אליעזר בן-יהודה
מחייה השפה העברית
מציגים- נדב משה שירה נגור ושי שוחט

אליעזר בן יהודה נולד ב -7 בינואר 1858 - כ"א בטבת תרי"ח, ברוסיה ונפטר ב-16 לדצמבר 1922 - כ"ו בכסלו תרפ"ג בירושלים. עיקר פעילותו הוקדשה להחייאת השפה העברית בשלהי המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20.

ילדותו

שם משפחתו המקורי היה פרלמן. בהיותו בן חמש התייתם מאביו, ונשלח על ידי אמו ללמוד ב"חדר" ומאוחר בישיבה. בבגרותו למד בבית ספר ראלי ברוסיה ואף הצטרף לתנועה הסוציאליסטית - דבר שחיזק אצלו את התודעה הלאומית היהודית ורעיון תחיית עם ישראל על אדמתו ההיסטורית.

לימודיו

בבגרותו, נחשף גם לספרות הכללית ובפרט לתרגומים לעברית שיצרו סופרי ההשכלה לספרים לועזיים חילוניים, והתעניין ברעיון תחיית העברית כשפת ספרות חדשה.

בשנת 1878 נסע ללמוד רפואה בפאריס אך הפסיק לאחר 3 שנים משום שלקה במחלת השחפת. בעת שהותו בפאריס החל לכתוב מאמרים פוליטיים בעיתונים עבריים הקוראים להתחדשות לאומית יהודית.

אורח חייו

מנהגיו, אורח חייו והעובדה שביקש להפוך את העברית לשפת חול, עוררו את חמת אנשי היישוב הישן. הוא פרסם מאמרים רבים נגד הנהגתם ושמרנותם הדתית והציג את החיים על חשבון כספי החלוקה כשחיתות. אנשי היישוב הישן הכריזו מספר חרמות על בן-יהודה, התנכלו לו ולמשפחתו ואף הלשינו עליו לשלטונות הטורקיים בטענה שהוא מבקש לעורר מרד בשלטונם. הוא נשפט לשנת מאסר אך בסיוע רוטשילד ערעורו התקבל.

בשנת 1890 ייסד את "ועד הלשון העברית" (שברבות הימים הפך לאקדמיה ללשון העברית) יחד עם דוד ילין וכיהן כיו"ר הועד עד  לסוף ימיו.


תרומתו למדינת ישראל

המציא את המילים: אבץ, אדיבות, אדיש, אדמת, אווירון, אמנות, אקדח, ארד, בובה, גלידה, גרב, דייל, הגירה, וילון, זהות, חממה, כפפה, כתבה, ליטוף, מברק, מברשת, מגבת, מגהץ, מדרכה, מילון, מכללה, ממחטה, משטרה, משקפת, משתלה, נזלת, עיתון, ריבה, רשמי, שיעמום, תזמורת, תמרון ועוד.    

נלחם בשביל שיהיה לנו שפה משלנו שנדבר בה במדינתנו.

מייסד ועד הלשון העברית, מייסד ועורך עיתון "הצבי" וכתב העת השקפה, ומחבר מילון בן יהודה.

למה בחרנו באליעזר בן-יהודה

אנו בחרנו בדמותו של אליעזר בן-יהודה מכיוון שראינו בדמותו כלוחם על עקרונותיו ולא מוותר על החייאת השפה העברית.

Comment Stream

3 years ago
0

הכי יפה

3 years ago
0

אני חייב להגיד לכם שעבודה זה פשוט מתאימה שזה מטורף👍 👍 👍

3 years ago
0

מדהימה😄

3 years ago
0

כל הכבוד ממש יפה

3 years ago
0

111

3 years ago
0

ממש יפה כל בכבוד

3 years ago
0

עבודה מושלמת

3 years ago
0

העבודה הכי מושלמתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתת

3 years ago
0

חובה!לראות את גאולה כהן הכי מושקע