Ako vplývajú lyžiarske strediská na Slovensko?

         - Od nepamäti sa stromy vyklčovali z rôznych dôvodov, v prvom rade ľudia kácali stromy preto ,aby mohli čím vykurovať svoje obydlia, ďalej ľudia potrebovali ohraničiť svoje územie tak stavali drevené palisády, ktoré slúžili aj ako ochranná stena proti nepriateľom. Čím populácia narastala tým bolo náročnejšie uživiť ju a preto neskôr ľudstvo potrebovalo stále viac a viac úrodnej pôdy, preto boli nútení vyrúbať časť lesa aby mohli na čom sadiť rôzne obilniny alebo pásť dobytok. V novodobých dejinách sú problémom aj cesty, keď cestári postavia cestu krížom cez les a nemyslia pritom nato ako zasiahli do prírody. V posledných rokoch je v móde vyklčovať stromy pre budovanie obrovských lyžiarskych stredísk.

Keďže Slovensko je v podstate hornatá krajina nájdeme tu veľké kvantum lyžiarskych centier na malom priestore ,ba dokonca chcú stavať ďalšie. Ja osobne mám veľmi rád lyžovanie, ale ak sa trocha zamyslím, ničíme si prírodu kvôli štyrom či piatim mesiacom zábavy na lyžiach či snowboarde a ak to takto pôjde ďalej , cez leto asi uvidíme len holé lúky s obrími stĺpmi pospájané pevnými lanami. Najväčším problémom asi je, že Slováci si nevážia ani svoje vlastné národné parky, kde takisto budujú lyžiarske raje pre turistov. V súčasnosti nákladiaky odvážajú stromy odtiaľ a stále väčšia plocha je odlesnená. Je skutočne ľahké vyrúbať les, no ťažšie už opätovne zalesniť. Trvá to niekoľko desaťročí a rast zatiaľ nejako veľmi ovplyvniť nevieme.

Podľa môjho názoru , kedže na Slovensku nieje more , najväčším lákadlom pre turistov je práve lyžovačka. Cez leto turistom až tak veľa vecí ponúknuť nevieme ako mnohé iné krajiny, aj keď ani my sa nemusíme začo hanbiť. Na Slovensku sa lyžuje vynikajúco, čo potvrdzuje aj štatistika , hoci minulý rok prišlo pomenej turistov z Ruska. Okrem Rusov k nám radi zavítajú aj bratia Česi , Poliaci , Maďari , Ukrajinci , či Rakušania a Nemci.

Lyžiarske strediská predstavujú významnú rolu v cestovnom ruchu na Slovensku. Každoročne privítame desiatky tisíc návštevníkov , ktorí sa nevedia dočkať , kým na Slovensku napadne sneh a budú si môcť vychutnať naplno ich zimné dovolenky. Väčšinou sa k nám turisti radi vracajú a znovu si zašportujú. Pri strediskách , hlavne pri tých väčších a známejších strediskách ako napríklad Jasná , Štrbské pleso , Tatranská Lomnica či Donovaly , sa vybudovali veľmi pekné hotely, ktoré zamestnávajú veľa miestnych ľudí , čiže to má pozitívny dopad aj na Slovenských občanov v oblasti zamestnania

Jedna z chýb asi bude cena , ktorá je na niektorých miestach neprimeraná a zbytočne vysoká. Myslím si , že ak by v cenách trochu poľavili , mnohí Slováci a nielen oni, by sa tomu určite potešili a prilákalo by to bezpochyby viac turistov. No ale spolu s pozitívami by to viedlo aj k negatívom a tým sa zasa vraciame k spomínanému odlesňovaniu pre zvyšovanie počtu stredísk , svahov , lanoviek alebo nových hotelov , pretože nikto z nás sa nechce tlačiť na zjazdovke.

Ďalšia vec , ktorá by mohla zapríčiniť menej turistov na Slovenských lyžiarskych strediskách je neporiadok, ktorý sa vyskytuje hlavne vo východoslovenskej oblasti vďaka pričineniu neprispôsobivých občanov, ktorí svojim neuváženým myslením ničia krásy prírody, čím nielen že odradia turistov od návštevy našej krajiny, ale aj zapríčiňujú sťahovanie ľudí z tejto oblasti do iných krajov.

Ochranári krútia hlavou nad takýmto správaním ľudí, ale oni s tým veľa spraviť nemôžu, pretože občania sami by si mali uvedomiť, že škodia vlastne sami sebe. Pretože ak nebude turizmus nebudú ani peniaze. Ja dúfam, že sa to v skorej budúcnosti obráti k lepšiemu a ochranári spolu s majiteľmi lyžiarskych stredísk nájdu spoločné riešenie pre ochranu slovenských národných parkov a zachovania turizmu na Slovensku.

                                                                                                                

Comment Stream