Technika ve Vesmíru

Naše téma bylo Technika ve Vesmíru. Nejdřív jsme se jich zeptali, co si pod tím asi představují. Potom jsme jim vyjmenovalo co do toho, tak patří. Například družice, sondy, orbitální stanice atd. Někteří byli aktivní někteří neřekli ani slovo. Potom co jsme jim to vyjmenovali, tak jsme jim řekli, kdy se začala technika vyvíjet - v 50. letech minulého století. Také jsme jim říkali, že Američané a Sověti spolu pořád soupeřili v dobývání Vesmíru. Potom jsme se jich zeptali, jaká byla nejstarší družice - byla to Sputnik. To věděli asi jenom 2 skupiny z 15. Potom jsem jim říkali rozdělení výšky, podle Oběžné dráhy. Také jsem jim potom říkali co to byly Orbitální stanice - že když astronauti třeba něco zkoumali ve Vesmíru, tak to byl vlastně jejich dočasný pobyt. Že tam měli jídlo, postel a neumrzli tam. Potom jsem se jich zeptali, jestli vědí jaký je rozdíl mezi raketami a raketoplány. Snažili se - někteří to věděli, někteří ne. A nakonec jsem jim řekli něco o Kosmodromech a Sondách. A jako praktickou činnost jsem jim dali zahrát si pexeso, které jsme sami vyrobili. To jsme jim dali i na čas - nejrychlejší skupina to měla za 50 sec. a nejpomalejší za 1:21 sec.

Trochu mě překvapila jejich aktivita, protože když jsme se jich na něco zeptali, tak nějaké skupiny se ani vůbec nesnažili a odpovídali typu nevím, nevím.. Také ale s nimi byla docela sranda. A dovolím si říci, že většinu bavilo i pexeso ve kterém, ale obraceli třeba více pexes najednou a to nás nebavilo, tak jsme jim za to dávali trestné sekundy. Třeba mě také překvapilo, že když jsme jim dali úplně lehkou otázku, tak to nevěděli (typu kdo byl první muž na Měsíci). Nebo když jsme se zeptali na něco, co jsme už říkali a nevěděli to, takže jsme viděli, jak dávali pozor.

A já jsem se naučil hlavně to, že to učitelé nemají určitě vůbec lehké, když se jim snaží něco vysvětlit. A oni se jim třeba smějí, nedávají pozor, ale na druhou stranu to byla docela dobrá zkušenost.