הירבוע

היא משפחת מכרסמים מדברית שמיניה מאופיינים במבנה קטן וקופצני. נפוצה בעיקר באזור הצפוני של  כדור הארץ באסיה וצפון אפריקה

בישראל הירבוע הוא נציגה היחיד של משפחת הירבועיים. קיימים בארץ המין ירבוע גדול בצפון ומערב הנגב ושני תתי מינים של הירבוע המצוי: ירבוע החולות וירבוע הנגב והם מצויים באזור הנגב והערבה. עם זאת, לא נמצאו צורות ביניים של ירבוע הנגב וירבוע החולות והם אינם מתרבים בשבי, וייתכן כי אלו הם שני מינים נפרדים. הירבוע בישראל הוא בעל חיים מוגן, ונמצא תחת סכנת הכחדה.

מיני המשפחה דומים במראם החיצוני לעכבר. בעלי זנב ארוך המשמש להם לאיזון ורגליים אחוריות ארוכות. רגליהם הקדמיות קטנות ואינן משמשות לתנועה. באופן כללי, מספר האצבעות ברגליים משתנה בין המינים (לירבוע אסייתי יש חמש אצבעות ברגלו האחורית לעומת שלוש אצל הירבוע האפריקני) וגם צורת אוזנם של המינים שונה. בעלי פרווה ארוכה ורכה. גודל המינים 4-26 ס"מ. תזונתם משתנה: חלקם אוכלי זרעים, חרקים או צמחים, ואחרים אוכלי כל.

מניחים כי יכולתם לקפץ למרחקים של כחצי מטר ויותר, התפתחה מן הצורך להימלט מטורפים, ואולי אף לסייע להם במסעות הארוכים יחסית שצריך בעל חיים מדברי לקיים כדי למצוא מזון. למרות שאין קשר בין הירבוע לעכברים מקפצים באוסטרליה או לעכברושי קנגורו בצפון אמריקה, כל שלוש הקבוצות פיתחו מכלול זהה של הסתגלויות לחיים במדבר העמוק.

הירבוע הוא מכרסם צהבהב ממשפחת הירבועיים. הוא נפוץ באסיה ובאפריקה. הירבוע הוא הסוג היחיד במשפחת הירבועיים החי בארץ. הוא שוכן מדבר וחולות.
רגליו הקדמיות קצרות מאוד ומשמשות לו רק לחפירה ולהחזקת מזונו.
רגליו האחוריות ארוכות מאוד ובעלות שלוש אצבעות בלבד. הוא מדלג על רגליו האחוריות (שארוכות פי כמה מהקדמיות במהירות רבה ומנתר עד לגובה של מטר ולמרחק של שני מטרים. כפות רגליו האחוריות שעירות מאוד ויוצרות מעיין כרית שיער רחבה המסייעת לו ללכת ולדלג על חולות מבלי לשקוע
בקצה זנבו הארוך ישנה ציצת שער בצבע שחור-לבן, המאפשרת לו לזהות את בני מינו
הירבוע חופר מחילות ארוכות בחולות, ובהן הוא חי במשך היום
בשל מבנה המחילה ואורכה, נשמרת לחות גבוהה מאוד בחדר המשמש לירבוע לשינה והוא אינו מאבד מים בנשימה
הוא איננו בעל חיים חברותי. הוא פעיל בלילה בלבד ואוכל זרעים וחלקי צמחים עסיסיים

בעזרת ידיו - הוא מטפל במזונו הצמחי - הוא מנקה את הזרעים שהוא מסנן מהחול ואוכל אותם.
כאשר חם מאוד הוא מלקק את ידיו ומרטיב אותן.

Comment Stream