Mopedom po Európe


Mopedom po Európe? Žiadny nezmysel. Dovoľte mi, aby som vám predstavila slovenského cestovateľa, blogera a fotografa Tomáša Grígera. Človeka, ktorého život na svojej Vespe napĺňal viac ako úspešná kariéra v Londýne.

Jeho život sa zmenil práve vtedy, keď vo výklade uvidel Malinu. Svoju Vespu ružovej farby, ktorá sa neskôr stala jeho jediným spoločníkom. Spoločne sa vydali na dlhé cesty, ktoré sprevádzal život v nepohodlí a zime, lacné konzervy, pranie v potoku a noci pod látkou stanu. No práve tak našiel šťastie a vnútorný pokoj.

Jeho prvé cesty viedli po Veľkej Británii a Shetlandských ostrovoch. Za 17 dní precestoval neuveriteľných 6 000 km. Ako sám povedal: "Keď prišiel môj čas po 5 rokoch opustiť Britské ostrovy, bolo mi ľúto hlavne jednej veci… že som z nich vlastne nič nevidel, okrem výhľadu zo svojej kancelárie v Londýne. Preto som len pár dní pred odchodom poškrtal mapy a namiesto cesty z Londýna priamo na kontinent, som nakreslil kľukatú čiaru cez celý ostrov."

Jeho najdlhšia cesta viedla na sever, hneď po príchode zo Shetlandských ostrovov. Počas 70 dní s Malinou precestoval obrovských 12 000 km. Cez Holandsko, Belgicko, Dánsko napokon až do Nórska za polárnu kružnicu, Fínska, pobaltských štátov až späť na Slovensko.

Na svojich cestách sa živil jednoducho. Žil z predaja fotiek, ktoré sám vytvoril. Počas svojich ciest sa venoval aj tvorbe blogu a cestopisov, ktoré sa stali pre veľkú kopu ľudí inšpiráciou. Ako sám Tomáš hovorí: „Veci sa dajú robiť aj inak, ako to prezentujú. Nie je len jeden životný štýl – vyštuduj, zamestnaj sa, plať hypotéky. Alternatívy sú. Jednou z nich je tá moja.“ Tomáš našiel cestu medzi súžitím s prírodou a kontaktom medzi moderným svetom pomocou laptopu. Svoj nový životný štýl meniť nehodlá. Dnes je úspešným fotografom, 3D grafikom, cestovateľom a šťastným človekom.

Ak vás príbeh Tomáša Grígera zaujal, mali by ste si určite vypočuť jeho prednášku na TEDx, navštíviť jeho stránku plnú zaujímavých cestopisov, alebo si prečítať zopár jeho zaujímavých rozhovorov.

Tomášovi a Maline želáme ešte veľa spoločných a šťastných kilometrov, chuť do písania zaujímavých cestopisov  a dobrú mušku spoza objektívu fotoaparáta!

Comment Stream