Futbal

Futbal (zastarano kopaná; z anglického football, foot = noha, ball = lopta) je kolektívna loptová hra, ktorá je považovaná za najpopulárnejší šport na svete.

Podľa prieskumu, medzinárodnou futbalovou federáciou FIFA, hrá pravidelne futbal najmenej 240 miliónov ľudí vo viac ako 220 krajinách sveta. Dôvodom jeho popularity sú jednoduché pravidlá a minimálna náročnosť na vybavenie.

Hracia plocha

Futbal sa hrá na hracej ploche v tvare obdĺžnika. Dĺžka musí byť v rozmedzí 90-120 m, šírka 45-90 m (pre medzinárodné stretnutie 100-110 x 64-75 m). Hracia plocha je zvyčajne vyznačená bielymi čiarami (max. šírka čiary - 12 cm). Hraničné čiary vymedzujú dlhšie okraje hracej plochy, kratšie sa nazývajú bránkové čiary. Hracia plocha je rozdelená na dve polovice stredovou čiarou. V jej strede je stredová značka, okolo ktorej je vyznačený stredový kruh. Ďalej sú na každej polovici hracej plochy pri príslušnej bránke vyznačené pokutové územia a menšie bránkové územie. Vo vnútri každého pokutového územia je vyznačená pokutová značka. Ďalej je v pokutovom území vyznačená časť kruhového oblúka so stredom v pokutovej značke a polomerom 9,15 m (10 yardov).

V každom rohu hracej plochy je na ohybnej tyči vysokej najmenej 1,5 m umiestnená zástavka. Na každom konci stredovej čiary môže byť umiestená rovnaká zástavka, vo vzdialenosti najmenej 1 m mimo postrannej čiary. Okolo každej rohovej zástavky na hracej ploche je vyznačený štvrťkruh. Na bránkových čiarach sa zvyčajne tiež krátkymi značkami vyznačí vzdialenosť 9,15 m od rohovej zástavky.

Uprostred obidvoch bránkových čiar sú bránky, tvorené dvoma zvislými bránkovými tyčami, ktoré sú spojené horizontálnym brvnom. Obe bránkové žrde a brvno musia mať rovnakú šírku a hĺbku, ktorá nepresahuje 12 cm a je rovnakej šírky ako bránková čiara. Vnútorné rozmery bránky sú 7,32 x 2,44 m. Na bránke je sieť, upevnená k tyčiam a k zemi tak, aby lopta nemohla prejsť skrz ňu. Sieť je vypnutá dozadu tak, aby brankára neobmedzovala v pohybe.

Lopta

Hrá sa s guľatou loptou s obvodom medzi 68-70 cm a váhou 410-450 g.

Počet hráčov

Hrajú dve družstvá, v každom je maximálne 11 hráčov, z ktorých je jeden brankár. Ak počas hry klesne počet hráčov kvôli zraneniam alebo vylúčeniam pod 7 hráčov, je predčasne ukončená. Na striedanie má tréner k dispozícii ďalších hráčov. V priebehu hry môže vystriedať najviac 3 hráčov. V prípravných zápasoch sa môžu družstvá dohodnúť aj na striedaní viacerých hráčov (aby si tréneri mohli otestovať viacerých hráčov, prípadne viac štýlov hry). Počet náhradných hráčov, ktorých má tréner k dispozícii na lavičke, je často limitovaný – 5 až 7 hráčov.

Výstroj hráčov

Hráči sú povinní mať nasledujúcu výstroj:

 • dres alebo tričko
 • trenírky
 • podkolienky (štulpne)
 • kopačky
 • chrániče

Brankári majú farbu dresu inú ako ostatní hráči, rozhodca a jeho asistenti. Hráč nesmie mať šiltovku a šperky.

Rozhodca

Každú hru riadi rozhodca, ktorý má na ihrisku neobmedzenú právomoc k uplatňovaniu pravidiel. Je vybavený píšťaľkou, ktorou môže prerušiť hru v prípade porušenia pravidiel či iných okolností narušujúcich hru. Hry sa musí zúčastniť najmenej jeden (hlavný) rozhodca, ktorý má najväčšiu moc na ihrisku.

Druhy rozhodcov

 • hlavný rozhodca
 • asistent rozhodcu - v medzištátnych zápasoch a zápasoch národných a vyšších líg do hry zasahujú dvaja rozhodcovia takéhoto druhu
 • náhradný rozhodca (štvrtý rozhodca)
 • šestnástkový rozhodca - v medzištátnych zápasoch a zápasoch národných líg do hry zasahujú dvaja rozhodcovia takéhoto druhu

Typy hráčov

Hráčov možno rozdeliť do štyroch kategórií:Brankár - je to hráč postavený v bráne, ktorý má vo vlastnom pokutovom území špecifické postavenie, pretože jediný tu môže chytať loptu do rúk. Jeho hlavnou úlohou je zabrániť golu, teda aby sa lopta nedostala do brány.

 • Obrancovia'- Obranca stoji medzi brankárom a záložnikom,zabraňuje súperovi aby nedal gól.'
 • Záložníci
 • Utočníci

Súťaže

Comment Stream