Thomas Edison

By:Terezie Schläferová

Thomas Alva Edison (11. února 1847, Milan, Ohio, USA18. října, 1931 West Orange, New Jersey, USA) byl americký vynálezce. Na jeho jméno je vedeno 1692[zdroj?] patentů, další tisíce jich registrovaly jeho firmy. Mezi nejznámější Edisonovy vynálezy patří fonograf (předchůdce gramofonu) a žárovka. Edison je také zakladatelem dodnes vydávaného prestižního časopisu Science.

V roce 1886 se přestěhoval do menšího města West Orange (asi 45 000 obyvatel), ve státě New Jersey na východním pobřeží USA. Zde vybudovalGlenmont – rozsáhlý areál výzkumných pracovišť, jehož celková rozloha činí 5,5 hektaru. Ten je dnes spravován jako národní památka Edison National Historical Site.

Nehlásil se k žádnému náboženskému vyznání, vynikal svojí podnikavostí, pracovitostí a cílevědomostí. Byl dvakrát ženatý, z každého manželství měl tři děti. Společně se svojí druhou manželkou je pochován v Glenmontu ve West Orange, v místech, kde strávil podstatnou část svého života. V den jeho pohřbu21. října 1931 byly na Edisonovu počest v USA zhasnuty všechny žárovky.