HDR Fotografie

Mikuláš Suchodol

princip

HDR neboli High Dynamic Range je technologie, která umožňuje větší dynamický rozsah expozice (mezi nejsvětlejším a nejtmavším bodem) scény než je u normální snímací techniky. Používá se ve fotografii, počítačové grafice a zpracování obrazu.

Výhoda HDR je v rozsahu barev, klasické bitmapové formáty (BMP, JPEG, ...) pracují s rozsahem 8 bitů na jednu barvu, což znamená hodnoty 0–255 a až následné osvětlení a dodatečné definování odraznosti.

Použití HDR

Jestliže má fotografovaná scéna větší dynamický rozsah, než jaký zvládne váš fotoaparát, musíte si vybrat, zda obětujete kresbu ve světlech, nebo ve stínech. Nebo si zkusíte poradit navýšením dynamického rozsahu fotoaparátu, technikou zvanou HDR fotografie.

Digitální fotografie je báječná věc, ale kromě známých a zřejmých výhod oproti fotografii na filmový materiál má také svoje nevýhody. Jednou z nejméně příjemných vlastností všech digitálních CCD či nyní u zrcadlovek častěji CMOS snímačů je omezený dynamický rozsah zaznamenaných úrovní jasu. V praxi se tento nedostatek projevuje známými a nepěkně vypadajícími přepaly, tj. místy bez jakékoli kresby ve výsledné fotografii. Nejhorší je situace u kompaktních fotoaparátů s malým snímačem.

Pravé x falešné HDR

Falešné HDR se liší hlavě ve tvorbě, tím že falešné se tvoří pomocí barev apod. Třeba ve Photoshopu nebo různých dalších programech.

Stativ, RAW ....

Při focení fotky HDR se rozhodně doporučuje stativ. Díky němu se zaručí že všechny fotky budou stejně vyfoceny. Ale lze se obejít i bez něj ? Ano. Nové funkce to umožňují jako třeba program auto-bracket - fotoaparát vyfotí více fotek v krátkých intervalech ale i tak je těžké je sešít do jedné.

K vytvoření HDR fotografie se může použít RAW, což jsou jenom neupravovaná surová data ze snímače fotoaparátu, ale více se teď už používá funkce JPG = rovnou zpracovaná fotka . Lepší pracování s fotkou.

Hrozby HDR

Při tvoření HDR fotografie je potřeba si dát pozor abychom nepřeháněli barvy a stíny. Nakonec nemusí fotka vypadat vůbec hezky.

Například jako tato fotka :

Zato když to fotograf umí tak se fotka může vážně podařit :

Každý máme jiný názor mě se HDR fotky docela líbí ale jsou i lidi kteří je odsuzují.

Programy HDR

1. Qtpfsgui - docela hodně používaný program na HDR fotky i když název je hodně divný

2.Picturenaut

3.Fusion

A tak dále existuje jich hodně. Ale dokonce i pro ty kteří si nechtějí nic stahovat tak můžou vyzkoušet i "online formu" : www.lunapic.com

Odkazy

Kandera: Jak na HDR fotografie?. Kandera: Jak na HDR fotografie? [online]. 2008 [cit. 2014-05-3]. Dostupné z: http://kandera.net/blog/?jak-na-hdr-fotografie

Digiarena: jak-na-hdr-fotografie-aneb-dejte-vale-prepalum_2. Digiarena: jak-na-hdr-fotografie-aneb-dejte-vale-prepalum_2 [online]. 2010 [cit. 2014-05-3]. Dostupné z: http://digiarena.e15.cz/jak-na-hdr-fotografie-aneb-dejte-vale-prepalum_2

Wikipedia. Wikipedia . [online]. 5.3.2014 [cit. 2014-03-05]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/High_Dynamic_Range

Comment Stream