Erasmus vo Fínsku
- alebo ako som sa vybral na sever (časť 1.)

Úvod

Vitajte na mojom blogu alebo ako sa hovorí vo Fínsku - Tervetuloa. Je paradoxom, že z prokrastinácie môže vzniknúť niečo kreatívne. Rozhodol som sa, že keď už stojí práca do školy, tak by som mohol miesto toho vytvoriť aspoň niečo iné.

Keďže som na ročnom študijnom pobyte vo Fínsku, je namieste takýto významný míľnik v mojom doterajšom živote zdokumentovať, i keď s tým začínam tak neskoro. No ako sa hovorí - lepšie neskoro, ako nikdy. Samozrejme to bude o to väčší "challenge" spätne si spomenúť na detaily, no neostáva mi nič iné, než sa s tým popasovať.

Začiatok

Nebudem opisovať, ako som sa vôbec dostal k takej prapodivnej myšlienke vybrať sa študovať na celý rok do zeme snehu a ľadu. Neskôr však uvidíte (prečítate si), že nie je všetko zlato, čo sa blyští, a teda, že zdanie často klame. Dráma sa jednoducho nekonala. Ale nepredbiehajme a pekne poporiadku.

Všetko to samozrejme začalo nevyhnutnou administratívou v škole, ale samotný pobyt som odštartoval až odchodom z domova. Je zaujímavé, aké spomalené myslenie človek má, keď sa do niečoho nového a zaujímavého vrhá - všetko mu to dôjde až po ceste, čo v mojom prípade bolo niekedy po polnoci (cca 1:30 CET) v autobuse  niekde na diaľnici pred Berlínom. Že to možno nebol úplne dobrý nápad.

Cesta

A čo že som to vlastne robil v tom autobuse? Nuž vybral som si totiž asi jednu z najdlhších ciest, ako je možné sa do Fínska dostať, a to  autobusom z Brna do Štokholmu, a odtiaľ trajektom priamo do Turku. Aj keď má takáto cesta svoje čaro a spoznal som na nej pár super ľudí, predsa len to chce silnú dávku trpezlivosti prežiť 24 hodín v autobuse a potom ďalších 12 loďou. Aj keď už len ten počet hodín môže niekoho odradiť, v skutočnosti máte veľmi dobrú príležitosť vidieť celkom veľkú časť Európy - Nemecko (bohužiaľ sa cezeň cestuje v noci), Dánsko (most Oresund je veľmi zaujímavý zážitok), Švédsko (a keď cestujete až do Fínska, tak vás autobus zavezie až do prístavu, v rámci čoho máte aj bezplatnú prehliadku centra Štokholmu). A ďalší skvelý zážitok bola cesta trajektom, vskutku fakt veľkým. Pokiaľ som ešte vládal stáť na nohách, tak som sa kochal pohľadom na ostrovčeky Súostrovia, ktorý bol vzhľadom na západ Slnka okúzľujúci.

Príjazd do Nového sveta

Môj prvý kontakt s Fínskom bol, mierne povedané, trošku zahmlený, vzhľadom k tej ceste. V prístave ma čakala moja "buddy" Anna, fínska študentka geografie, ktorá mala za úlohu pomôcť mi so štartom v novom prostredí, vybaviť formality v škole a podobne. Musím povedať, že sa svojej role zhostila super a to aj vďaka veľmi dobre navrhnutému systému podpori zahraničným študentom. Majú na to dokonca vypracovaný aj manuál. :) Aj keď je takáto pomoc nutná len v začiatkoch a tým pádom by vzťah buddy-študent skončil, pravidlom skôr je, že zostanú v kontakte, prípadne priateľmi, aj naďalej, čo je aj môj prípad.

Comment Stream