EDTECHIST 15 NOTLAR

EN ÇOK KONUŞULAN TABLET UYGULAMALARI

Showbie: Bu uygulama ile öğretmenler sanal bir sınıf oluşturup sınıf kodunu öğrencileri ile paylaşırlar. Bu sınıfa kayıt olan öğrenciler ödevlerini, projelerini buluta attıktan sonra öğretmen öğrenciye metin, ses kaydı vb. özellikleri kullanarak geri dönütte bulunabilir. Sınıftaki ödev kontrolünü, dosya paylaşımını kolaylaştıran süper bir uygulama.

Not: IOS uyumlu. Pro versiyonu: $9.99

Aşağıdaki linkten kullanımı hakkında bilgi alabilirsiniz:

http://etm.ariokullari.k12.tr/files/Showbie-BookCr...

Tellagami Edu:  Bu uygulama ile bir avatar oluşturup onu konuşturmanız mümkün. İlk olarak karakteri seçiyorsunuz ve karakterin fiziksel görünümünü değiştiriyorsunuz. Ardında ona bir ifade (kızgın, mutlu, şaşkın vb.) seçiyorsunuz. Arkaplan olarak hazır olanları kullanabileceğiniz gibi kendinizde bir arkaplan oluşturabilirsiniz. Ardından da sesini kaydediyorsunuz. Ve işte karakteriniz konuşmaya hazır.

Not: IOS ve Android uyumlu. Pro versiyonu: 10,49 TL

http://www.egitimdeteknoloji.com/tellagami-ile-kis...

http://blogs.hisarschool.k12.tr/nihansehsuvaroglu/...

Aurasma: Arttırılmış Gerçeklik uygulaması olarak da bilinen Aurasma ile sıradan görselleri bir filme, sese dönüştürebilirsiniz. Süreç ise çok kolay. Bir kanal oluşturarak işe başlıyorsunuz. Ardından objenizin fotoğrafını çektikten sonra ses veya görüntü kaydı gerçekleştiriyorsunuz. Dilerseniz kanalınızı paylaşabilirsiniz. Kendi tabletinde Aurasma olan katılımcılar objenizin fotoğrafını çektikten sonra video ya da ses kaydına ulaşabilir. İnteraktif öğrenme diye ben buna derim.

Not: IOS ve Android uyumlu, ücretsiz

http://www.egitimdeteknoloji.com/ar-augmented-real...

Explain Everything: Kendi ders videounuzu hazırlayabildiğiniz interaktif bir beyaz tahta uygulaması. Bu uygulamayı kullanırken istediğiniz öğeleri (ses, resim, video, yazı vb.) tahtanıza ekleyebiliyorsunuz. Dilerseniz bu öğeleri hareket ettirip gruplayabiliyorsunuz. Yakınlaşma özelliğini kullanabiliyorsunuz. Dersinizi anlatıp kaydediyorsunuz ve paylaşıyorsunuz...İşte bu kadar basit.

Not: IOS, Android uyumlu, $2.99

http://www.morriscooke.com/applications-ios/explai...

Puppet Pals: Kendi tiyatronuzu oluşturabileceğiniz eğlenceli bir uygulama. Uygulamayı kullanmak da oldukça basit. Herhangi bir görselden seçili alanı keserek karakterinizi oluşturuyorsunuz. Sahnenizi belirliyorsunuz. Karakterleri hareket ettirip ses kaydı yapıp karakterlerinizi konuşturuyorsunuz.

Not: IOS uyumlu, ücretsiz

Bu uygulamaların dışında Slopro, Piccollage, Skitch uygulamalarını da indirebilirsiniz.

Imovie, Book Creator, ITunes, Keynote gibi belli başlı IOS uygulamaları da tercih edilen uygulamalar arasında. Tüm dünyada eğitim kurumlarında yaygın olarak ders içeriği oluşturmak amacı ile kullanılan ITunes uygulamasının da adını sıklıkla duydum.

Aşağıdaki kaynaklardan ders içeriği oluşturmak için yararlanabilirsiniz:

https://www.apple.com/tr/education/ipad/itunes-u/p...

http://www.sihirlielma.com/2012/01/21/apple-egitim...