רבי אריה לוין
טיפל באסירים ולימד אותם תורה והתפלל עימם
1886-1969
בן גוריון מזכרת בתיה
זוהר , שגיא, נוי ונתנאל

המחשה של פעולותיו של רבי אריה לוין

בחרנו ברבי אריה לוין בגלל ש....

הוא עזר לאוכלוסיית האסירים שבבית הכלא בכך שלימד אותם תורה הביא בשורות   ממשפחתם  ונתן להם תקווה להיות טובים ולהצליח בחיים גם לאחר הטעויות הגדולות ביותר בעולם ולא משנה מתי איפה ואיך אלוהים יהיה איתם תמיד וישמור עליהם מכל משמר

תקציר של קורות החיים

›הרב אריה לוין נקרא בפי כל ר' אריה. נולד ביום ו' ניסן תרמ"ה (1885) באורלא, עיירה הסמוכה לביאליסטוק שברוסיה הלבנה כבן זקונים לאביו ר' בנימין ביינוש, שהיה יערן ולמדן, ולאימו עטיל. כבר כשהיה צעיר מאוד עזב את ביתו וגלה למקום תורה.

›בהיותו נער צעיר החל לנדוד ממקום תורה למשנהו, כשכיסו נקוב
(ללא כסף) והוא ממלא כרסו עד שבעה בש"ס (במשנה ותלמוד).

›הוא נדד מישיבה לישיבה, למד בבריסק ובפינסק ונודע כמתמיד ועילוי.

›בשלב מסוים החליט לשים פעמיו לישיבת וולוז'יו המפורסמת אלא שלא נתקבל בגלל גילו הרך.

›ר' אריה המשיך בנדודיו אחר מקום תורה והגיע למינסק, משם נסע לישיבת סלוצק ולמד אצל הרה"ג איסר זלמן מלצר. לאחר מספר שנים, בשנת תרס"א (1901), עבר ללמוד שנה אחת בהלוסק, ולאחר שנה פנה שנית לישיבת וולוז'ין, והפעם התקבל כתלמיד, וקיבל קיצבה שאפשרה לו ללמוד בנחת עם הרב ר' איסר ישראל.

›

תרומת רבי אריה לוין

›הוסמך לרבנות על ידי הרב חיים ברלין, הרב שמואל סלנט והראי"ה קוק. נישא לצפורה חנה, בתו של הרב דוד שפירא, רב בקובנה, שהיה בנו של הרב חיים יעקב שפירא.‏[1] הרב דוד שפירא היה גם חותנו של הרב צבי פסח פרנק.

›כיהן כמשגיח בתלמוד תורה עץ חיים בירושלים. היה ידוע כבעל חסד, נודע בכינויו "רב האסירים" מפני שהיה נוהג במשך כעשרים וחמש שנה, כבר בתקופת המנדט הבריטי, ללכת רגלית בכל שבת לבקר את האסירים בבתי הכלא, לעודד את רוחם ולכתוב להם מכתבים. בפרט נודעו ביקוריו אצל אסירי המחתרות ועולי הגרדום. ביקר בקביעות גם בבית החולים למצורעים על מנת לעודד את יושביו.

›לאחר מלחמת השחרור, כאשר הוחזרו לישראל גופותיהם של אנשי מחלקת הל"ה, שנה וחצי לאחר שנפלו בקרב, לא הצליחו אנשי הרבנות הצבאית לזהות בוודאות 12 גופות. לפתרון הבעיה שנוצרה הוטל על הרב לוין לערוך את גורל הגר"א - הטלת גורל שבאה לזהות את הגופות.

בול על שמו של רבי אריה לוין
מטבע על שמו של רבי אריה לוין
רבי אריה לוין בפעולה

Comment Stream