של חנה

היא התנדבה לצבא הבריטי כצנחנית והתפקיד שלה היה מיועד בעיקר לגברים ולמרות זאת זה לא הפריע לה ולא מנע ממנה להתנדב , בנוסף היא גם הייתה משוררת שכתבה שירים בסתר.

חנה סנש מהווה דוגמה לחיילת יהודייה לוחמת. למרות שהיא נתפסה ועונתה לא סיפרה לשוביה מה תפקידה ומי הם חבריה לפעולה .