Sympózium histórie baníctva

United States Steel, Slovakia
Jankových M. & Kucharič T.
Košice

Dobrý deň pán Ferrum,

tak ako iste viete, naša firma každoročne usporadúva sympóziá z oblasti strojárstva, techniky, baníctva a výskumu týchto vedných odborov. Tohto roku prišiel rad na nás, aby sme ako slovenská pobočka firmy United States Steel usporiadali toto už tradičné, firemné sympózium.

Touto cestou Vás chceme osloviť a pozvať Vás navštíviť Slovensko, dozvedieť sa o histórii baníctva, ale i spoznať nový kút Zeme a spoznať jeho kultúru. Baníctvo má na Slovensku hlboké korene, a preto sa sympózium bude niesť v duchu Histórie baníctva. Čakajú Vás bohaté prednášky poprednými osobnosťami slovenskej techniky, strojárstva a baníctva. Ale nielen to, radi by sme Vás taktiež zoznámili s krajom, ktorý bol silne ovplyvnený baníckou kultúrou a nemeckou menšinou žijúcou v tomto kraji. A v neposlednom rade máme pre Vás prichystanú i oddychovú časť, kde na Vás čakajú aktivity, ako sú turistika po slovenskej prírode, návšteva kúpeľov a iné relaxačné činnosti, pri ktorých prídete na nové myšlienky.

Sympózium sa bude konať v dňoch od 4. - 13. júla v Banskej Štiavnici. Všetky výdaje hradí firma. Cestovať budeme prevažne firemným minibusom. Budeme veľmi radi, ak k nám zavítate. Posielam Vám aj rozpis programu, ktorý máme pre Vás prichystaný. Ak máte akékoľvek námietky, pripomienky alebo výhrady, prosím, odpíšte mi, čo najskorej, aby sme ich mohli vyriešiť.

Zdar Boh!

Miroslav Jankových & Tomáš Kucharič

PR US Steel

Program Sympózia História baníctva
Banská Bystrica 4. - 13. júla 2014

V piatok (4. 7.) po dlhom lete Vás privítame na bratislavskom letisku o 13:00. Bude na Vás čakať v príletovej hale náš delegát, ktorého rozoznáte podľa modrej farby trička a s logom firmy USS. Po privítaní Vás pozveme na obed do Meštianskeho pivovaru, ktorý je rekonštrukciou toho starého pochádzajúceho z roku 1752. Po obede Vám ukážeme pamiatky mesta Bratislava od Bratislavského hradu až po Staré Mesto. Prehliadku Bratislavy zakončíme panoramatickým výhľadom na Bratislavu zo Slavína. Po dni dobrého piva, pochodu a výkladov Vás odvezieme do Banskej Štiavnice, kde sa bude konať samotné sympózium. Večer sa ubytujete v Penzióne Kachelman, ktorý sídli v historických priestoroch zo 17. storočia.

Sobotu (5.7.) Vás čaká prvý prednáškový deň, ale nemusíte sa obávať dni presedeného v konferenčnej miestnosti, zatiaľ čo vonku bude krásne svietiť Slnko. Po raňajkách Vás vezmeme do štiavnických baní a štôlní nad mestom. Teda prvá prednáška sa bude konať externe a to v areáli Banského múzea v prírode. Po prednáške sa pôjdeme pozrieť na tajchu Klinger, kde bude pokračovať prednáška a odkiaľ sa presunieme na Počúvadlo pod Sitnom. Na Počúvadle si spoločne vychutnáme obed a po ňom zdoláme Sitno, pričom bude pokračovať druhá časť externej prednášky. Na večer sa vrátime do nášho penziónu, kde po večeri môžete využiť služby penziónu alebo sa môžete vydať do mesta. Výber ostáva na Vás.

Nedeľu (6.7.) Vám spestrí spoznávací deň. Záleží nám na tom aby ste spoznali aj tento kraj, a preto sme si pre Vás pripravili exkurziu po celej Banskej Štiavnici. Spoznáte bohatú históriu tohto banského mesta, bude Vám poskytnutý odborný dejepisný výklad. Na obed Vás vezmeme do pivovaru Erb, ktorý len nedávno začal nadväzovať na históriu miestnych pivovarov, ktorých bolo až 9. Po obede a ochutnávke miestneho piva Vám ukážeme aj niečo z tunajšieho okolia. Na juh od Banskej Štiavnice sa nachádza dedina Svätý Anton, v ktorom sa nachádza múzeum v areáli tunajšieho kaštieľa. Deň zakončíme na Ranči Nádej, kde sa navečierame a vrátime sa späť do Banskej Štiavnice.

Pondelok (7.7.) bude dňom prednášok aj oddychu. Ráno sa vyberieme do priestorov Strednej priemyselnej školy Samuela Mikovíniho, kde na Vás budú čakať prednášajúci a ich zaujímavé prednášky. Pretože pohybu budete mať v tento deň ešte veľa, obed sme si pre Vás pripravili v škole. Po obede si vyvetráme hlavy na čerstvom vzduchu v podobe cykloturistiky. Na bicykli je ľahké dostať sa skoro ku všetkým tajchom, k pamiatkam a na atraktívne miesta.

Na utorok (8.7.) sme si pre Vás pripravili náročnú turistickú aktivitu. Túru na Poľanu, ktorá nám zaberie 8 hodín dokopy (nepočítajúc cestu tam a späť z Banskej Štiavnice). Vydáme sa skoro ráno do Detvy, z ktorej začneme stúpať na vyhasnutú sopku. Preto si prosím Vás nezabudnite so sebou vziať jedlo a vodu na cestu. Taktiež sa oblečte vhodne do terénu. Deň bude náročný, a preto sa naň poriadne vyspite a pripravte. Dúfam, že nám počasie výjde.

V stredu (9.7.), po náročnom turistickom dni, si doprajete viac oddychu a relaxu. Navštívime vodný park vo Vyhniach, ktorý je centrom oddychu a zábavy v lone prírody. Avšak vyrazíme až o deviatej pred obedom, takže po raňajkách môžete ešte spať. Vo Vyhnaniach sme o 20 minút, no nepôjdeme hneď na kúpalisko (to otvárajú až o 13:00). Pred tým ešte máme pre Vás exkurziu. Tentokrát to nebude ale exkurzia týkajúca sa baníctva ale pivovarníctva. Navštívime jeden z najstarších pivovarov na Slovensku s bohatou históriou. Naobedujeme sa a napokon môžeme ísť do vodného parku, kde sa zrelaxujete a načerpáte nových síl.

Vo štvrtok (10.7.) budeme pokračovať prednáškami a exkurziami. No tentokrát to bude v ďalšom historickom a pre baníctvo v stredoveku významným mestom - Kremnicou. Vyrazíme hneď ráno o 8:00, pretože nás čaká bohatý program. Ako prvú navštívime mincovňu, kde si môžete zakúpiť rôzne mince pre seba a svojich blízkych ako spomienku na návštevu Slovenska. Po návšteve expozície sa vydáme nad mesto do hôr, ale nepôjdeme ďaleko. Po niekoľkých metroch nás naľavo od cesty privíta vysoká biela budova a o niekoľko metrov vyššie prejdeme akoby "vstupnou bránou" popod baníckym mostom. Ešte chvíľu budeme kráčať, odbočíme doľava a konečne budeme v Banskom múzeu Kremnica. Po prehliadke sa pôjdeme najesť dolu do mesta a budeme pokračovať exkurziou mesta. Bola by škoda, ak by sme nepoznali históriu, takého pekného a významného mesta. A to bude koniec prednášok a exkurzií v tento deň, no z okolia Kremnice ešte neodídeme. Pôjdeme sa pozrieť do srdca Európy - Kremnických Baní. Odfotografujeme sa, prezrieme si gotický kostol svätého Jána Krstiteľa a pomaly sa poberieme naspäť do Banskej Štiavnice.

Piatok (11.7.) sa bude niesť a prebiehať v duchu vody, avšak nie tak ako v stredu. Splavíme spoločnými silami rieku Hron. Splav Hrona je celodenná fyzická aktivita pre všetky typy, teda nemusíte sa ničoho obávať. Obujte si pevnú obuv, vezmite si ochranu pred slnkom (čiapka, klobúk, šatka atď. voľte radšej lacnejšie modely pre prípad ich straty), zoberte si so sebou suché oblečenie na prezlečenie. Nemusíte sa obávať, že pôjdeme splavovať Hron sami. Spolu s nami taktiež pôjde inštruktor a všetky veci (lode, pádla atď.) si zapožičiame na mieste. Viac sa dozviete na internetovej stránke a spoločne to budeme ešte preberať.

Sobota a nedeľa (12.7. - 13.7.). Ráno sa naraňajkujeme, pobalíme si veci a do desiatej hodiny ráno sa od ubytujeme. Presunieme sa do 55 km vzdialenej Detvy, kde už druhý deň prebiehajú Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve. V programoch dominujú scénické programy na doskách prírodného amfiteátra. Program je tvorený regionálnym, ktorý približuje región Podpoľania, hudobno-spevným a tanečným programom. Ročne sa festivalu zúčastňuje 9-10 folklórnych súborov z celého Slovenska a zahraničia. Okrem týchto podujatí na amfiteátri festival ponúka aj mnoho iných podujatí. Zameriavajú sa predovšetkým na zážitkové podujatie a zábavu. Sú určené pre tých, ktorí sa chcú učiť tancovať, hrať na fujaru, ktorá je od roku 2005 zapísaná v UNESCO, alebo píšťalku, zaspievať si alebo sa zabaviť pri muzike, predviesť sa alebo si zahrať na obľúbenom nástroji mnohé iné aktivity. Jarmok tradičných ľudových remesiel dokresľuje pestrosť programu. Je živou galériou majstrovstva ľudových remesiel. Neprespíme priamo v Detve, ale v neďalekej obci Hriňová v Penzióne Anka Hriňová, kde prespíme jednu noc a v nedeľu sa vrátime opäť na folklórne slávnosti, už pobalení. Pomaly sa rozlúčime s Detvou a poobede sa vydáme na cestu späť do Bratislavy. Ako by to bolo, ak by ste vynechali pri návšteve banského kraja Banskú Bystricu. Na ceste späť si urobíme menšiu zastávku v historickom meste v horách. Predtým než prídeme do Bratislavy zastavíme sa v banskom mestečku Nová Baňa, ktoré bude našou poslednou zastávkou.

Detva - Folkórne slávnosti

Toľko programu, ktorý sme si pre Vás pripravili, ak máte akékoľvek výhrady, prosíme, napíšte nám, aby sme ich vedeli, čo najskôr vyriešiť. Tešíme sa na Vašu návštevu. Nakoniec nám neostáva nič iné, ako Vás ešte raz srdečne pozvať k nám a pozdraviť pozdravom baníkov.

Zdar Boh!

Miroslav Jankových & Tomáš Kucharič

Banská Bystrica, námestie

Comment Stream