Ganga posvätná rieka Hinduistov

Ganga je najväčšia rieka Indie a jedna z najvodnatejších riek sveta.Pramení v Himalájach, preteká severnou Indiou a vlieva sa do Indického oceánu.Ganga je dlhá asi 2 500 kilometrov a preteká ňou asi 43 000 kubických metrov vody za sekundu. Pramení v meste Varanasi.

  V Indii je rieka Ganga uctievaná ako posvätná rieka a patrí medzi védske božstvá. Každý deň sa v jej vodách umývajú tisíce ľudí, ktorí veria, že tieto rituálne kúpele očistia ich telo aj dušu. Do rieky sa tiež sype popol z tiel zomrelých v nádeji, že tak budú oslobodení z kolesa samsáry.

Hinduisti statočne odmietajú akceptovať realitu, že „Matka Ganga“ je zdrojom nákazy a ochorenia. Ľudia veria, že keď z rieky pijú, je to Boží nektár a po smrti sa zaručene ocitnú v nebi.

Chcú sa vody dotknúť, umývať sa v nej, piť ju. Až jedného dňa kvôli tomu zomrú.

Spolu s ľudmi sa v rieke kúpu aj zvieratá.
Aj napriek obrovskému množstvu baktérii a toxínov v rieke, majú ľudia z kúpania pôžitok.
Loďky sú pripravené pre návštevníkov, ktorý si plavbu nenechajú ujsť.
Breh je obklopený starovekými palácmi, chrámami a svätyňami.
Očistný rituál v rieke Ganga

Počas plavby po rieke Gange malou rybárskou loďkou je vidieť okrem množstva plávajúceho odpadu aj mŕtve telo svätca. Vidieť mu je do tváre, ktorú lemujú dlhé strieborné vlasy. Na krku má veniec zo žltých aksamietnic a telo postupuje dole prúdom pomedzi loďky s turistami..

           Každý deň na brehu Gangy  končí Ohňovým rituálom ganga aart.

Toto je tá "posvätná" a "čistá" Ganga..
Na červenom bode sa nachádza mesto Varanasi

Comment Stream